• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Türk iç giyimci zengin Arap pazarına odaklandı

15 Mayıs 2017 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Türk iç giyimci zengin Arap pazarına odaklandı

           ANKARA TİCARET     
     Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) dünyanın 9’uncu büyük iç giyim ithalatçısı olduğunu bildiren İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Firmalarımız bu pazardan hak ettikleri payı alamıyorlar. Toplam 142 milyon dolarlık hazır giyim ürünü sattığımız BAE’ye iç giyim ihracatımızı en az iki katına çıkarma hedefiyle planlarımızı yapıyoruz” dedi.

     Türk hazır giyimciler, yaklaşık 1 milyar dolarla iç giyimde dünyanın dokuzuncu büyük ithalatçısı konumunda bulunan Birleşik Arap Emirlikleri pazarından daha fazla pay almak için vites yükseltti.
     İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) koordinasyonunda bir araya gelen İç Giyim ve Yatak Kıyafetleri Markaları Kümesi, BAE’ye ihracatı en az ikiye katlamayı hedefliyor.
     İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, BAE’nin Suudi Arabistan’dan sonra bölgenin en büyük ekonomisi olduğunu hatırlattı. Tanrıverdi, 2016’da Türkiye’nin toplam ihracatında 3 milyar dolarla 11’inci sırada yer alan BAE’nin, hazır giyim ihracatında 142 milyon dolarla 19’uncu sırada kaldığını bildirdi.

     Özellikle iç giyim markalarının gücünü kullanarak bu ülkedeki pastadan daha fazla pay almak istediklerini vurgulayan Tanrıverdi, şöyle devam etti:
     “Dünyada 2015 yılında yaklaşık 510 milyar dolara ulaşan dünya hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatının 35,4 milyar dolarlık kısmını, diğer bir ifade ile yaklaşık yüzde 6,9’unu iç giyim ve yatak kıyafetleri oluşturuyor. Türkiye olarak dünyanın 9’uncu büyük iç giyim tedarikçisi konumundayız. 2016’da 17 milyar dolarlık hazır giyim ihracatımızın yaklaşık 750 milyon dolarlık kısmını iç giyim ürünleri oluşturuyor.

     Birleşik Arap Emirlikleri ise dünyanın 9’uncu büyük iç giyim ithalatçısı. Yılda 1 milyar dolar civarında ithalat yapıyorlar. Firmalarımızın bu pazardan hak ettikleri payı aldıklarını söyleyemeyiz. Biz halen 7,5 milyon dolar olan BAE’ne iç giyim ihracatımızı en az iki katına çıkarma hedefiyle planlarımızı yapıyoruz. Bu hedef doğrultusunda İHKİB öncülüğünde küme firmalarımızla geçen ay Dubai Emirliği’nde düzenlenen International Apparel and Textile’de yerimizi aldık. 2018 yaz koleksiyonlarını sergileyen firmalarımızı Dubai’de yerleşik en büyük 4 büyük markanın satın almacıları ile görüştürdük. Son bir aydır bu görüşmelerin pozitif sonuçlarını almaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

     Nazım Kanpolat: Türk markaları kalite ve tasarımlarıyla övgü alıyor
     İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Kanpolat da,  İç Giyim ve Yatak Kıyafetleri Markaları Kümesi’nin  Ekonomi Bakanlığı Desteği ile 2015 Haziran ayında faaliyetlerine başladığını hatırlattı.
     Daha önce Fransa, İran ve Fas pazarlarında İHKİB öncülüğünde çalışmalar yapan küme firmalarının “International Apparel and Textile”e ilk kez katılım gösterdiklerini belirten Kanpolat, “Dubai’de yerleşik olanların dışında Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Hindistan, Azerbaycan, Iran, Kuveyt, Pakistan gibi ülkelerden satın almacılarla çok yararlı görüşmeler yaptık. 250’ye yakın alıcıdan ürünlerimizin kalite ve tasarımlarıyla ilgili duyduğumuz övgü dolu sözler bizi çok memnun etti” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Fuarİzmir’de ayakkabı ve deri kucaklaşıyor
» Demircilerin yeni patronu: Yalçın Ertan
» Türkiye’de kullanılan kart adedi 198 milyon
» Maden ihracatında rekor büyüme gerçekleşti
» Hizmet sektörü güven endeksi 97,1 oldu
» Sosyal Yardım Hizmet Hattı kuruluyor
» Trafik kazaları can yakıyor
» Türkiye’de geçen yıl 58 bin 27 kitap yayımlandı
» Son beş yılda 21 bin 937 elektronik kitap yayımlandı
» Kentte birlikte sinerji yaratalım


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni