• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye, Avrupa’nın tedarik merkezi olabilir”

11 Şubat 2021 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“Türkiye, Avrupa’nın tedarik merkezi olabilir”

           HABER MERKEZİ      
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’nin katma değerli üretim yapması durumunda Avrupa’nın tedarik merkezi olabileceğini söyledi. ATO Başkanı Baran, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya geldi. Türker, görüşmede EMD’nin yaptığı çalışmalardan bahsederek, basın sektöründeki işsizlik ve istihdam sorununa dikkat çekti. Baran da görüşmede Türkiye’nin dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmesinin hayal olmadığını kaydetti. ATO’ya bağlı 67 meslek komitesi olduğunu dile getiren Baran, “Genel itibariyle tüccarımız iyi durumda. Ancak restoranlar, kafeler, düğün salonları, yurtlar, servisler, turizmciler, seyahat acentaları problemli” dedi. ATO Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Veteriner bir arkadaş bu dönemde ‘kedi köpek sahiplenmede rekor kırıldı’ diyor. Öyle yoğun talep var, can dost bulamıyoruz diyorlar.

OYUNCAK TALEBİNDE PATLAMA   
     Mesela oyuncakçıya gidiyorum. Oyuncağımız olsa ciddi satış yapacağız diyor ama elimde mal yok diyor. Züccaciye sektörü ‘yorgunluktan öldük bittik, bu kadar kuyruk, talep olur mu’ diyor. Konut, otomobil, mobilya 2020’de pik yapan sektörler oldu. İnşaat malzemeleri sektöründe işler çok iyi. İnsanlar pandemi sürecinde evlerinde kaldılar. Evde tadilat yaptı insanlar. Devlet düşük faizle konut sattı, bu konutları satanlar inşaat malzemeleri sektörüne yöneldi. İnşaat malzemeleri sektöründe bulamama sıkıntısı var. Bütün alanlarda maalesef bu sorunu yaşıyoruz. Ya mal yok ya da çok pahalı. Hammaddede ciddi sıkıntı var. 100 otomobil üretirken fabrikam yarıya düştü. Üretimi etkiledi. Örneğin çelikte hem üretim azaldı hem de hammadde sıkıntısı var. Bu da ciddi fiyat artışları getirdi. Dünyadaki tabloya bakınca Türkiye iyi durumda.

TÜRKİYE’YE BÜYÜK KAZANÇ  
     Bana göre biz buradan ders çıkartabilirsek bu Türkiye’ye inanılmaz, büyük bir kazançtır. Biz üretim üssü olabilirsek, markalarımız olursa, katma değerli üretim yapabilirsek, Avrupa’nın tedarik merkezi olabiliriz. Dünyada söz sahibi ülkelerden biri olabiliriz. Dünyadaki en büyük 10 ekonomi arasına girebilmemiz hayal değil, biz bunları yapabiliriz. Çin’de ciddi sıkıntı var, tedarikini insanlar oraya yönlendirmek istemiyor artık. Çok yol alabiliriz, pozitif yansımaları olabilir ülke ekonomisine.  Dünyada en çok terlik ihraç eden, üreten ülkelerden biriyiz biz. Terlik üretiminde en iyi ülkelerden birisiyiz. Hepsinde mi hamallık yapıyoruz, katma değersiz göndeririz. Hamallıktan kurtulmamız lazım. Katma değerli üretim yapmadığımız sürece bu cari açığı nasıl kapatacağız? Bizdeki imkan kimsede yok. Müthiş bir imkan var bizde.

KARS KAŞARINI ANLATALIM  
     Elin adamı rokfor peyniri diyor 1.5 milyar dolar gelir elde ediyor. Bizde Kars kaşarının ellide bir kalitesinde değil ama adam anlatmış. Bunların çok daha fazlası bizde var. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na rapor hazırlayıp gönderdik. Katma değerli üretim, markalaşmak, adaleti sağlamak mesela. Hukuksal anlamda ‘benim bir kuruşluk hakkım yenmez’ denilen ortamı sağlamalıyız. Devlet eksiklikleri, aksaklıkları, yanlış noktaları bizden iletmemizi istiyor. İnsanlar topu taca atmamalı, insanlar tribüne oynamamalı. Herkes elini taşın altına koymalı. O zaman sorunların hepsini çözeriz. Yerli ve milli diyoruz ama kamunun hala yabancı hayranlığı nereden geliyor? Fahiş fiyat uygulaması konusunun net bir şekilde ele alınması lazım. İşin denetleme tarafı ürün rafa gelinceye kadar da sıkılaştırılmalı. Gıda enflasyonunun birçok nedeni var. Kuraklık var, dünya değişiyor. Tarım politikalarını da güncellemek gerekiyor. Ankara’da 14 Şubat için cumartesi ve pazar günü çiçekçilerin hepsi açılacak. Devlet kuralı koyacak ve denetleyecek. Eğer uygulanmıyorsa kurallar, devlet affetmesin. Ödemelerini düzgün yapan insanların hepsi şu anda mağdur gibi hissediyor.

FAİZ KABUL EDİLEMEZ  
     Faizlerin kabul edilebilir rakamların üzerine çıktığı bir ortam bizi etkiledi. En önemli şey istikrarsızlık. 8.5 liraya gelmiş doların bugün halini görüyorsunuz. Bu bir taraftan bakınca iyi bir şey ama bir taraftan bakınca iyi değil ki. İthalat yapan 8.5 liradan aldı, şimdi onu 7 liradan satıyor, zarara bakın, ya da abartılı kar. Şu andaki ekonomi yönetimini gerçekten başarılı buluyorum. Çok iyi işler yapacaklarına inanıyorum. Onlara güvenen insanların yüzünü ak çıkaracaklar. Bizdeki heyecan hiç kimsede yok.”


+ Benzer Haberler
» “Fiyat istikrarı için tarımda planlı üretim gerekli”
» Avrasya Tüneli ülke ekonomisine 6 milyar liralık katkı sağladı
» Faizsiz konutta yeni dönem başlıyor
» Hazine’den İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne onay
» Zübeyde Ana’nın kabrinde 8 Mart anması
» Başkan Soyer kadınlara karanfil dağıttı
» Tarımsal kalkınmanın anahtarı planlı ve sürdürülebilir bir üretim politikası
» “Kadın çalışanları Tüpraş’a güç, Türkiye’ye enerji katıyor”
» Çimentaş’tan çalışanlarıyla anlamlı buluşma
» Sebahattin Gazanfer’i kaybettik


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.03.2021
  Ticaret 06.03.2021
  Ticaret 05.03.2021
  Ticaret 04.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni