• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye, sağlık yatırımlarında dünyanın lider ülkesi olacak”

03 Mayıs 2021 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

“Türkiye, sağlık yatırımlarında dünyanın lider ülkesi olacak”

           HABER MERKEZİ      
     Türk Sağlık Turizm Derneği (TÜSATDER) Başkanı Uzm. Dr. Servet Terziler, bu yılın ilk çeyreğinde saç ekimi, göz, diş ve estetik tedaviler için Türkiye’ye gelen turist sayısının yaklaşık 125 bin olduğunu söyledi. Terziler, “Rakamlar 2019’a göre yüzde 50 azalma eğiliminde ancak bu durumu dünyanın içerisinde bulunduğu pandemi ortamı nedeniyle doğal karşılıyoruz. 17 Mayıs itibariyle sektörümüzün ciddi anlamda atağa kalkacağını düşünüyorum” dedi.
     2019’da 3 milyar dolar hacimsel büyüklüğe ulaşan, 2020’nin ikinci yarısından itibaren de Covid-19 kaynaklı kayıplarını hızlı bir şekilde telafi eden sağlık turizmi sektörü 17 Mayıs sonrasına hazırlanıyor. Türkiye’ye ciddi anlamda döviz girdisi sağlayan sektörün çatı STK’sı Türk Sağlık Turizm Derneği (TÜSATDER), bu yılın ilk çeyrek rakamlarını paylaştı.

İLK ÇEYREKTE 125 BİN KİŞİ TEDAVİ İÇİN TÜRKİYE’Yİ TERCİH ETTİ
     TÜSATDER Başkanı Uzm. Dr. Servet Terziler, sektörün ilk çeyrek performansı ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Normalde 2019 yılındaki verilere bakıldığı zaman sadece saç ekimine bir yılda gelen sayısının 700-750 bin civarında olduğu biliniyor. Bu rakamı çeyrek bazlı olarak düşünürsek yaklaşık 180 bin kişiye karşılık geliyor. İlk üç aylık performansa bakıldığı zaman saç ekimlerinin yüzde 50 oranında düşüşte olduğunu söylemek zorundayız. Kabaca Türkiye saç ekimi, göz, diş ve genel sağlık turizmi anlamında bu yılın ilk çeyreğinde 125 bin hastayı ağırladı.  Covid kaynaklı bu düşüşe rağmen, geride bıraktığımız 1 yılda cesur insanların ülkeleri kapansa bile farklı ülkelere aktarma yaparak Türkiye’ye estetik ameliyat ve saç ekimi yaptırmaya geldiğini gördük. Bu yılın ilk çeyreğinde, 2019 rakamlarının ancak yüzde 50’sini yakaladığımızı söylemek yerinde olur.

AVRUPALININ TERCİHİ TÜRKİYE
     TÜSATDER Başkanı, tedavi için Türkiye’yi tercih eden sağlık turistlerinin ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinden geldiklerini belirtti: “Hollanda, Fransa, Almanya, Belçika gibi ülkelerden hastalarımız gelmeye devam ettiler. Avrupa dışında Asya Bölgesi de Türkiye’nin sağlık turizmi alanında en üst ligde mücadele ettiğini gördü. Bu bağlamda ilk çeyrekte Hindistan’dan gelen misafirlerimiz de oldu. Avrupa’nın kuzeyi, Rusya ve Türki Cumhuriyetler sağlık turizmi ve tedavi için ülkemizi tercih ediyor. Diğer yandan hepimizin bildiği gibi sağlık turistleri ülkemizde en fazla saç ekimini tercih ediyor. İkinci olarak estetik operasyonlar, üçüncü olarak ise diş tedavilerini söylemek yanlış olmaz. Daha sonra sırasıyla göz, medikal estetik uygulamaları ve bunun yanında genel sağlık hizmetleri için tercih edildiğimizi söyleyebilirim.”

“SAĞLIK YATIRIMLARINDA LİDER ÜLKE OLACAĞIZ”
     Servet Terziler’e göre Türkiye sağlık yatırımları anlamında dünyanın lider ülkesi konumunda olacak: “Umutlarımız, hayallerimiz ve hedeflerimiz çok yüksek. Özellikle sağlık altyapısı, yoğun bakım alt yapısı, genel sağlık hizmetleri ve belki de en önemlisi sağlık alanındaki fedakâr insan kaynağımızın ne denli iyi olduğunu bu dönemde dünyaya ispatladık. Bu noktadan bakıldığında Türkiye’de sağlık turizminin ciddi anlamda atağa kalkması bekleniyor. Özellikle 2014’te başlayan ivmeye bakıldığı zaman sağlık turizminde güzel bir noktadayız. 17 Mayıs’tan sonra normalleşmenin hızla artacağını ve 1 Haziran itibariyle normalleşme noktasında çok iyi bir yerde olacağımızı gözlemliyoruz. Bu nedenle Haziran ayından itibaren sağlık turizminde açığın kapatılması konusunda ummalı bir akımın oluşacağı kanaatindeyim. Yılın ikinci yarısında ilk çeyrekteki kayıplarımızı telafi etmemiz içten bile değil. Bana göre dünya insanı durdurulamaz, zincir vurulamaz ve özgürlüğüne hiç kimse kep vuramaz. Müteşebbis ruhların beslendiği yatırım kaynakları da ülkemizde de tabi ki olacak. Şu anda birçok yeni saç ekim merkezleri, estetik merkezleri ve özel hastane projeleri var. Dünyanın sağlık alanında hem alt yapı hem de yatırımlar açısından lider ülkesinin Türkiye olacağı kanaatindeyim.”


+ Benzer Haberler
» Kurulu gücün yüzde 52’si YEKA’dan
» Kamuda işe alımlar tek kapıdan yapılacak
» Mobil ödeme alışverişleri 2,5 katına çıktı
» “Türkiye’nin çıkışı üretimde, yeni girişimcilere ihtiyaç var”
» İsraf edilen ekmeğin üretiminde yıllık 18 bin kamyon un kullanılıyor
» DHL Global Forwarding’den Türkiye’ye doğrudan demiryolu hizmeti
» e-menşe belgesinde blokzinciri uygulamaları
» Türk Eximbank, 785 milyon ABD doları tutarında kaynak sağladı
» “Belirsizliğin ortadan kaldırılması tüm taraflara fayda sağlayacak”
» Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.05.2021
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni