• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye için hidrojen yol haritası çıkarılmalı”

25 Eylül 2020 Cuma 14:00
12
14
16
18

“Türkiye için hidrojen yol haritası çıkarılmalı”

   ► Türkiye’de hidrojen ekonomisi konusunda neler yapılacağına dair Bakanlık ile  çalışma yürüttüklerini ifade eden Arslan, doğalgaz sektörü açısından Türkiye için hidrojen yol haritası çıkarılması gerektiğini kaydetti.

           SELDA AK      
     Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), “Türkiye Hidrojen Ekonomisi” konulu webinar düzenledi. Moderatörlüğünü Bilkent Enerji Politikaları Araştırma Merkezi Araştırmacısı Barış Sanlı yaptığı etkinliğe MIT Enerji İnisiyatifi (Energy Initiative) Araştırmacısı Dr. Emre Gençer, ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü, Ankara ve Icare-CNRS, Orleans, Fransa Prof. Dr. İskender Gökalp ve Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan katıldı.
     Hidrojene dayalı bir sisteme tamamen geçmenin uzun vadeli bir süreç olduğuna değinen GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, “Projeler ve projelerin dağıtım ağlarına enjeksiyonu önemli. Ticari uyarlamalarda Avrupa’da netleşmiş bir durum yok. Rekabetçi toptan satış piyasasında hidrojenli doğalgaz durumunun netleşmesi gerekir. Yeni nesil sayaçlara ihtiyaç olabilir. Doğalgaz sektörü açısından Türkiye için hidrojen yol haritası çıkarılmasında fayda var” şeklinde konuştu.

“Amacımız yenilenebilir enerji kaynaklarından hidrojen üretilmesi”
     Türkiye’de hidrojen ekonomisi konusunda neler yapılacağına dair Bakanlık ile  çalışma yürüttüklerini ifade eden Arslan, “Avrupa Birliği hidrojenle ilgili 2050 yılına kadar hazırladığı fizibilitelerde bu alanda 140 milyar Euro tasarruf yapacak. 27-64 milyar Euro arasında ilave yatırım ve 600 bin civarında yeni istihdam yaratılacağı söz konusu. Bizde bu bilgilerden yola çıkarak çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı. Bu bağlamda Ar-Ge projesi başlattıklarını ve bu yıl uygulamaya aldıklarını anlatan Arslan, “Amacımız AB’deki gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından hidrojen üretilmesi ve üretilen elektriğin doğalgaz hatlarına basılması” dedi.

“Cihaz üreticileriyle birlikte çalışmalara başlayacağız”
     Arslan, yürüttükleri çalışmalar doğrultusunda yenilenebilir kaynaklardan hidrojen üretilmesi ve üretilen elektriğin doğalgaz hattına basılmasını amaçladıklarını açıkladı. Hidrojen karışımının cihazlarda kullanımıyla ilgili henüz çalışma yürütmediklerini fakat Avrupa’da yürütülen çalışmaları aldıklarını anlatan Arslan, “Önümüzdeki dönemde cihaz üreticileriyle birlikte çalışmalara başlayacağız. Yüzde 20’ye kadarki enjeksiyonlarda sorunsuz bir durum olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Yaptıkları çalışmalarda yüzde 20’ye yakın kayıp yaşadıklarını ve bunu gidermeye yönelik iyileştirmelerde bulunduklarını aktaran Arslan, bu çalışmaların sonuçlarını da rapor haline getirerek paylaşacaklarını söyledi.

“Dekarbonize etmedikçe sürekli karbon salınımı olacak”
     MIT Enerji İnisiyatifi Araştırmacısı Dr. Emre Gençer, yeşil hidrojenin rekabetçi bir fiyata erişmesi için var olan kaynakların doğru şekilde optimize edilmesi ve var olan kaynaklar için doğru mekanizmanın kurulması gerektiğini söyledi. Her hidrojenin eşit olmadığını kaydeden ve hidrojenin nasıl üretildiği ile ilgili konuşan Gençer, sera gazı salınımının rüzgarla üretilmiş yeşil hidrojende bile sıfırlanmadığını kaydetti. Araç üretiminden rüzgar tribünü üretimine kadar karbondioksit salınan aşama çok olduğunu belirten Gençer, “Biz yaşam döngüsü olarak baktığımız zaman bütün endüstriyi dekarbonize etmediğimiz sürece sürekli olarak karbon salınımı olacak” dedi.

“Düşük karbonlu hidrojen ihracatı mümkün”
     Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının çok olduğunu ve bu kaynaklardan üretilen hidrojene öncelik verilmesi gerektiğini belirten Gençer, “Hidrojenin doğrudan veya doğalgaza karıştırılması yöntemiyle kullanılması mümkün” diye konuştu. Enerji depolama amaçlı kullanımının da önemine değinen Gençer, özellikle toplu taşıma gibi ulaşımda hidrojen kullanmanın mümkün olduğunu belirtti.
     Türkiye’de üretilen düşük karbonlu hidrojen ihracatının mümkün olduğuna dikkat çeken Gençer, Avrupa’nın çok büyük miktarda hidrojene ihtiyaç duyduğunu ve Türkiye’nin bu boşluğu doldurabileceğini vurguladı.

“Döngüsel bir ekonomi örneği olacak”
     ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü, Ankara ve Icare-CNRS, Orleans, Fransa Prof. Dr. İskender Gökalp ise hidrojeni sudan üretebilirsek tam anlamıyla mükemmel bir döngüsel bir ekonomi örneği olacağını söyledi. Bir şekilde enerjiye çevirdiğimizde su elde ettiğimizi ve tekrar bu sudan da hidrojen elde edilebileceğini anlatan Gökalp, “Hidrojeni ayrıca çeşitli süreçlerde katı atıklardan da üretebiliyoruz. Dolayısıyla hidrojen çözüm getiriyor. Hidrojenden beklentilerimiz çok. En azından benim beklentim çok. Dolayısıyla var olan sistemi karmaşık sistemi sadeleştirmesini bekliyoruz, istiyoruz. Enerji çevre etkileşimini sadeleştirmesini istiyoruz. Ve var olan bu iki konudaki belirsizlikleri en aza indirmesini bekliyoruz. Dediğim gibi beklentilerimiz çok. Onun için hidrojen konusuna, hidrojen programlarına, hidrojen stratejilerine tedbirli bir şekilde yaklaşmamız lazım” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak
» İzmir iş dünyasından deprem mesajı
» SunExpress’ten İzmir’e destek
» Başkan Soyer depremde son durumu anlattı
» Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
» Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu
» “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”
» Biyoteknoloji yatırımları yükseliyor
» Arsa fiyatları yüzde 21, arazi fiyatları ise yüzde 25 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni