• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırı: 2 bin 517 TL

27 Kasım 2020 Cuma 16:00
12
14
16
18

Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırı: 2 bin 517 TL

   ► Türk-İş Kasım 2020 raporuna göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 517 TL, yoksulluk sınırı ise 8 bin 198 TL olarak hesaplandı

           HABER MERKEZİ      
     Türk-İş’in Kasım 2020 raporuna göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 517 TL olurken, yoksulluk sınırı ise 8 bin 198 TL oldu.
     Araştırmaya göre, bu ay dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden ‘açlık sınırı’ 2 bin 517 TL olarak hesaplandı. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’ ise 8 bin 198 TL oldu. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ aylık 3 bin 73 TL olarak hesaplandı.
     Türk-İş’in verileri temel alındığında mutfak enflasyonundaki değişim 2020 Kasım ayı itibariyle şu şekilde: “Ankara’da  yaşayan dört kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1.39 artış gösterdi. Yılın 11 aylık bölümü itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 16.37’yi bulurken, gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 19.68 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 15.47 olarak hesaplandı”

Dana ciğeri kuşbaşı et fiyatına yaklaştı
     Türk-İş hesaplamasında temel alınan gıda ürünlerinin fiyatlarında 2020 Kasım ayı itibariyle gözlenen değişimlere bakıldığında süt, yoğurt, peynir grubunda; bu ay önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Hesaplamada ağırlıklı olarak beyaz peynir fiyatı temel alındı. Market tezgâhında açık olarak satılan beyaz peynirin kutuda satılan peynirden daha pahalı olması dikkat çekti.
     Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kıyma ve kuşbaşı et fiyatı yine değişmedi. Ancak tavuk fiyatı geçtiğimiz aya göre yüzde 13,90 oranında arttı. Dana ciğerinin fiyatının yine arttığı ve neredeyse kilogram fiyatının kuşbaşı ete ulaştığı belirtildi.  Balık fiyatları, geçtiğimiz aya göre fazla değişmedi
Geçtiğimiz aylarda fiyatı sürekli artan yumurta fiyatı bu ay tanede “1 kuruş” azaldı. Bakliyat ürünlerinde yeşil mercimek, nohut ve barbunyada fiyat artışı tespit edildi.
     Tedarikte yaşanan sıkıntı gerekçesiyle geçtiğimiz ay bazı marketlerde kısa bir süre raflarda yer almaya kuru fasulyenin ise yapılan zamla yeniden satışa sunulduğu belirtildi.

En fazla değişiklik sebze-meyve fiyatlarında
     Sebze-meyve fiyatları en fazla değişiklik gösteren harcama grubu olarak yer aldı. Mevsim şartlarına göre kapsamdaki ürünler farklılık gösterdi. Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,71 TL olarak hesaplandı. Ekim ayında 7,45 TL olarak hesaplanan ortalama meyve fiyatı bu ay 6,77 TL oldu. Ancak geçen ay 6,48 TL olarak hesaplanan sebzede ortalama kilogram fiyatı bu ay 6,68 TL oldu.    

Ekmek, bulgur, pirinç fiyatı arttı
     Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta ise; bu ay pirinç, bulgur ve irmik fiyatında artış tespit edildi. Tereyağı, margarin ile zeytinyağı, ayçiçeği yağı fiyatı ise aynı kaldı. Hesaplamada siyah ve yeşil zeytin ortalama fiyatı da bu ay değişmedi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinde önemli bir fiyat değişikliği olmadı. Baharat ürünleri (kimyon, nane, karabiber vb.) fiyatı aynı kaldı. Çay ve ıhlamurun yanı sıra bal, reçel, pekmez, şeker ve tuz ile salça da bu ay fiyatı aynı kalan ürünler arasında yer aldı.


+ Benzer Haberler
» Tüm rakamlarda gerileme var
» İletişimin devlerinden yerli iş birliği
» Kısa vadeli dış borç 134,6 milyar dolar
» Değerli Konut Vergi oranında artış
» KÇÖ için yeni başvurular 31 Ocak tarihine uzatıldı
» Gelir kaybı ve kira desteğine 2 milyondan fazla esnaf başvurdu
» TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 11,15 oldu
» TTO Başkanı Olgun, 2020’yi değerlendirdi
» Gürer: Sağlık Meslek Lisesi mezunları atama bekliyor
» Aylin Nazlıaka: Halkın iktidarına ulaşmaya az kaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
  Ticaret 13.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni