• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye ile AB ilişkileri durgunlaştı”

22 Kasım 2021 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

“Türkiye ile AB ilişkileri durgunlaştı”

   ► Rifat Hisarcıklıoğlu, Yeşil Mutabakat döneminde Gümrük Birliği Anlaşmasının modernizasyonunun, Türkiye-AB ilişkilerini güçlendirecek bir adım olduğunu aktardı

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma İstişare Komitesi (KİK) 40’ıncı toplantısı İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıda, Gümrük Birliği Anlaşmasının modernizasyonu, göç sorunu, iklim krizi ve yeşil ekonomi konularının ele alındı. Açılış konuşmasını yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye Tarafı Eş Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son yıllarda Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler durgunlaşmaya başladığını söyleyerek, Türkiye ve AB ilişkilerinde yakın diyaloga her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

“AB-KİK AFET YÖNETİMİNİ YAKIN İŞBİRLİĞİ ALANI OLARAK GÖRÜYORUZ”
     KİK’in Türkiye kanadının, Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri, Türkiye’nin ekonomik, iş, sosyal ve insani yaşamının dönüşümü için bir yol haritası olarak gördüğünü söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Yeşil Mutabakat döneminde Gümrük Birliği Anlaşmasını  modernizasyonunun ilişkileri güçlendirecek bir adım olarak görüyoruz. Bu hem Türkiye’deki hem de AB’deki iş dünyalarına da yardımcı olacak. Yeşil Mutabakat süreci, Gümrük Birliği Anlaşması modernizasyonu gündemini kökten değiştirecek bir yapıda. AB-KİK olarak afet yönetimini yakın işbirliği alanı olarak kabul ediyoruz. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine tanık olmaya başladık. Bu yaz çıkan orman yangınları Türkiye, Yunanistan ve diğer Akdeniz ülkelerini çok kötü etkiledi. Türkiye, Almanya ve diğer AB üye ülkelerindeki seller de ortak endişe kaynağıydı. Türkiye’nin Sivil Toplum Kuruluşları uzun yıllardır AB-Türkiye mali işbirliğinden yararlanmaktadır. Ancak bu fonların miktarının azaldığını gözlemliyoruz. Türkiye, ekonomisini Yeşil Mutabakat, döngüsel ekonomi ve dijitalleşmeye adapte edebilmek üzere dönüştürmek zorundadır. Dolayısıyla bu tür destekleme fonlarının miktarı artırmalı” ifadelerini kullandı.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASININ GÜNCELLENMESİ GEREKİYOR”
     Türkiye’nin Avrupa Birliği konusunda bazı üye devletlerin hareketleri nedeniyle uzağa itildiğini belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “Türkiye aslında uzaklaşmıyor, eskiden bulunduğu yerde. Tam üyelik sürecinin durdurulması Türkiye açısından demotivasyon kaynağı oluyor.  Tam üyeliğin önemli bir perspektif . Pozitif ajanda üzerinde çalışılması gereken bir konu. Bunun yarın gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Türkiye’nin reformist bir yolda ilerlemesi isteniyor ve Kopenhag kriterleri içinde hareket etmesi bekleniyor. Ancak tam üyelik sürecinin durdurulması  demotivasyon kaynağı oluyor. Biz Türkiye’nin kesinlikle üyelik perspektifinden değerlendirilmesini istiyoruz. Ancak Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi gerekiyor. Bugünkü uygulamalarda asimetriler var ve ticaret açısından pürüze neden olan noktalar var. Ama AB ve Türkiye arasındaki olumlu gündemin devam ettirilmesi için önemli. Göç konusunun da önemli işbirliği oldu. AB ile Türkiye ilişkisinin göç ve para konusuna indirgenemez. Yapılan yardım parası Türkiye’ye değil Türkiye’deki Suriyelilere veriliyor. Yeni göç anlaşması kuzey Suriye bölgesinde iş birliğini gerektiriyor. İnsan hakları çerçevesinde, insani koşullara uygun biçimde Suriyeli göçmenlerin kuzey Suriye’ye geri dönüşlerinin sağlanması için de bir iş birliği gerekiyor” diye konuştu.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE GÖÇ KONUSU TÜM ÜLKELER İÇİN SORUN YARATIYOR”
     Tüm ülkeler için iklim değişikliği ve göç konusunun sorun olduğunu vurgulayan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “İklim değişikliği açısından Türkiye’nin Paris Antlaşması’nı imzalamasını büyük bir mutlulukla karşıladık. Enerji, ulaşım, çevre, tarım ve eğitim konuları bizim bugüne kadar finansal anlamda anlaşmalarımızın temelini oluşturdu. Doğal afet konuları da önemli bir konu, bu konuda sık sık çeşitli olaylarla karşılaşıyoruz. Göç konusunda Türkiye, Suriye krizinin başladığı günden bu yana gerçekten çok iyi bir ev sahipliği yaptı. Şu anda 3,7 milyon resmi kayıtlara göre Suriyeli göçmen alındı. Türkiye’de göçmenlere yönelik çeşitli komiteler kurulmuş durumda. 4,3 milyar Euro’luk yardım şimdiye gerçekleşmiş durumda” sözlerine yer verdi.

“YEŞİL ANLAŞMAYLA AİLE ŞİRKETLERİ YOK OLACAK”
     Sivil korunma ve fiziksel felaketlerde birlikte hareket edebilmenin önemli olduğunu aktaran Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi, Dış İlişkiler Bölüm Başkanı Dimitris Dimitriadis, “Sivil korunma mekanızmasının  AB ülkelerinde yerleşik bir mekanizma haline gelmesi önemli bir bütçe ve insan kaynağı gerektirdi. Birçok ülke başlangıçta bu Rescue Avrupa kurtarma mekanizmasını katılmakta isteksiz oldu, büyük bütçe ve insan kaynakları ihtiyacı sebebi ile.  Ancak yaşanan yangınlar sonrası, herkese bu mekanizmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. İklim değişikliği sebebi ile  her an her yerde karşımıza çıkabilecek felaketlerin olduğunu bize gösterdi. Yeşil ekonominin anlamı nedir. Ben özel sektörden geliyorum. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler nasıl etkilenecek. Yeşil anlaşmanın bütün  maddelerin yürürlüğe girdiğinde  sadece Avrupa’da değil bütün dünyada aile şirketleri yok olacak.  Binlerce kişi işini kaybedecek. 60-70 yıllık aile şirketleri ortadan kalkacak” dedi.

“YARGI KURUMLARININ BAĞIMSIZ ÇALIŞMALI”
     Türkiye için önemli şeylerden bir tanesi, yargı kurumlarının bağımsız ve tarafsız bir şekilde çalışmasını sağlamak olduğunu dile getiren Avrupa Komşuluk Politikaları ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktör Yardımcısı Maciej Popowski, “Demokrasi, yurttaşları  güçlendirilmeli. Böylelikle yasaları ve kamu politikalarını hem bölgesel hem de yerel düzeyde  artırması gerekiyor.  Bunun içerisinde denge mekanizmalarının olması gerekiyor. Ancak bu sayede demokratik ve çoğulcu bir tartışma ortaya çıkabilir.  Çünkü demokrasilerimizin direnci açısından en önemli husus bu. Türkiye’deki sivil toplum sürekli olarak baskıyla karşılaşmaya devam ediyor. Serbest bir şekilde hareket etme olanakları sınırlı toplantı özgürlüğü ve ifade özgürlüğü sınırlandırılmış durumda. Bütün bu engellere rağmen  Türkiye’nin sivil toplumu bu alanda kalmaya devam edebildi. Toplumsal, ve sosyal haklar medeni hakları tamamlayan haklar olmak durumunda. Çünkü minimum sosyal güvenlik olmaksızın medeni haklılıklar gerçekleştirilemez” ifadelerini kullandı.
     Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Üyesi, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Eş Başkanı Peter Clever ise şu sözlere yer verdi: “Kamusal ortaklıklarda, ülkeler ve halklar içinde yaşanan tüm güçlükler, ihtilaf ve tartışmalara rağmen iletişim kanallarını açık tutmak  durumundayız. Birbirimizle temas halinde olmalı ve tartışmaya devam etmeliyiz. İlişkilerimiz  toplantı ve ifade özgürlüğü  azınlıkların ayrımcılıktan korunması ve hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu yerlerde sürüyor. Dolayısıyla ulusal ve uluslararası yasalara saygı, yargıçların herhangi bir şekilde etkisi altında olmadığı  yerlerde en iyi işi yürütüyoruz. Bu aslında Avrupa Birliği ile Türkiye  arasındaki olası bir ihtilaf  noktası ve ama bu ihtilafın üstüne çıkabiliriz. İki meseleye odaklamak istiyoruz. Birincisi  ortak afet yönetimindeki değişiklikler. Aynı ekipmanlara sahip olmalıyız.”


+ Benzer Haberler
» Dış ticaret açığı 5,3 milyar dolar
» “Mevcut para politikası etkileri 2022’nin ilk yarısında görülecek”
» Travel Turkey İzmir turizme yön veriyor
» Nebati: Önceliğimiz yatırım ve istihdam olacak
» Güler: Tek tarafı koruyan sözleşme olmaz
» Duayen iş insanı Erdoğan Özgörkey hayatını kaybetti
» Süt üreticisi fahiş zamlara tepkili
» “Antalya Havalimanı ihalesi ekonomiye olan güvenin göstergesi”
» Google Türkiye 15. yılını kutluyor
» Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni