• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Türk işadamlarının gözü; Kanada ile STA’da

11 Ekim 2017 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Türk işadamlarının gözü; Kanada ile STA’da

   ► Yahya Toplu: Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi’nin kurulması ve çalışmalarına başlamasını bekliyoruz.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Kanada ile ikili ticari ilişkilerini artırmak istediklerini belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Toplu, bu kapsamda Kanada-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması’nın(STA) karşılıklı ticaretin artmasına önemli katkı sağlayacağını söyledi.
     Türk-Kanada İş Forumu'nun açılışında konuşan Toplu, küresel çalkantılara ve bölgemizdeki belirsizliklere rağmen, Türkiye ekonomisinin hem dinamizmini, hem de direncini kanıtladığını söyledi.

     TOBB Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Toplu, “Kanada ülkemizin önemli müttefiklerinden biridir. NATO ve G20’de birlikte çalışıyoruz. İlişkilerimizi her alanda daha da geliştirilerek derinleştirilmek istiyoruz. Karşılıklı yatırımlarımızı ve ticaret hacmimizi arttırmak istiyoruz” dedi.
     İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2004'te 715 milyon dolar iken bu tutarın 2013 yılında 2,3 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Toplu, 2014-2016 döneminde ise ticaret hacminde sürekli gerileme yaşandığını vurguladı.

     Kanada'nın, Ekonomi Bakanlığı tarafından 2016-2017 dönemleri için belirlenmiş olan "öncelikli ülkeler" arasında bulunduğunu belirten Toplu,  "Nitekim 2017 yılının ilk 9 ayında, ticaret hacminde iyileşme görülmektedir. Buna rağmen hala 2013 yılı rakamlarının gerisindeyiz. Türk iş dünyası olarak ikili ticari ilişkileri artırmak istiyoruz. Kanada-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, karşılıklı ticaretin artmasına önemli katkı sağlayacaktır. Aynı şekilde, Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi’nin kurulması ve çalışmalarına başlamasını bekliyoruz” diye konuştu.

     Kanada'nın 1,5 trilyon dolarlık milli geliriyle dünyanın 10. büyük ekonomisi olduğuna değinen Toplu, Amerika kıtası ülkeleri arasında ise 3. sırada yer aldığını söyledi.
     Türkiye ekonomisinin de yılın ilk yarısında yüzde 5,1 büyüdüğünü hatırlatan Toplu, "AB, OECD ve G-20 ülkeleri içinde en yüksek büyüyen üçüncü ülkeyiz. Bu çarpıcı performansı, yılın ikinci yarısında da devam ettireceğimize inanıyorum" diye konuştu.

     Yatırım rakamlarının da iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığına değinen Toplu, hem ticarette hem de yatırımlarda mevcut rakamlarla yetinilemeyeceğini belirterek şunları söyledi:
     "Aramızda daha ciddi bir potansiyel söz konusudur. Türkiye-Kanada iktisadi ve ticari ilişkilerini genişletmek ve derinleştirmek için ciddi fırsatlar var. Ancak iki tarafta da karşılıklı bilgi eksikliği olduğu da görülüyor. Karşılıklı ziyaretlerin, bu bilgi eksikliğini gidermede önemli katkıları olacak."
     TOBB ve Ontario Ticaret Odası arasında iş birliği anlaşması imzalandığını hatırlatan Toplu, anlaşmanın uygulanmasına dönük ortak etkinlikler yoluyla ilişkilere katkı sağlamak istediklerini ifade etti.

 


+ Benzer Haberler
» Tarım Kredi, katılım bankası kuruyor
» Türk vatandaşlığına geçişte kolaylık
» BEYMEN Özel Dikim Günleri İzmir’de
» Resmî Gazete Dergilik’te
» Egepen Deceuninck enerji maliyetlerini düşürüyor
» Rüzgâr Sörfü Türkiye Şampiyonası Çeşme’de başlıyor
» ‘Turkcell-Sanatta İletişim’ Sergisi perdelerini açtı
» Körfez’de yelkenler yine imbatla doluyor
» TBB’den ‘Finansal Yeniden Yapılandırma’
» ‘LÖSEV İyilikler Tırı’ İzmir’de


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.09.2018
  Ticaret 19.09.2018
  Ticaret 18.09.2018
  Ticaret 17.09.2018
  Ticaret 15.09.2018
  Ticaret 14.09.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni