• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türk insanında koleksiyon güdüsü var”

07 Aralık 2019 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

   ► 9 yaşındayken dedesi, anneannesi, amcasından aldığı eski paralarla koleksiyonerliğe ilk adımını atan Şen, paranın yanı sıra telefon kartı, madalyon, jeton, rozet ve piyango biletlerini biriktiriyor.

     9 yaşında simit satarken yerde bulduğu 1926 basım bir 5 kuruşla biriktiricilik yolculuğuna başlayan Abdurrahman Şen, daha o yaşlarda koleksiyoner olmaya karar verdi. 9 yaşındayken dedesi, anneannesi, dayısı, amcasından aldığı eski paralarla koleksiyonerliğe ilk adımını atan Şen, paranın yanı sıra telefon kartı, madalyon, rozet, piyango bileti, yerli ve yabancı jetonlar ve anahtarlık gibi birçok malzemeyi de biriktiriyor.
     Türk insanının eskiye ilgisi, özlemi ve arayışı olduğunu dile getiren Şen, pek çok kişinin evinde eski paraları sakladığını, Türkiye’de 83 milyon insanın en az 8 milyonunda koleksiyon güdüsü olduğunu söyledi.

“Koleksiyon geleceğe yatırım işi”
     Amatör bir koleksiyoner olduğunu 5 yıl önce fark ettiğini dile getiren Şen, “Benimkisi koleksiyonerlikten çok biriktirme alışkanlığı olarak tanımlanıyormuş. 5 yıl önce biriktirici olduğumu anlayıp düzenli koleksiyon yapmaya yöneldim” ifadelerinde bulundu.
     Antikacılarla tanıştıkça biriktirmeden öte koleksiyonun nasıl yapılacağını öğrendiğini ifade eden Şen, “Antikacılardan, koleksiyonda bir paranın aynısından birkaç tane olacağına, paraların yıl takımını yapmanın daha doğru olduğunu öğrendim. Ancak takımı tamamlayabilirseniz koleksiyon yapmış oluyorsunuz. Takımı tamamlamak, her parçaya ulaşmak kolay olmuyor. Zaten koleksiyon aşkı olmayanı bulmak” diye konuştu.
     Maddi sıkıntılar yaşadığı bir dönemde koleksiyonunun bir kısmını elinden çıkarmak zorunda kaldığını, o dönemde eksilen parçaları yeniden topladığını ifade eden Şen, “Maddi olarak sıkıntıya girdiğimiz bir dönem eşim üzerinden vergi mükellefi olarak koleksiyonumdaki özel ürünlerin bir kısmını satmak zorunda kaldık. O güne kadar biriktirdiğim parçaları satıp ihtiyaçlarımızı karşılayabildik. Koleksiyon işi aynı zamanda geleceğe yatırım işi. Onun için herkese koleksiyon yapmasını tavsiye ederim” dedi.
     Geleceğe yatırımın yanı sıra koleksiyonun birçok faydası olduğunu aktaran Şen, “Koleksiyon yapmak insanı depresyondan ve kötü alışkanlıklardan uzak tutuyor. Sosyalleşmesine katkıda bulunuyor. İlgi duymayan kişiler paralara, jetonlara, madalyonlara sadece metal parçası olarak bakıyor, ama ilgisi olan kişi ondan büyük haz duyuyor ve mutlu oluyor” dedi.

“Koleksiyon kültür ve tarihi koruyor”

     Türk insanının koleksiyona büyük bir ilgisi olduğunu dile getiren Şen, “Dönem dönem kendimi tanıtmak için sergilere çıkıyorum. Orada karşılaştığım birçok insan koleksiyonumu gördüğünde bizim elimizde de eski paralar var diyor. Gördüm ki 10 kişiden 9’unun evinde eski paralar saklanıyor. Türkiye’de 83 milyon insanın en az 8 milyonunda koleksiyon güdüsü var. Çünkü insanların eskiye özlemi ve arayışı var” dedi.
     Şen, biriktirme alışkanlığı olan insanların madeni paraları genellikle kavanozlarda sakladığı için çizik ve yamuk olduğunu, bu nedenle koleksiyon için uygun olmadığını da sözlerine ekledi.
     Koleksiyonun kültür ve tarihi koruma açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Şen, “Tarihimiz ve kültürümüz kayboluyor. Koleksiyon ne türden yapılırsa yapılsın tarihi ve kültürü koruyor. Geçmiş yıllarda ankesörlü telefonla konuşmak için kullanılan madeni jetonlar artık hiç kullanılmıyor ve piyasada bulunmuyor. Jetonlardan sonra çıkan telefon kartları, sonrasında kullanılan manyetik telefon kartları sırasıyla ortadan kalktı. Şu an ankesörlü telefonlar revaçta değil, herkesin cep telefonu var. Hatta ilk çıkan telefonlar da piyasadan kalktı, ilk cep telefonlarını biriktiren koleksiyoner arkadaşlarım bile var. Birçok ürün yeni alışkanlıklarla beraber tarihe gömülüyor” diye konuştu.

“Herkes para biriktirebilir”
     Mevcut koleksiyonunda yabancı madeni paraların olduğunu ifade eden Şen, “En çok kağıt ve metal yabancı paraları biriktiriyorum. Yabancı paralarda da çeşitlilik önemli, koleksiyonunuzda ne kadar çeşit varsa o kadar zengin ve kıymetli oluyor. Eğer yabancı para koleksiyonu yapmak istiyorsanız öncelikle 150 ülkenin 150 parası elinizde olsun, o dünya ülkeleri koleksiyonu demek oluyor” dedi.
     Yabancı paraların yanı sıra darphanenin bastığı hatıra paraları, Cumhuriyetin 50’nci yılında, Atatürk’ün doğumunun 100’üncü yılında basılan birçok kağıt ve madeni parayı biriktirdiğini söyleyen Şen, telefon kartı, madalya, piyango ve milli piyango biletleri, yerli ve yabancı jetonlar, anahtarlık biriktirdiğini de belirtti.
     Bazı ürünlerin koleksiyonerlerinin çok az olduğunu dile getiren Şen, “Kimi koleksiyonerler sadece özel açılışlarda dağıtılan anahtarlıkları birikiyor, bu gibi nadir bulunan az sayıdaki ürünleri herkes biriktirmiyor ancak parayı herkes biriktirebilir. Çünkü eski paraları bulması ve depolaması kolay. 300 parça madeni ya da kağıt para bir poşetin içinde muhafaza edilebiliyor. Özellikle madeni para koleksiyonunu klasörler içerisinde saklayabilirsiniz. 5 bin parça madeni parayı ufak bir dolaba sığdırabilirsiniz. Oyuncak, bakkaliye, şişe gibi büyük ürünleri biriktiremem çünkü çok yer kaplıyor. O tür koleksiyonerlere büyük depolar gerektiriyor” açıklamalarında bulundu.

“Oğluma koleksiyonu aşıladım”
     Oğluna küçük yaşlardan itibaren koleksiyon bilinci aşıladığını dile getiren Şen, “Oğlum 6 yaşındayken anahtarlık başta olmak üzere araba, jeton ve para biriktirmeye başladı. Şu an 9 yaşında ve koleksiyonu büyümeye devam ediyor. Oğlum da benim gibi amatörce biriktirmeye başladı ancak araba ve anahtarlık koleksiyonu ileride devam ettirecek gibi gözüküyor. Çünkü her akşam eve gittiğimde anahtarlık getirip getirmediğimi soruyor. Bit pazarlarından ya da esnaftan bir ürün aldığımda önce eşim sonra çocuğum bakıyor. Eşim de oğlum da kendine göre bir şey bulursa alıyor” diye konuştu.
     Koleksiyonundaki özel parçaları oğlunun koleksiyonu için sakladığını söyleyen Şen, “Oğlumun koleksiyonunda nadir bulunan parçalar bulunuyor. Örneğin nadir paralardan olan, dönemin milletvekillerine dağıtılmış yeni Türk lirası (YTL) seti oğlumun koleksiuonunda yer alıyor. YTL seti dönemin milletvekili sayısı kadar basıldığı için piyasada en fazla 500 tane olabilir. YTL setinin bir parçası da oğlumun koleksiyonunda yer alıyor” ifadelerinde bulundu.

“Paralar gün geçtikçe değerleniyor”
     Eski paraların her geçen yıl değerinin arttığını ifade eden Şen, “Osmanlı döneminde basılan 1 kuruşlar önceden 8 TL’den alınıp 12 TL’ye satılırken, şu anda toptan fiyatları 18 TL. Paraların değerleri yüzde yüzden fazla artıyor. Bu oranlama bütün paralar için diyemem, çünkü her ürünün bir dönemi var. Bir dönem paralar çok talep edilirken, bir dönem madalya ya da kartpostal ilgi görebiliyor. İlgi gören ürünün de değeri yükseliyor fiyatı artıyor” açıklamalarında bulundu.
     Bir ürünün değerini az bulunurluğuyla ölçüldüğünü dile getiren Şen, “Tarihe tanıklık eden gümüş hatıra paralar, Cumhuriyetin 50’nci yılında basılan paralar, Malazgirt Meydan Muharebesinin anısına basılan paralar ya da ihtilal döneminde basılan paralar gibi özel seriler her dönem kıymetli oluyor. Çünkü piyasada çok bulunmuyor” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Taksiciler de kullanılıcılar da mağdur olmayacak
» Özel okullar telafi eğitimine hazır
» Koyun sütünde dünya lideriyiz
» Küçükbaş hayvan sayısı 55 milyonu geçti
» Düğün çerezlerine talep azaldı
» Modern İzmir İranlıları cezbediyor
» 2021 toparlanma yılı olacak
» Hayvanların uzuvlarını keyfi kesmenin bilançosu ağır
» Altın 7 ayda % 60 değer kazandı
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni