• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye kuru soğanda yüzde 97 yeterli

25 Haziran 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

     Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Havzaları Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Haziran ayı soğan raporunda açıklanan bilgilere göre,  Türkiye’de 2019 yılında 613 bin 580 dekar alanda 2,2 milyon ton kuru soğan üretimi gerçekleşti. Kuru soğan üretiminin yüzde 84’ünü, ekim yapılan alanların da yüzde 76’sını dokuz ilimiz oluşturdu. Kuru soğan ekim alanı en geniş olan ilimiz 138 bin dekar (yüzde 23) ile Ankara. Ankara’yı Amasya, Çorum, Adana ve Eskişehir izliyor. Yeterlilik derecesi yüzde 97,4 ve kişi başına tüketim 21,7 kg’dır.

İhracat ön izni il müdürlüklerinde
     Soğan ihracatının kolaylaştırılması, ihracatçı firmalarının pazarlama stratejisi oluşturabilmesi, hızlı hareket edebilmesi, uzun vadeli sözleşmeler, bağlantılar yapabilmesinin önünün açılması gerekçeleri ile ihracat ön izin işlemlerinin yürütülmesi işlemleri 13 Haziran 2020 tarihinden itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüklerine devredildiği açıklandı.

     Türkiye’nin üretim miktarı dikkate alındığında, kuru soğanda kendine yeten ve ihracatçı konumunda bir ülke olduğu belirtilen raporda, “2019 yılında 227 bin ton ihracat gerçekleşmiştir. 2019 yılının ilk dört ayında 2.001 ton ihracat gerçekleşirken 2020 yılının ilk dört ayında yüzde 509’luk artışla 12 bin 196 ton ihracat gerçekleşmiştir. Kuru soğan ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde 49,5’tir.

     Hatay ve Adana illeri başta olmak üzere soğan hasadının başladığı şu günlerde Corona virüs salgını nedeniyle tarımsal üretimin kesintiye uğramadan sürdürülebilmesi ve araziye çıkışlarda sorun yaşanmaması için Bakanlığımızın talebi üzerine İçişleri Bakanlığınca 81 İl Valiliğine gönderilen talimatla gerekli kolaylık sağlanmıştır. Ayrıca mevsimlik işçilerin sağlık tedbirlerinin alınması şartıyla iller arasında transferlerinin sağlanması kolaylaştırılmıştır” bilgilerine yer verildi.

Hasatların yüzde 90’ı tamamlandı
     Açıklamada yer alan ifadeler şöyle; “İklimsel şartların elverişli seyretmesi nedeni ile Hatay’da ilk hasat 9 Nisan’da başlamıştır. Adana ve Hatay illerinde hasatlar devam etmekte olup yüzde 90 tamamlanmıştır. Soğan ihracatımızın taze olarak yapılması yerine katma değeri yüksek, dondurulmuş ve işlenmiş ürün olarak yapılması için teşvik edilmesi ve yönlendirilmesi ülkemiz ekonomisi açısından önem arz etmektedir.

     İhracat nedeniyle ülkemizde arz açığı oluşmaması, dış talebin iç piyasa fiyatlarını etkilememesi, stok durumunun korunması ve tüketici fiyatlarında dalgalanma yaşanmaması için Ocak ayında alınan ihracatın ön izne bağlanması kararı alınmıştır. Hasatların başlamış olması nedeni ile Bakanlığımızca yeniden değerlendirilerek oluşacak arz fazlası ürünün ihracata yönlendirilmesi için müracaat eden firmalara ihracat ön izinleri verilmeye devam edilmektedir.

     Gelinen noktada ihracatın kolaylaştırılması, ihracatçı firmalarının pazarlama stratejisi oluşturabilmesi, hızlı hareket edebilmesi, uzun vadeli sözleşmeler, bağlantılar yapabilmesinin önünün açılması gerekçeleri ile ihracat ön izin işlemlerinin yürütülmesi işlemleri 13 Haziran 2020 tarihinden itibaren Bakanlığımız Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine devredilmiştir.”


+ Benzer Haberler
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni