• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye küçükbaş için cennet”

17 Mayıs 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“Türkiye küçükbaş için cennet”

   ► Türer A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer, keçi sütü üreten ülke sayısının az ama keçi sütüne talebin fazla olduğunu dile gatirdi.

           TUĞÇE OTUK     
     Keçi sütü üreten ülke sayısının az ama keçi sütüne talebin fazla olduğunu dile getiren Türer, “Keçi sütlerinden elde ettiğimiz peynirleri dünyaya ihracat ederek ülke ekonomisine döviz kazandırmayı hedefliyoruz. Keçi sütü ülkemizde hep mevsimlik olarak üretilmiş. Aslında Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi gelişmiş ülkelerde yılın 12 ayı boyunca üretiliyor. Yılın 12 ayı keçi sütü işleyen tesislerde süt bulunabiliyor. Fakat ülkemizde durum böyle değil. Koyun ve keçi sütü işleyen tesisler hep mevsimlik. Koyun ve keçi sütü çıkmaya başladığı zaman tesisler açılır, 3-4 aylık bir çalışma sürecinden sonra süt azalır ve tesisler tekrar kapatılır. Bu da ülkemizde koyun ve keçi sütü üreten üreticilerimizin 3-4 ay sütlerini pazarlayabiliyor oldukları anlamına gelir. Öncesinde ve sonrasında sütleri elinde kalıyor ve bu durum üreticilerimizi mağdur etmektedir. Biz gelişmiş ülkelerdeki gibi sütün 12 ay boyunca üretilmesini sağladık ve keçi sütünde yılın 12 ayı boyunca çalışıyoruz. Koyun sütünde de 10 aya kadar çektik” değerlendirmesinde bulundu.

Desteklemeler ve eğitim
     Küçükbaş hayvancılığın Türkiye’nin önemli kültürel özelliklerinden biri olduğunu dile getiren Özer Türer, “Türkiye hem pazar hem de üretim olarak küçükbaş için bir cennet. Fakat bunu çok iyi değerlendirmemiz lazım. Bugün Türkiye dünyanın en pahalı kuzu etini tüketen bir ülke. Bizim kuzu etini uzun süreli yetiştirmemiz lazım. Ayrıca işletme karlılığı için kuzunun varlığını ve sütünü iyi değerlendirmek gerekir. Şuanda işletmelerimizde %70 doğum var. Türkiye’nin her tarafında oğlak kesimleri çok fazla yapılıyordu. 3-5 kilogramlık karkas gelen oğlakların o kadar küçük kesilmesi hem daha fazla üretilecek olan etin önüne geçiyor hem de üretici bu işten para kazanamıyor. Üreticimiz doğru pazar bulamıyordu. Keçi sütü çok karlı olduğu için oğlağını çok küçükken kestirip süte çalışmak istiyordu. Biz bunun önüne geçmek için çok büyük programlar yaptık ve Türkiye’nin önde gelen büyük marketlerinden biriyle anlaştık. Şuanda İzmir’de oğlak eti fiyatlarıyla kuzu eti fiyatları birbirine çok yakın. Böyle gitmesi durumunda ülkemizde oğlak etine olan bakış açısı değişecek ve keçiciliğin de et geliri olmuş olacak. Desteklemeler noktasında sektörü koyunculuk ve keçicilik olarak ikiye ayırmamız gerekiyor. Devletin, bakanlığın ve kamu kuruluşlarının damızlık materyalinin kaliteli olması, işletmelerin profesyonelce yönetilebilir bilgiyle donatılması konusunda destekler ve eğitimler oluşturulursa ben Türkiye’nin önünün çok daha hızlı açılacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Küçükbaş hayvancılığa yönelmeli”
     Küçükbaş hayvancılığın ülkemizde olması gereken yere gelmekte zorlandığını dile getiren Türer, “Bu yıl kuzu eti sıkıntısı çok olacak. Şuan için gözle görülmüyor olsa da üretimde azalma olduğu ortada. Üretimi yükseltmek için öncelikle üreticinin para kazanmasını sağlamalıyız. Küçükbaş hayvancılığın önü açılırsa ülkemizde bir istihdam kapısı da açılmış olur. Ayrıca kuzu eti ithalatının da önüne geçilir. Böylece üreticimiz de tüketicimiz de kazanmış olur çünkü yurtdışından gelen etlerin ne olduğunu tam bilmiyoruz. Tüketicimiz de küçükbaşa yönelmek istiyor fakat pahalı geliyor. Çözüm olarak yem kontrolünün yapılması ve desteklemelerin sağlanması büyük önem taşıyor. Üretici desteklenmeli ki daha fazla hayvan üretsin. Üretilmeyen hayvanın karşılığını dolar olarak yurt dışına gönderiyoruz”dedi.

     Türer A.Ş markası olan Kecheese marka ürünlerin tamamen soğuk zincir korunarak elde edildiğini aktaran Özer Türer, “Biz İzmir Kalkınma Ajansı’ndan 200’ün üzerinde süt soğutma tankı aldık. Yine İZKA’nın desteğiyle üreticimize güneş enerjisiyle elektrik üretip elektrik olmayan bölgelere süt soğutma tankı ile birlikte dağıttık. Bu tarz desteklerin artması ve küçük üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Böylece üretimi daha fazla arttırırız, istihdamı güçlendiririz, ithalatın önüne geçip köyden kente göçü durdururuz. Yine çok az bir destekle hayatını idame ettiren, eğitimini daha iyi boyuta getirecek ve kazanç sağlayacak insanlar yetiştiririz. Yapılan desteklerle hayvancılığı var etmenin yanında ülkemizi daha ileriye taşımak mümkün” şeklinde konuştu.

     Keçi sütü ürünlerinin insan sağlığına faydaları hakkında konuşan Türer, “Keçi sütünün en önemli faydasının bebekler ve yaşlılar için olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü keçi sütünün içindeki protein yapısı çok hızlı sindirilebiliyor. İnsanlar keçi sütü ürünü tükettiği zaman bir birim enerji harcarken, inek sütü tükettiklerinde üç birim enerji harcarlar. Bazı bebeklerin ağızlarında yaralar oluşuyor. Bunun nedeni içtikleri sütü sindirememelerindendir. Yaşlıların bedeni de zayıfladığı için kolayca sindirilebilir ürünler tüketmeleri gerekiyor. Burada keçi sütü ürünleri devreye giriyor. Halkımız artık bunu anladı ve marketlerde keçi sütü ürünlerini arar oldu. Bize düşen görev Türkiye’nin pek çok yerinde daha fazla noktaya ulaşmak. Bu zaman alan bir süreç ama bizim gibi firmaların artması gerekiyor. Koyun ve keçi sütü üreten firmalar artarsa bu ürünlerin tanıtımı da o kadar çok olacak” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Et ve sütte enflasyon riski kapıda
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası
» Patates ithalatına gerek varmıydı?
» İzmir’de turizme bakış açısı değişmeli
» Dünyada kanser cerrahileri sonrası Lenfödem gelişme riski %50-80
» Mobilya sektörünün ihracata ihtiyacı var


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni