• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk çift aya uzanıyor

14 Aralık 2019 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Türk çift aya uzanıyor

           HABER MERKEZİ     
     Eren ve Fatih Özmen’in sahibi olduğu, alanında lider global havacılık-uzay ve ulusal güvenlik şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC), Ticari Ay Yükü Servisleri (CLPS) projesini desteklemek üzere NASA tarafından seçildi. Bu ihale sayesinde SNC, NASA’nın Artemis Ay görevini destekleyen dev şirketler arasındaki yerini aldı.
     Aynı hafta içerisinde, SNC, 2021’de Dream Chaser® (Rüya Avcısı) Uzay Uçağı ile birlikte uzaya fırlatılması planlanan Shooting Star (Kayan Yıldız) adlı kargo modülünün test versiyonunu da NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne teslim etti.

Ay keşfine yönelik benzersiz, uçtan uca çözümler
     NASA’nın Artemis görevine katkıda bulunacak CLPS kapsamında 2024’te gerçekleştirilecek mürettebatlı görevi desteklemek üzere tüm ekipman Ay’a önceden yerleştirilebilir. CLPS sayesinde SNC, pek çok farklı deneyi, ikmal malzemesini ve ekipmanı Ay’a ulaştıracak robotik uzay aracını uçurarak bu konuda uzmanlık elde edecek. SNC, hâlihazırda Yerinde Kaynak Kullanımına (ISRU) ilişkin benzersiz ve kritik sistemlerin geliştirilmesi süreçlerinde rol alıyor. CLPS tedarik becerileriyle birlikte, SNC, Ay keşfini geliştirmek üzere yine benzersiz ve uçtan uca çözümler sağlayabilecek.

     SNC CEO’su Fatih Özmen konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “SNC, Mars’a yapılan uçuşlar da dahil olmak üzere, gerçekleştirdiğimiz yüzlerce görev sayesinde uzay alanında uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip. Ay’a yönelik yenilikçi çözümler sunacak olan uydu ve Uluslararası Uzay İstasyonu ikmal aracının yanı sıra NASA’nın Ay Geçidi projesine ilişkin kapsamlı geliştirme çalışmalarımız sayesinde uzmanlığımızı arttırmanın gururunu yaşıyoruz.”

     Ay’daki insan varlığının sürdürülebilir olmasını destekleyecek planlı ay yükleri arasında bilim ve mühendislik yükleri ile araçlar, keşif gezginleri ve ikmal malzemeleri yer alıyor. SNC, Ay görevi hizmetlerini, Ay’da keşif yapmayı isteyen diğer ticari müşterilere de sunmayı planlıyor.
     Konuyla ilgili açıklama yapan SNC Başkanı Eren Özmen, “Bilimde ve uzay keşiflerinde ilerleme kaydedilmesine imkân tanıyacak ve Ay’ın yüzeyi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmamızı sağlayacak bu anlaşmanın bir parçası olduğumuz için çok heyecanlıyız.” dedi.

“Shooting Star” adlı yeni kargo komponenti NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne ulaştı
     Dream Chaser’in yaklaşık 5 metre uzunluğundaki eklentisi olan “Shooting Star” kargo modülü, yükler için fazladan depolama alanı sağlayıp Dünya’nın atmosferine yeniden girdikten sonra kargoların imhasını kolaylaştıracak. Shooting Star kargo modülü ilk kez NASA’nın Ticari Bütünleme İkmali Hizmetleri 2 (CRS-2) ihalesinde kullanılacak.
     Eren Özmen, “Shooting Star’ın ilave edilmesiyle, NASA’ya bir yetkinlik daha sunarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na çok daha kritik öneme sahip bilim, gıda ve kargo gönderiminde bulunuyor ve astronotların her gün yaptıkları önemli işe katkı sağlıyoruz.” dedi.

     Dream Chaser, CRS-2 ihalesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu için planladığı en az altı görevin ilkini 2021 yılının sonbaharında gerçekleştirecek. Kargo modülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 5 ton ilave basınçlı ve basınçsız yük taşıyacak.
     Dream Chaser’ın en önemli yetkinliklerinden biri, yeniden giriş yaptıktan sonra kargoları imha edebilmesi. SNC’nin Shooting Star kargo modülleri, Dünya’nın atmosferinde yanıp yok olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan alınan istenmeyen maddeleri imha edecek.

     Shooting Star’ın ilave kargo gönderebilme ve imha etme hizmeti sağlayabilme yetkinliği, hem kendisinin hem de Dream Chaser’ın son derece etkin ve çok yönlü olmasını sağlıyor.   
     Shooting Star, geleceğe yönelik ticari keşif kolları dahil olmak üzere diğer Alçak Dünya Yörüngesi destinasyonlarına ve Ay Geçidi projesine ilişkin lojistik hizmetleri destekleyerek daha fazla esneklik sunacak. SNC, aynı zamanda, büyük yükleri çok güçlü bir kapasite ile taşıyabilecek bir uydu gibi hareket eden, serbest uçan versiyona yönelik bir konsept de geliştirdi.


Dream Chaser Uzay Aracı Hakkında
SNC’nin sahip olduğu ve yine SNC tarafından işletilen Dream Chaser uzay aracı, yeniden kullanılabilir, çok işlevli bir uzay hizmet aracıdır. Alçak Dünya Yörüngesine ve Alçak Dünya Yörüngesinden taşıma hizmetleri sağlayabilen bu hizmet aracı, gövdeden kaldırma kuvvetiyle çalışan tek ticari araç olma özelliğini taşır. Dream Chaser Kargo Sistemi, NASA tarafından, Ticari Bütünleme İkmali Hizmetleri 2 (CRS-2) ihalesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo gönderme ve elden çıkarma hizmetleri sağlamak üzere seçilmiştir. Dream Chaser CRS-2 kargo görevlerinin tamamının Kennedy Uzay Merkezi’nin Uzay Mekiği Fırlatma Tesisi’ne iniş yapması planlanmaktadır.


Sierra Nevada Corporation Hakkında
Başkan ve Yönetim Kurulu Başkanı Eren Özmen ile Genel Müdür Fatih Özmen’in sahip olduğu SNC, Uzay Sistemleri, Ticari Çözümler ve Ulusal Güvenlik ve Savunma konularında alanının en iyisi, açık mimari mühendisliği sayesinde dünyanın en zor sorunlarının çözülmesinde güvenilir bir liderdir. SNC, ABD Hava Kuvvetleri’ne ilişkin 1. Kademe Üstün Tedarikçi ve Amerika’nın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak ABD’nin en yenilikçi üç şirketi arasında kabul edilmektedir.  SNC’nin 55 yıl öncesine dayanan, son teknoloji kullanılarak geliştirilen toplumsal, askeri ve ticari çözümleri 4.000’in üzerinde uzay sisteminin, alt sisteminin ve komponentin dünya genelindeki müşterilere tedarikinin yanı sıra Mars da dahil olmak üzere uzaya yapılan 450’yi aşkın göreve katılımı içermektedir.


Medya Kaynakları: Bu haberleri ile, SNC Amerikan basınında yoğun ilgi topladı. İlgili video ve İngilizce haberler kaynak olarak sunulmuştur.  
•    VIDEO: Dream Chaser Uzay Uçağı
•    Sierra Nevada, Dream Chaser Uzay Aracına ilişkin ‘Shooting Star’ adlı Kargo Modülünü Görücüye Çıkardı
•    SNC’nin Dream Chaser Uzay Aracı NASA’nın Uzay İstasyonu’na İkmal Hizmeti Sağlayarak İstasyonun Yörünge Platformu Olabilir
•    NASA, Uzay Mekiğini Andıran Güzel Uzay Gemisini Test Edecek
•    SpaceX ve Virgin Galactic’e Yeni Bir Rakip Doğdu: Sierra Nevada Corporation ‘Shooting Star’ı Görücüye Çıkardı+ Benzer Haberler
» Toplu taşımaya ‘sistemli’ teşvik geliyor
» YEP’in 3 yıllık yol haritası: V tipi büyüme, finansal istikrar
» Elazığ ve Malatya’daki işletmelere ek süre
» "Aliağa’nın gelişmesi için çalışacağız"
» Henkel’de Hasan Alemdar’a yeni görev
» Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Başvuru Ofisi hizmetinizde
» Kastamonu Entegre ihracattaki yükselişini sürdürüyor
» Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 8 arttı
» Kaçak Hobi Bahçesine Güzelbahçe Belediyesi’nden geçit yok
» Online pazar yerlerinde strateji nasıl olmalı?


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni