• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türk tarımına cam sera dopingi

01 Ekim 2018 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

Türk tarımına cam sera dopingi

           HABER MERKEZİ     
     Ülkemizde cam sera üreten tek firma olan Varnet, modern bir cam serayı Hollanda’dan yüzde 60 daha ucuza Türk tarımının hizmetine sunarak, ithalata gerek bırakmayıp, ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor.
     Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde 11.000m² alanda, Hollanda’dan edindiği 15 yıllık deneyimi Türk tarımının hizmetine sunan Varnet Cam Sera San. Ve Tic. Ltd. Şti., ülkemizde cam sera üreten tek firmadır. Modern bir cam serayı Hollanda’daki şirketlerden, yüzde 60 daha ucuza sunan Varnet, ithalata gerek bırakmayıp ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor.

     Varnet temsilcisi Anvar Kurshidov, firmalarının tamamen otomasyon ile yönetilen modern seralar ürettiğini ve anahtar teslim olarak proje bazında inşa ettiğini söylüyor. Cam sera sistemlerinin, Hollanda’nın yenilikçi ve dünya lideri teknolojik ortamında gelişen ve Türkiye iklimine de uyarlanmış bir sistem olduğu bilgisini veren Kurshidov, firma olarak Hollanda’dan edinmiş oldukları 15 yıllık deneyimi Türk seracılık sektörünün hizmetine sunduklarını söylüyor. Kaliteli sera sistemleri açısından “minimum işletme maliyeti ile maksimum miktarda ve kalitede hasat” için ürünlerini tasarladıklarını aktaran Kurshidov, alanında uzman mühendis kadrolarıyla müşterilerine en uzun vadede karlılığı elde edebilmeleri için sera teknolojilerindeki en son yenilikleri kullanarak ihtiyaca özel Venlo tipi cam seralar inşa ettiklerini belirtiyor.

     Firma olarak çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması açısından geleceğin ideal seralarını tasarlayabilmek ve bugünden faaliyete geçirebilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Anvar Kurshidov şunları kaydetti:
     “Varnet Sera Sistemleri, Türkiye’de Venlo tip sera kuran ilk şirket olmuştur. Türkiye’de modern seralarda, üretim periyoduna bağlı olarak, 1 dönümde yılda 30 ila 50 ton, topraklı seralarda ise 12 ila 15 ton domates alınabilirken, Hollandalı üretici ise son teknolojilerle donatılmış cam seralarında 80 ila 100 ton arasında domates alabiliyor.” Üstelik bu üretimi termal su ve kömürle ısıtmaya oranla daha düşük işletme maliyeti ve yüzde 40’a varan daha az üretim gideri olan doğalgaz ile yapıyor.”

     Doğal gaz ısıtması olan ko-jenerasyon ve/veya tri-jenerasyon sistemleri ile 30 dönümlük serayı 150 ila 250 bin liraya ısıtabilmeniz mümkün. Ayrıca ürettiğiniz elektrik ve yine üreterek bitkilere sağlayacağınız CO2 ile üretim miktarlarınız artarken, maliyetleriniz daha da azalıyor. Türkiye’de özellikle tarıma elverişsiz alanlarda cam sera organize bölgeleri kurmak ve sadece doğal gaz kaynağı ile verimli ve kaliteli üretim yapmak şart. Bizler bu konudaki deneyimlerimizi Türk seracılık sektörü ile paylaşmaya hazırız.”

“GERİ DÖNÜŞÜMLE MİNİMUM AYAK İZİ”
     İnşaat, otomotiv sektörü, uzay ve sürekli artan diğer uygulamalardaki küresel trendlere ayak uydurabilmek ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için, en bağlantı ekipmanlarına kadar tüm sera ürünlerini tamamen alüminyum ile yapabildikleri bilgisini veren Anvar Kurshidov, “Dünyada yüzde 100 “gelecek nesil” alüminyum yapılı Venlo tip sera üreten ilk firmayız. Özel bir alüminyum alaşımı türünü ve patentli profillerimizi kullanarak daha önce çelik bileşenlerinin kullanımıyla belirlenmiş olan dayanıklılığının çok üzerine çıkıyoruz. Aynı zamanda kurulum kolaylığı ve hızı da dikkat çekici niteliktedir. Bu sayede büyük projeler çok daha hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor. Alüminyumun yaşam döngüsü geleneksel metallerinkinden çok daha uzun olduğu için nesiller boyunca ayakta kalabiliyor ve talep edildiği takdirde de, küçük bir maliyetle tamamen geri dönüştürülerek tekrar değerlendirilebiliyor. Bu sayede doğada minimum ayak izi bırakıyor.” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Bornova Belediyesi’nden dolandırıcılara karşı uyarı
» Başkan Kılıç’ın ‘ortak akıl’ projesi yola çıktı
» Menderes’te festival zamanı
» Palandöken,“Hurda araç teşvik artışı ekonomiye olumlu yansır”
» Arçelik AutoDose Teknolojisi’nde indirim fırsatı
» Sofralar, online gıda alışverişleriyle donatıldı: İnternetten gıda satışları %112 arttı
» Aslan, “ABD’nin çelikte ek vergiyi kaldırması eski seviyelere çıkmamıza yetmez”
» Palandöken, “Ulaşım sektörü sorunların çözülmesini bekliyor”
» İzinsiz drone kullanmaya 5 yıl hapis cezası var
» TEB, “Minik Maker’lar İş Başında” projesiyle 1000 çocuğa maker eğitimi verdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni