• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor

19 Kasım 2020 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor

   ► Ekim ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,1 artarak 5 bin 258 oldu

           DUYGU GÖKSU      
     Türkiye genelinde konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 azalarak 119 bin 574 oldu. Konut satışlarında İstanbul 22 bin 270 konut satışı ve yüzde 18,6 ile en yüksek paya sahip oldu.
     Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,1 artarak 5 bin 258 oldu, ilk sırayı 2 bin 458 konut satışı ile İstanbul aldı. Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık ve  Konutder Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas konut satışları ile ilgili verileri değerlendirdi.  Sektör temsilcileri; döviz kurlarındaki hareketliliğin yukarı yönlü olmasının, yabancı yatırımcılar için bir fırsat olarak görüldüğüne, Türkiye’de konut sektörünün dünyanın pek çok ülkesinden yatırımcı almaya başladığına dikkat çekti.

Özyurt: Yabancı yatırımcı, yerlideki kaybı kapattı
     Ekim ayında yerli yatırımcı açısından bir gerileme yaşandığını ve burada faiz oranlarındaki yükselişin tek etken olduğunu ifade eden Özyurt, “Destek paketiyle rekor kıran satışları yeniden yakalayabilmemiz için faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşürülmesi gerektiği inancındayım. Yabancı yatırımcı açısından baktığımızda ise ekimde yüzde 23.1 olarak gerçekleşen artış, gayet memnun edici bir gelişme. Yabancı yatırımcı, uygun koşullar oluştuğunda pandemiye rağmen yeniden alım pozisyonuna geçti. Türkiye’nin getirdiği vatandaşlık hakkı, her dönemde yabancı yatırımcıyı cezbetti. Ancak bu dönemde vatandaşlık hakkının satışlardaki hareketliliğe en büyük katkı sağlıyor. Çevre ülkelere baktığımızda en istikrarlı ülke biziz. Ayda 100 konutu yabancılara satıyoruz. Yabancı yatırımcılara ağırlıklı olarak online satış yapılıyor. Ancak para transferleri, koruma engeline takılıyor. Ağırlıklı olarak Cezayir, İran ve Türk Cumhuriyetleri’nde bu sorun yaşanıyor. Bu konunun çözüme ulaşması gerektiği kanaatindeyim. Online satış aracılığıyla konut almak isteyenlere davetiye gönderilebilir. Bu alımlar Türk konsolosluğunda toplanabilir. Belirli bir seviyeye geldiğinde de charter seferi sağlanarak yatırımcılar Türkiye’ye getirilebilir. Böylece yerlideki kaybı kapattığımız gibi, turizmde yaşanan döviz kaybımızı da kapatabiliriz. Holdingimizin tüm projelerine yabancı yatırımcı ilgisi neredeyse yüzde 100 arttı. 2020 yılında eriyen stokların etkisiyle 2021 yılı, yeni projeleri konuştuğumuz bir yıl olacak” diye konuştu.

Akkuş: Yabancı yatırımcı, her koşulda Türkiye’ye güveniyor
     Faiz oranlarının yeniden yüzde 1’in altında düşürülmesi yönünde atılacak adımların, yerli yatırımcıyı hızla harekete geçireceğini belirten Akkuş şu ifadeleri kullandı: “Ağustos ayında yeniden yükselişe geçen yabancı yatırımcı oranları, beklentimiz ölçüsünde ekimde hız kazandı. Ağustosta yüzde 8 ile başlayan artış, ekimde yüzde 23.1’e yükseldi. Pandeminin en kritik devresinde izlemeye geçen yabancı yatırımcılar, Türkiye’ye duydukları güvenin bir neticesi olarak hızla alıma geçti. Yabancı yatırımcı, her koşulda Türkiye’ye güveniyor. Pandemi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ekonomimizde yaşanan belirsizliklerin ortadan kaldırılması noktasında, yeni ekonomi yönetimimiz ve Cumhurbaşkanımız çok olumlu sinyaller veriyor. Bu yeni dönemde ülkemizin dünyadaki vitrini ciddi bir değişimden geçiyor. Bu değişim, sektörümüze Ortadoğu dışında Afrika ve Asya ülkelerini de kazandırıyor. Özellikle Çinli yatırımcılar bu dönemde ciddi alımlar gerçekleştiriyorlar. Talepteki artışta döviz kurlarındaki yükseliş ile vatandaşlık hakkı teşvikinin de büyük bir etkisi var. Yabancılar ağırlıklı olarak tamamlanmış, tapusu verilen ve teslimi yapılan projeleri tercih ediyor. Afrika ülkeleri, Pakistan ve Hindistan gibi yeni pazarlardan da talepler geliyor. Ayrıca Türkiye, pandemiye rağmen Çinlilerden çok ciddi bir konut talebi almaya başladı. Yeniden gündeme gelen tarihi İpek Yolu projesiyle proje güzergâhındaki bölgelerin yatırım değerinin artacağı beklentisiyle Çinliler, Türkiye konut pazarına yöneldiler. Öte yandan Geçtiğimiz yıl Çin’de Türk yılı ilan edilmesi ve Pekin Expo’sundaki tanıtım faaliyetleri de talebe büyük bir katkı sağladı. Lübnanlı ortağımız ile kurduğumuz BOSS4 Gayrimenkul şirketimizin projelerine Katar, Lübnan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve İran ülkelerinden talep alıyoruz. Yatırımcıya aradıkları güveni sunan, finansal açıdan güçlü, köklü tecrübeye sahip firmalar ya da ortaklıklar bu dönemin başrol oyuncusu oluyor. Yabancı yatırımcı oranındaki artış, yıl sonu hedeflerine büyük bir katkı sunacak.”

Bahadır: Türkiye’nin liderlik vizyonu, yabancı yatırımcıyı harekete geçirdi
     Pandeminin en etkili döneminde bile yatırımlar, destek paketi sayesinde hız kesmediğini belirten Bahadır, “Ekim ayında yabancı yatırımcı oranlarındaki yükseliş etkisi devam etti. Satışlardaki artış yüzde 23.1’e uzandı. Türkiye’nin başarılı pandemi yönetiminin yanı sıra, dünya ülkeleri arasında giderek artan liderlik vizyonu yabancı yatırımcıyı harekete geçirdi. Pandemi döneminde olmamıza rağmen artışın devam etmesi bu yönde bir trend oluştuğunu gösteriyor. Sektörümüz yurt dışı vitrinine her geçen gün değer katıyor. Cumhurbaşkanımızın yeni ekonomi yönetimine ilişkin verdiği olumlu mesajlar, yabancı yatırımcı tarafında olumlu algılandı. Türkiye, yabancı yatırımcıların radarında. Rekabette çok sayıda ülke arasında öne çıkıyoruz. Bu konumumuz yabancı yatırımcının alış yönlü hareketini tetikliyor. Döviz kurlarındaki hareketliliğin yukarı yönlü olması, yabancı yatırımcılar için bir fırsat olarak görüldü. Yabancıya yapılan konut satışlarında hem adet hem de ciro bazında satış grafiğinde ciddi artışlar sağladı. Sektörümüz, dünyanın pek çok ülkesinden yatırımcı almaya başladı” diye konuştu.
     Bahadır, sözlerini şöyle tamamladı: “Afrika, Pakistan ve Hindistan’ın yanı sıra Çinli yatırımcıların da ağırlık kazandığı bir dönemdeyiz. Sektörde güven veren, finansal açıdan güçlü ve köklü bir tecrübeye sahip olan markalar dikkat çekiyor. Biz de bu markalardan biri olarak dünyanın pek çok ülkesinden talep görüyoruz. Hindistan, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Ortadoğu ve Afrika uyruklu yatırımcılar, Pakistan, Tunus, Cezayir gibi ülkeler talepte başı çekiyor. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye yatırım yapmalarının önündeki çoğu engeli kaldırmayı başardık. Bu noktada en büyük kazanımımız verdiğimiz vatandaşlık hakkı oldu. Ancak Türkiye’ye nakit akışı sağlama konusunda yaşanan sıkıntının çözüme ulaşması gerekiyor. Bu sorun ortadan kalktığında, yabancı yatırımcı trafiğinde daha da artış yaşanacağını düşünüyoruz.”

Çulhalık: Yatırım iklimi, sene sonuna kadar sürecek
     Faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesinin yerli yatırımcıyı yeniden hızla harekete geçireceğini söyleyen Çulhalık, “Satışlarda yabancı yatırımcı hareketliliği oldukça memnuniyet verici bir şekilde ilerliyor. Ekimde satışlar, yüzde 23.1 ile artış yönlü ilerliyor. Mevcut tablo, yılın kalan dönemi için de umut veriyor. Türkiye gerek pandemide sergilediği üstün mücadelesi, gerek başarılı sağlık sistemi gerekse de yatırımcıyı koruyan yaklaşımıyla farklı kesimlerden yabancı yatırımcının dikkatini çekiyor. Dünya, pandeminin yarattığı etkilerle önemli bir dönüşüm süreci yaşıyor. Türkiye’de ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler, Cumhurbaşkanımızın güven veren açıklamalarıyla dünyadaki dönüşüm sürecinde dikkatleri üzerine çekiyor. Mevcut durumu, yabancı yatırımcı kazanç faktörü olarak algılıyor. Ekonomimizde başlayan yeni dönem, yabancı yatırımcılar açısından çok sayıda fırsatı beraberinde getiriyor.  Sektörümüzde yabancı yatırımcı oranındaki artışla birlikte yabancı yatırımcı profili de çoksesli bir yapı kazandı. Dünyanın farklı ülkelerinden alımlar yapılıyor. Türkiye’den konut almakla yetinmiyor, ülkemizde farklı yatırımlar gerçekleştirerek yaşamlarını burada sürdürmeyi planlıyorlar. Türkiye’nin dünyadaki konumu yükseldikçe, ülkemize duyulan güven de artıyor. Ülkemize yapılan her yeni yatırım, farklı yatırımcılar için bir çekiç gücü oluşturuyor. Sektörümüz bu yatırımlarda başı çekiyor diyebiliriz. Özellikle yabancı yatırımcı açısından bir yatırım iklimi oluştu. Bu iklimin sene sonuna kadar süreceğine inanıyoruz. 2021 yılı da bu iklimden fazlasıyla nasibini alacak” ifadelerini kullandı.

Elmas: Yabancıya satış devam ediyor
     Yabancıya satışta yüzde 23’lük artışın çok iyi bir rakam olduğunu ifade eden Elmas, “Ekim ayında yabancı alıcılara 5 bin 258 konut satışı gerçekleşti. Bu çok iyi bir rakam. Bu Ekim ayında yaklaşık 800 milyon dolar döviz girdisi demektir. Eylül – Ekim aylarında 1,5 milyar doları aşan bir döviz girdisi sağlanmıştır. İlk sırayı 2 bin 458 konut satış ile İstanbul alıyor. Ve İstanbul’u 928 konut satışı ile Antalya takip ediyor. Seyahat yasaklarının kalması ve özellikle geçtiğimiz haftalara kadar yüksek seyreden döviz kurunun yabancı yatırımcı için cazip etkilerini biz de sektör olarak konut satışlarımızda görmeye devam ettik. Bundan sonra da ülkemiz, dünyanın her yerinden vatandaşlar için yatırım tercihi olmaya devam edecektir” diye konuştu. İpotekli satışlardaki düşüşün yanı sıra yine peşin satışa yöneliminin sürdüğünü dile getiren Elmas, “Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre diğer satışların yüzde 1,7 arttığını görüyoruz. Peşin alım adetleri küçükte olsa artışına devam ediyor. Birinci el satışların toplam içerisindeki payı yüzde 30.1 oldu” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yatlar ve marinalar pandemiye takılmadı
» Mobilyada yoğunluk beklenenden kısa sürdü
» Kuyumda düşük taksit bankalara yaradı
» “2. el piyasası ekonomik krizi atlattı”
» Turizmin ilk 5 ayında yüzde 20’lik gerileme
» “Kültürel zenginlikleri su altına taşıma potansiyelindeyiz”
» Tütün Fonu kalktı ithalat kazandı!
» Besici mesleğini terk ediyor
» Otobüs firmalarından tavan fiyat tepkisi
» “Teknik eğitim revize edilmeli”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2021
  Ticaret 03.08.2021
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni