• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TürkAkım doğal gaz hattında en çevreci rota Rusya

09 Ekim 2020 Cuma 16:00
12
14
16
18

TürkAkım doğal gaz hattında en çevreci rota Rusya

           HABER MERKEZİ     
     Almanya merkezli ThinkcStep şirketi tarafından TürkAkım Doğal gaz Boru Hattı ile Rusya’dan Türkiye ve Güneydoğu Avrupa’ya doğal gaz taşınmasının potansiyel çevresel etkilerini ortaya koymak amacıyla hazırlanan ‘Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi’ raporu açıklandı. Rusya’dan TürkAkım doğal gaz boru hattı ile gerçekleştirilen doğal gaz tedariki, Rusya’dan Ukrayna koridoru vasıtasıyla gerçekleştirilen doğal gaz tedariki ile karşılaştırıldığında, toplamda daha iyi bir çevresel performans sergilediği belirtilen raporda, Ukrayna koridoru üzerinden gerçekleşen doğal gaz tedarikinin, daha yüksek SG emisyonları nedeniyle yaklaşık yüzde 30 daha yüksek olduğu aktarıldı.

“LNG ithalatına bağlı tedarik zinciri daha düşük YDD sonuçlarına sahip”
     Çalışmanın doğal gazın TürkAkım doğal gaz boru hattı ile Rusya’dan Türkiye ve güneydoğu Avrupa’ya taşınmasının çevresel etkilerini ortaya koyduğu belirtilen raporda, genel olarak, boru hattı taşımacılığına bağlı doğal gaz tedarik zincirleri, LNG ithalatına bağlı tedarik zincirlerine göre daha düşük YDD sonuçlarına sahip olduğu belirtildi. Toplanan verilere göre, Rusya’dan TürkAkım doğal gaz boru hattı ile gerçekleştirilen doğal gaz tedariki, Rusya’dan Ukrayna koridoru vasıtasıyla gerçekleştirilen doğal gaz tedarikiyle karşılaştırıldığında toplamda daha iyi bir çevresel performans sergilediği açıklandı.

     Çalışma kapsamında yer alan ülkelerde kullanıma ve değerlendirmeye tabi tüm enerji kaynaklarının toplam çevresel performansı bakımından yapılan karşılaştırma, her bir enerji kaynağının avantajları ve dezavantajları bulunduğunu ve sonuçların ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini ortaya koyduğu belirtildi. Doğal gazın elektrik üretimi ve konutların ısınmasında kullanımı; linyit, taş kömürü, petrol/petrol ürünleri, kömür gazları, atık ve nükleer enerjinin aynı amaçlarla kullanımına kıyasla daha düşük sera gazo, hava, su ve toprak emisyonları yarattığı aktarıldı. Elektrik üretimi ve konutların ısınmasında biyokütle, biyogaz, su ve jeotermal enerjinin kullanımının yarattığı genel sonuçlar, ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği açıklanan raporda, elektrik üretimi ve konutların ısınmasında doğal gaz kullanımıyla kıyaslandığında bazıları yüksek, bazıları ise daha düşük olduğu ifade edildi.

     Raporda, doğal gazın yaşam döngüsü içinde teknolojik yenilikler, adyabatik metan dönüşümü ve metan pirolizi gibi yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması, 2030 yılı ve sonrasına kadar, doğal gazın elektrik üretimi ve konutların ısınması için kullanılmasından kaynaklanan emisyonlarda kayda değer bir düşüş sağlanmasına olanak tanıyacağı belirtildi.
     2030 yılına kadar, çalışma kapsamında yer alan ülkelerin elektrik ve ısınma sektörlerinde linyit, taş kömürü ve petrol/petrol ürünleri gibi daha kirletici fosil enerji kaynaklarının yerini doğal gaz ve düşük karbonlu hidrojenin alması, ciddi oranda SG emisyonu azaltma potansiyeli sunduğu aktarıldı.

     Ayrıca bu ülkelerin 2030 yılı ulusal iklim hedeflerine ulaşmalarına önemli bir katkı sağlayacağı, hatta bu hedeflerin aşılmasına imkan tanıyabileceği vurgulandı. Çalışma kapsamına dahil edilmemiş diğer sektörlerde SG emisyonlarında daha fazla düşüş sağlanabileceği aktarıldı.  
     Fiilen gerçekleşecek düşüş oranı, Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan ve Sırbistan’da doğal gaz tedarikçileri, enerji üreticileri ve ulusal hükümetler gibi sürecin parçası olan kurumların ve Avrupa Komisyonu’nun eylemlerine bağlı olacaktır.


+ Benzer Haberler
» Aktif hasta sayısı 36 bini geçti
» Dünya kuru üzüm ihracatının %36’sını yapmayı hedefliyoruz
» “Demir İpek Yolu, Türkiye’siz düşünülemez”
» PTT, 180’inci yaşını kutluyor
» Türk Telekom mobil altyapısını yeniledi
» Şekerbank’tan ambalaj sektörüne avantajlı destek paketi
» İzmir’e Botanik Exposu müjdesi
» Türkiye rüzgar sanayisinde Avrupa’da 5. Sırada
» İKMİB, genç kimyacıları ve kadın kimyacıları bekliyor
» Mkolay ile 30 saniyede temassız ödeme


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
  Ticaret 22.10.2020
  Ticaret 21.10.2020
  Ticaret 20.10.2020
  Ticaret 19.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni