• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye bu krizden güçlenerek çıkacak”

06 Eylül 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“Türkiye bu krizden güçlenerek çıkacak”

   ► 87’inci İEF kapsamında kentte bulunan yabancı delegasyon temsilcileri İZTO ev sahipliğinde bir araya geldi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     87’inci İzmir Enternasyonal Fuarı(İEF) kapsamında kentte bulunan yabancı delegasyon temsilcileri İzmir Ticaret Odası(İZTO) ev sahipliğinde bir araya geldi. Swiss Otel’de düzenlenen programa Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve İZTO Yönetim Kurlu Üyeleri ve yabancı delegasyon temsilcileri katıldı.
     Programda yabancı delegasyona İngilizce hitap eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın İzmir için çok önemli bir değer olduğunu belirtti. Özgener, “İzmir Enternasyonal Fuarı Ülkemizdeki modern fuarcılığın yapı taşı. Biz birçok yeniliği bu fuar sayesinde tanıdık. Yeni otomobillerin, teknolojik ürünlerin ve daha pek çok yeniliğin tanıtımı geçmişten günümüze bu fuarda yapıldı. 87 yıllık bir tarihten söz ediyoruz. Geçmişi bu denli eskiye dayanan fuarların sayısı Dünya’da oldukça az ve değerli. Hem Türkiye’nin hem Dünya’nın tarihi pek çok olayına şahitlik etmiş büyük bir organizasyondur İzmir Enternasyonal Fuarı” dedi.

Özgener’den işbirliği çağrısı
     İzmirliler olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Özgener, yabancı delegasyonları İzmir’de ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek şöyle konuştu: “Bu önemli organizasyon, bugün de siz dostlarımızla buluşmamızı sağladı. Afrika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Balkanlara kadar yabancı dostlarımızı İzmir’de görmek bizim için büyük mutluluk. Sizleri İzmir’de ağırlamaktan, ticari ilişkilerimizi geliştirmeyi konuşmaktan, paylaşımlarımızı artırmaktan son derece memnunuz. Bildiğiniz gibi fuarımızın her yıl bir teması oluyor. Bu yıl ki temamız teknoloji. İzmir, teknoloji ve teknolojik alt yapı yatırımlarına önem veren bir kent. Sizlerle yapacağımız yüz yüze görüşmelerde özellikle teknoloji alanında nasıl işbirliği yaparız, güçlerimizi nasıl birleştiririz, bunları konuşmak dileğindeyiz. Peşinen ifade etmek isterim ki, biz İzmir Ticaret Odası ve tüm İzmir kenti olarak her türlü işbirliğine hazırız. Burada bulunan yabancı dostlarımızın temsil ettiği tüm ülkeler, temsil ettiğimiz büyük ticaret camiası için hedef pazarlardır. Hepinizle yapacak işimiz, paylaşacak fikirlerimiz ve potansiyel işbirliği konularımız var.  Yeter ki birbirimizle daha çok iletişim kuralım, daha fazla bir araya gelelim” ifadelerini kullandı.

İzmir, dünya ile buluşuyor
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir Enternasyonal Fuarı’nın  87’inci kez dünya ile buluştuğunu söyledi. Kocaoğlu, “Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün daha cumhuriyet ilan edilmeden birinci iktisat kongresinde bu kenti fuarlar ve kongreler, sergiler kenti yapın diye verdiği talimat üzerine İzmir Enternasyonal Fuarı 87’inci kez kapılarını açıyor ve dünya ile buluşuyor. İzmir Enternasyonal Fuarı 87 yıldır değişen koşullara ayak uydurarak ekonomide, siyasette soğuk savaş yıllarında, ikinci dünya savaşı yıllarında hep ayakta kalmış hep dünyayı, doğu-batı bloğunu buluşturan devletlerin, sanayicilerin yarıştığı, ilk ürünlerin sergilendiği bir fuar olmuştur” dedi.

Sanayinin başladığı ilk kent İzmir
     Yabancı delegasyon temsilcilerine İzmir’i anlatan Kocaoğlu, “Tarih boyunca tarımın ve ticaretin Akdenizde en önemli merkezlerinden biri olmuş liman kenti İzmir, uzunca bir süre çalışmalarını gelişmelerini tarıma, limana ve ticarete bağlı olarak sürdürmüştür. İzmir sanayinin ilk başladığı kenttir. Bugün çok çeşitli sanayi kollarında üretim yapan, çok çeşitli tarım ürünlerini yetiştiren, gelişmiş bir hizmet sektörü olan, turizm potansiyeli yüksek olan ve turizmi çeşitlendirmeye çok elverişli olan bir kentten bahsediyoruz. Bunlardan hepsinden önemlisi çok kültürlü çok dinli İzmir ve hemşerilerimiz tüm dünyaya açık, sevecen, barıştan yana, kardeşlikten yana ve misafirperver duruşu ile İzmir’in her konuda olduğu gibi fuarcılık konusunda da ilerlemesinde en büyük paya sahiptir” şeklinde konuştu.

“Ülkemize güveniyoruz”
     Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumdan güçlü bir şekilde çıkacağını dile getiren Kocaoğlu, “Fuarlar, aynı zamanda yaşadığımız süreçte dünyanın en çok ihtiyacı olan barışa da çok büyük bir katkıda bulunmaktadır. Dünyaya barış için, kardeşlik için çağırmaya en uygun kentlerden birisi de İzmir’dir. İzmir, yetişmiş insan gücü, yaşam standardı ve doğal güzellikleri ile yatırım için dünyada en iyi iklimlerden bir tanesidir. Bugün ülkemizdeki ekonomik kriz bizim tüm Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının mutlaka ve mutlaka yeneceği ve bu krizden güçlenerek çıkacağı inancımız tamdır. İnsanımıza, çalışma azmimize, ülkemize çok ama çok güveniyoruz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Başkan Sengel kadınlar için harekete geçti
» Karşıyaka’da ‘dayanışma’ ziyaretleri
» Bergama’dan Ankara’ya çam fıstığı seferberliği
» Radikal’den dereceye giren öğrencilere eğitim bursu
» “İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak”
» Başkan Soyer Kadifekale’de “Üretici Pazarı” açıyor
» İnsan sağlığını tehlikeye atan fırına zabıta darbesi
» Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı
» Vestel’e verilen idari para cezasının iptaline ilişkin dava reddedildi
» Fonet sermaye arttırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni