• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türk fındığının geleceği riske atıldı”

03 Kasım 2018 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

“Türk fındığının geleceği riske atıldı”

   ► KFMİB Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada hükümetin kararını ve TMO’nun fındık alımını değerlendirdi.

           ANKARA TİCARET     
     Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre eylül-ekim aylarında fındığın miktar bazında yüzde 10 civarında ihracatının azaldığı bildirildi.

     KFMİB Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre alınan kararın zamanlamasının yanlış olduğu ve Türk Fındığının geleceğinin riske atıldığı vurgulandı. Açıklamada, “Sezon başlamış, fındığın önemli bir miktarı el değiştirmiş, iç ve dış piyasa bağlantıları yapılmış ve dış satışlar kontratlara bağlanmış iken TMO’nun piyasa fiyatının üzerinde bir fiyat ile piyasaya girmesi doğru değildir. Kısa vadede bir memnuniyet oluştursa da uzun vadede zararlı etkileri olacaktır. Öncelikle zaten finansmana erişme yolları neredeyse tıkalı olan tüccar ve ihracatçı kesimlerin bu yeni şartlar çerçevesinde çok daha fazla zorlanacağı kesindir.

     Üreticilerin, özellikle küçük ve varlıklı olmayan kesimi fındığını çoktan satmış olup, TMO’nun fiyatlarından istifade etme imkanı mevcut değildir. Sayısal olarak üreticilerin çoğunluğunu oluşturan bu kesimin alınan karara tepkili olması doğaldır. Sahada yapılacak bir araştırma ile bu durum kolayca anlaşılabilir. Alınan karar dış piyasalarda Türkiye’ye ve Türk Fındığına olan güveni azaltmıştır. Artık bundan böyle TMO eli ile en olmadık zamanlarda fındığa müdahale edilebileceği algısı oluşturulmuştur. Öte yandan, Türk Fındığına rakip olan ülkelerde “Türkiye’de fiyatlar sürekli artacak, biz alanlarımızı genişletelim” kararının verileceği kesindir” kaydedildi.

“Stok felaketi kapıya dayanacak”
     Fransa’da yapılan Türkiye-AB Fındık Danışma Toplantısında, Ticaret Bakanlığı ve TMO yetkililerinin de şahit olduğu üzere, hiçbir zaman 8-10.000 ton üzerinde fındık üretemeyen Fransa’nın bile 5 yıl içinde 30.000 tona çıkmayı planladığı açıklamasını manidar bulan KFMİB Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Gürcistan, Azerbaycan, ABD, İtalya ve diğerlerini zaten biliyoruz.

     Resmi makamlarımızın açıklamaları ile Türkiye’nin Dünya fındık üretimindeki payı daha şimdiden yüzde 78’den yüzden 65 gibi dramatik bir paya düşmüş durumdadır. Bu karar ile Türk Fındığının geleceği riske atılmıştır. İhracattaki düşüşün devam etmesi maalesef kaçınılmaz hale gelmiştir. 2019 ürününün yüksek olması durumunda ne yapılacaktır? Aynı yaklaşım devam eder ve Devlet stokları bu hızla artar ise 2009’da yaşanan stok felaketi kapıya dayanacaktır” ifadelerine yer verdi.

“Fiskobirlik’e fındık verilmesi yanlış”
     Fiskobirlik’e 10.000 ton 2017 ürünü fındık verilmesinin yanlış olduğu ifade edilen açıklamanın devamı ise şöyle: “Öncelikle Fiskobirlik, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) üyesi ve itibarlı bir kuruluştur. Özerk bir kurum olup, faaliyetleri kar zarar esasına göre devam eden ve rekabeti önceleyen bir kurumdur. Hal böyle iken üyelerimizle aynı pazara ürün satan bir kuruma devlet eli ile fındık verilmesi, şartları ne olursa olsun,  gerekçesi ne olursa olsun doğrudan rekabet şartlarının ihlali ve haksız bir uygulamadır.

     Bu işlem ancak aynı şartlarda, her talep edene uygulanması ile mümkün olabilir. FKB’ye verilecek fındıklardan tamamen aynı şartlarda fındık ihracatçılarına verilmesi talebimizi açıkça beyan ediyoruz. Bunun aksi bir uygulama karşısında önce Rekabet Kurumu ve diğer yasal kurumlar nezdinde hakkımızı arayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bu kararın gerekçesi iyi niyetli olabilir. Ancak istenilen hedefin uluslararası rekabete açık bir ürün üzerinden (fındık) yapılması tamamen yanlıştır”

 


+ Benzer Haberler
» CHP Milletvekili Sındır’dan Şehir Hastaneleri tepkisi
» Fidye yazılımı sodin işlemcinize sızmış olabilir
» Boyalık Beach Otel’den örnek çevre duyarlılığı; doğa için gönüllü temizlik yaptılar
» Türk kirazı Çin Seddi’ni aştı
» CC-Link IE TSN yeni endüstriyel haberleşme teknolojisi
» “Türkiye dijital dönüşüme öncülük edecek”
» Rafineri modern DCS ile üretimi artırıyor
» Çin’e elektronik ürün satan Elektra Elektronik hedefine Amerika’yı da aldı
» İSO Haziran ayı İhracat İklimi Endeksi 51,5 oldu
» Tarım-ÜFE Haziran ayında %2,97 azaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
  Ticaret 11.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni