• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye start-up ile ‘nefes alacak’

01 Nisan 2020 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Türkiye start-up ile ‘nefes alacak’

   ► İlk ve tek yerli mekanik ventilatör üreticisi olan Biosys, bütün haklarını Bakanlığa devretti ancak üretim aşamasında olacak.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Solunum cihazı ve aparatlarını geliştiren yerli firma özelinde Türkiye’de 6 firmanın portföylerinde patentli teknolojileri bulunuyor. Bu firmalar korona virüsüne yakalanan ve solunum güçlüğü çeken hastalar için kullanılabilecek solunum cihazı ekipmanları üretebilir. Bu firmalar; Meditera, Medicraft, ForAs, Modülgrup, Respikon Medikal ve Biosys.

     Bu isimler arasında yeralan Biosys,  bütün üretim haklarını bakanlığa devrederek yaşanan bu kötü günlerde yerli üretim ile Türkiye’nin nefes almasını sağlayacak.
     Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz hafta Bilim Kurulu sonrasında yaptığı basın toplantısında “3 yerli firma ile görüşüyoruz” açıklaması sonrasında gözler hangi firmalar olduğuna çevrilirken, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin yerli solunum cihazı üretimine başlayacağı müjdelendi. Bu cihazın geliştiren Biosys oldu.  
     Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir start-up firması olan Biosys, 20 bin TL sermayeyle kuruldu ve 8 yıldan beri yerli solunum cihazı üretimi konusunda araştırma çalışmaları yürütüyor.

     1985 yılında doğan ve Denizli Erbakır Fen Lisesi’nden sonra Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü’nü burslu olarak kazanan Cemal Erdoğan ile iki ortağı ile birlikte kurduğu Biosys Biyomedikal, tüm Türkiye’ye umut oldu.
     Şirket Sahibi Cemal Erdoğan, sağlık cihazlarının bütün haklarını Sağlık Bakanlığı’na devrettiklerini belirterek, firma olarak üretim aşamasında olacaklarını bildirdi.

     Türkiye’nin ilk ve tek yerli mekanik ventilatör üreticisi olduklarını belirten Erdoğan, “Geliştirdiğimiz aletin ülkemizin salgınla verdiği mücadelede kullanılacak olmasından gurur duyuyoruz. Türkiye’nin koronavirüsle verdiği mücadelede üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Biyovent marka yoğun bakım tüpü mekanik ventilatör cihazımızı ülkemize ve tüm insanlığa kazandırmaktan mutluyuz. Üretimle ilgili süreçler ise bundan sonra bakanlığın koordinasyonunda devam edecek. Ürünü geliştiren ekip olarak üretim sürecine her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.

3 MÜHENDİS İKİ DOKTORUN BAŞARISI
     Biosys, 2012’de Cemal Erdoğan, yoğun bakım doktoru ağabeyi ve Denizli Erbakır Fen Lisesi’nden arkadaşı tarafından Ankara’da kuruldu.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen şirket bugün 3 mühendis ve 2 doktorun çalışmalarıyla halen araştırma çalışmalarına devam ediyor.

     Öte yandan şirketin geliştirdiği çalışmaya sosyal medya hesabı üzerinden destek veren TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, “Sağlık çalışanlarımıza doğru teknolojik cihazları sağlamak adına BİOSİS firması tarafından geliştirilen yerli yoğun bakım ventilatörleri üretimleri için TUSAŞ ailesi olarak destek olmaya biz de varız” dedi.

     ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de paylaştığı videoda “Ülkemizde de yerlileşme ve millileştirme çalışmaları kapsamında desteklenen teknoloji firması BİOSYS tarafından yerli yoğun bakım ventilatörleri geliştirildi ve pilot üretime başlandı. Kampanyaya ASELSAN olarak BİOSYS firmasına üretim için destek olmaya 250 adet cihaz siparişi verme kararı aldık.

     Sadece cihaz siparişi vermekle kalmayarak bu konuda üretim yapan tüm yerli ve milli şirketlerimizi teknolojik olarak mühendislik hizmeti ve alt yapı hizmeti olarak destek verme kararı da aldık. Devletimizin yanındayız, milletimizin hizmetindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Yeni vaka sayısı 900’ün altında
» Günlük vaka sayısı tekrar binin altına düştü
» Açılan ve kapanan şirket sayısı nisanda geriledi
» 22 milyon ev tüketicisi elektrik tedarikçisinden memnun değil
» Moda Gelişim Akademisi eğitimleri girişimcilere rehber oluyor
» Görünmeyen İnciraltı’ndan Turizm Bakanına davet var
» Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde mutfaklarda silverline teknolojisi
» Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi
» Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı
» Turkcell Gönüllüleri’nden çocuklara mutlu masallar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni