• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 767 TL oldu

28 Nisan 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 767 TL oldu

   ► Türk-İş Nisan 2021 raporuna göre, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı  9 bin 13 lira 53 kuruş olarak hesaplandı

           HABER MERKEZİ      
     Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) tarafından her ay hazırlanan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması adlı rapor Nisan 2021 için yayınlandı. Rapora göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani ‘açlık sınırı’ 2 bin 767 lira 15 kuruş oldu. Açıklanan rapora göre, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 9 bin 13 lira 53 kuruş olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise 3 bin 336 lira 10 kuruş oldu. Açıklanan rapora göre dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması yani ‘mutfak masrafı’ tutarı bir yıl öncesine göre 393 lira ve yapılması gereken toplam harcama tutarı ise bin 281 lira arttı. Yılın ilk dört ayı sonunda, aile bütçesine gelen ek yük 577 lira 26 kuruş oldu.
     Türk-İş’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2021 Nisan ayı itibariyle şu şekilde olmuştur: Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,14 oranında arttı. Yılın ilk dört ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 6,84 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 16,56 olurken, yıllık ortalama artış oranı ise bu ay da yüzde 17,99 olarak hesaplandı.

Dana ciğerin fiyatı et ile yarışır noktada kaldı
     Türk-İş hesaplamasına temel alınan gıda ürünlerinin fiyatlarında gözlenen değişime göre, süt, yoğurt, peynir grubunda; Ramazan ayı gerekçesiyle bazı marketlerde yapılan indirim dikkati çekmekle beraber, ortalamada önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Kutuda satılan peynirler 800, 900, bin gramlık olarak rafta yerini aldı.
     Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kıyma ve kuşbaşı et fiyatı kilogramda 2 lira artış gösterdi. Tavuk fiyatı aynı kaldı. Sakatat (ciğer, yürek, böbrek) ürünlerden yürek fiyatı arttı, diğerleri değişmedi. Ancak dana ciğerin fiyatı et ile yarışır noktada kaldı. Balık fiyatları, ortalamada biraz arttı, ancak hamsi, istavrit gibi yaygın tüketilen balık artık tezgahlarda yer almadı. Yumurta fiyatı düşük de olsa bu ay geriledi. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) fiyatları, marketlere ve markaya göre çok farklı tutarda oldu. Genel olarak bakliyat ürünü fiyatlarında bazı marketlerde uygulanan indirim nedeniyle-  gerileme tespit edildi.

     Yaş sebze-meyve fiyatlarının toplam gıda harcamaları üzerindeki olumsuz etkisi devam ediyor. Geçiş döneminde mevsim sebze-meyveleri pazarda yer almaya başlarken bazıları da az ve fakat daha pahalı olarak yerini korudu. Bu ay 19 sebze ve 6 meyve olmak üzere toplamda 25 üründeki fiyat değişimi izlendi ve hesaplamaya temel oldu. Meyvede erik, çağla, malta eriği pazarda olmasına karşın, fiyat yüksekliği nedeniyle dikkate alınmadı. Pandemi nedeniyle hafta sonu uygulanan kısıtlama ve sokağa acıkma yasağının “tam kapanma” olarak uygulanacak olması yine “pazar esnafı” açısından sıkıntılı bir sürece yol açacak. Yaş sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay artışla 7 lira 74 kuruş oldu (geçtiğimiz ay 7 lira 48 kuruş). Ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 7 lira 45 kuruş (geçen ay 7 lira 38 kuruş) ve ortalama kilogram meyve fiyatı ise 7lira 75 kuruştan  8 lira 67 kuruşa yükseldi.

Pidenin 275 gramı 3 lira oldu
     Ekmek, pirinç, un, makarna, bulgur, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; Ramazan ayının vazgeçilmezi olan pide fiyatı Ankara’da 275 gramı 3 liradan oldu. Bunun etkisiyle 200 gramı 1,50 lira olarak satışta olan ekmek fiyatı şimdilik değişmedi ve fakat önümüzdeki aylarda artan maliyet gerekçesiyle bir artış bekleniyor. Bu grupta yer alan diğer ürünlerden özellikle pirinçteki yüksek fiyat artışı dikkat çekti, diğerlerinde önemli bir değişiklik tespit edilmedi.
     Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; margarin ve zeytinyağı fiyatı değişmedi, tereyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı ise arttı. Bu arada tereyağında 100, 125, 200, 225, 250 gram paket halinde satış dikkati çekti. Hesaplamada dikkate alınan siyah ve yeşil zeytin ortalama fiyatı biraz artış gösterdi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinde indirim görüldü. Baharat ürünleri (kimyon, nane, karabiber vb.) ile çay ve ıhlamur fiyatı aynı kaldı. Benzeri biçimde; bal, reçel, pekmez, şeker, tuz fiyatı da değişmedi. Salça fiyatı ise yükseldi.


+ Benzer Haberler
» Kurulu gücün yüzde 52’si YEKA’dan
» Kamuda işe alımlar tek kapıdan yapılacak
» Mobil ödeme alışverişleri 2,5 katına çıktı
» “Türkiye’nin çıkışı üretimde, yeni girişimcilere ihtiyaç var”
» İsraf edilen ekmeğin üretiminde yıllık 18 bin kamyon un kullanılıyor
» DHL Global Forwarding’den Türkiye’ye doğrudan demiryolu hizmeti
» e-menşe belgesinde blokzinciri uygulamaları
» Türk Eximbank, 785 milyon ABD doları tutarında kaynak sağladı
» “Belirsizliğin ortadan kaldırılması tüm taraflara fayda sağlayacak”
» Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.05.2021
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni