• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 448 lira

25 Eylül 2020 Cuma 16:00
12
14
16
18

Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 448 lira

           HABER MERKEZİ     
     Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında Eylül ayı sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 448 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 lira oldu. Ayrıca yaş sebze-meyve fiyatlarına bağlı olarak mutfak harcamasında görülen gerilemenin Eylül ayında da devam ettiği belirtildi.

     Eylül ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı açlık sınırı) 2 bin 447 lira 72 kuruş olarak belirlendi. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 973 lira 02 kuruş oldu. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 2 lira 55 kuruş olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarı, yılın ilk 8 ayı itibarıyla önceki yıl sonuna göre 285 lira, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 928 lira artış gösterdi. Son bir yıl itibarıyla bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 385 lira, toplam hane halkı harcaması için 1248 lira oldu.

Gıda enflasyonunda yıllık artış yüzde 13.45
     Türk-İş’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim Eylül ayı itibariyle şu şekilde oldu: Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2.68 oranında artış gösterdi. Yılın ilk dokuz ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 13.18 oranına ulaştı. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibarıyla artış oranı yüzde 18.56 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13.45 olarak hesaplandı.

İthal ürünlerde fiyat artışı beklentisi oluştu
     Araştırmaya göre süt, yoğurt, peynir grubunda nispi fiyat istikrarı sürdüğü belirtilirken, et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta, et ve sakatat ile tavuk fiyatının değişmediği kaydedildi. Balığın yüksek fiyattan mevsime giriş yaptığı belirtilerek, yumurta fiyatının zamlandığına yer verildi. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya ve benzeri) fiyatlarında geçen aya göre bir değişiklik olmadı. Ancak dövizdeki yükselmeye ve mevsime bağlı olarak ithal ürünlerinde fiyat artışı beklentisi oluştu.     

Sebze-meyve ortalama fiyatlarında önemli değişiklik olmadı
     Yaş sebze-meyvede geçen aya göre önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmediği ve aile bütçesine ek yükü olmadığı yer verilerek, “Geçen ay gerileyerek 6.59 lira olarak hesaplanan sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı, bu ay 6,57 liraya geriledi. Eylül’de hem sebzenin hem de meyvenin ortalama kilogram fiyatı arttı. Sebze ortalama kilogram fiyatı 5,94 lira olarak hesaplanırken (geçen ay 5.88 lira), önceki ay 7.54 lira olan meyve ortalama fiyatı bu ay 7.59 lira oldu” denildi.

     Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta, Eylül’de ekmeğe yüzde 20 oranında zam yapılarak yüzde bir oranında bir artış meydana geldiği belirtildi.
     Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden, tereyağı ve margarinin fiyatı değişmediği görüldü. Zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı artarken, açık satılan siyah ve yeşil zeytin fiyatı bu ay aynı kaldı. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği ve benzeri) ürünlerinde ufak tutarda fiyat ayarlaması yapıldı. Baharat ürünleri (kimyon, nane, karabiber ve benzeri) ile çay ve ıhlamur değişmedi. Bal fiyatı artarken reçel, pekmez, şeker, tuz ve salça fiyatı aynı kaldı.


+ Benzer Haberler
» HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak
» İzmir iş dünyasından deprem mesajı
» SunExpress’ten İzmir’e destek
» Başkan Soyer depremde son durumu anlattı
» Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
» Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu
» “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”
» Biyoteknoloji yatırımları yükseliyor
» Arsa fiyatları yüzde 21, arazi fiyatları ise yüzde 25 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni