• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Türkiye, depremi inovasyonla yenecek

12 Ağustos 2017 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Türkiye, depremi inovasyonla yenecek

   ► Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de, hazırlanan Yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) ile daha sağlam yapılar inşa edilmesini hedefliyor.

           ANKARA TİCARET     
     Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de, her geçen gün artan güvenli yapı ihtiyacından yola çıkılarak hazırlanan Yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) ile daha sağlam yapılar inşa edilmesini hedefliyor. Bu kapsamda yapı malzemeleri sektörüne önemli bir sorumluluk düşüyor. Üretiminin her safhasında inovasyonu odağına alan AKG Gazbeton İşletmeleri ODTÜ işbirliği ile geliştirdiği depreme dayanıklı ürünleriyle sektöre yön verirken bu kaçınılmaz doğal afete karşı daha sağlam binaların yolunu açıyor.

     Topraklarının neredeyse yarısının birinci derece deprem bölgesi olarak kabul edildiği Türkiye’de deprem kaçınılmaz bir gerçek. En aktif deprem kuşaklarından Alp-Himalaya deprem kuşağında yer alan ülkemizde özellikle 1999 depremi sonrası yaşanan can ve mal kaybı, yapılarımızın dayanıklılığı konusunda birçok soru işaretine sebep oldu. Son aylarda yaşanan depremler de güçlü ve nitelikli yapı ihtiyacını yeniden gündeme getirdi.
     Hem ülkemizde hem de dünyada meydana gelen depremler sonucunda yapılan incelemelerde binaların yıkılmasına sebep olarak yapı malzemelerinin yetersizliği ve temelin sağlam olmaması gösteriliyor. Binanın deprem yönetmeliğine aykırı olarak inşa edilmesi deprem sonucunda yaşanabilecek hasarın en büyük sebebi.  

     Bu gerçeklerden yola çıkılarak son aşamasına gelen ve daha güvenli daha sağlam yapılar inşa etmek amacıyla hazırlanan, Yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) bugüne dek ülkemizde yayımlanmış en kapsamlı bina deprem yönetmeliğidir. Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikte; yeni yapı tasarımı, mevcut binaların analizi ve güçlendirilmesinin yanı sıra, deprem esnasında yapı sağlam kalsa dahi oluşan dolgu duvar hasarları engellenecek ve deprem sonrası yapının güvenle kullanılması sağlanacaktır. Yönetmelik, binalardaki duvarların hasar görmesini, duvarların çatlamasını ve devrilmesini önleyecek tedbirleri içermektedir.

İlkleri hayata geçiriyor
     İş süreçlerinin tümünde inovasyonu ve Ar-Ge’yi önceliklendiren bir şirket olan AKG Gazbeton İşletmeleri, inovatif bakış açısıyla sadece gazbeton sektörü için değil yapı teknolojileri için de ürünler üretiyor. Gazbeton sektörünün en önemli oyuncuları arasında yer alan AKG Gazbeton, 2005 yılı başında CE belgesi alan ilk duvar malzemesi üreticisi olarak Türkiye’de ve dünyada sürekli artan nitelikli yapı ihtiyacını, sunduğu yenilikçi ürünlerle karşılıyor.

     Isı yalıtımlı, hafif, yanmaz, deprem güvenliğini sağlayan blok ve donatılı ürünler ile Minepor Isı Yalıtım Plağı üretimi yapan AKG Gazbeton İşletmeleri, Ar-Ge Merkezi ile üstlendiği ‘ilk’ olma misyonunu yerine getiriyor. Ar-Ge Merkezi’ nde birçok yenilikçi ürünü hayat geçiren AKG Gazbeton, sunduğu yenilikçi ürünlerle sektörün ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlar ve inovatif ürünleriyle öne çıkan AKG Gazbeton İşletmeleri, nitelikli ve güvenli yapı ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirdiği yenilikçi ürünüyle deprem etkisiyle binaların iç-dış duvarlarını güçlendirmeyi, deprem anında duvarların çatlamasını ve devrilmesini önlemeyi amaçlıyor.

 


+ Benzer Haberler
» Perakende sektörünün ‘büyük veri’ sınavı
» Abraaj Group, online seyahat acentesi Biletall.com’a yatırım yaptı
» Siber suçlular her büyüklükten şirketi hedefliyor
» Mitsubishi Electric Manisa’da üretime başladı
» HP’den kurumsal müşterileri için ‘Geri Satın Alma Programı’
» Urlalı esnafın talebine hızlı çözüm
» Karşıyaka adım adım yenileniyor
» Sevgi en güçlü ilaçtır
» Erdal için ‘İsyan’
» Narlıdere metrosu için 38 firma yarışacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.12.2017
  Ticaret 13.12.2017
  Ticaret 12.12.2017
  Ticaret 11.12.2017
  Ticaret 09.12.2017
  Ticaret 08.12.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni