• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye toprakları ithalatı hak etmiyor

21 Ocak 2021 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Türkiye toprakları ithalatı hak etmiyor

   ► “Kendi kaynaklarımıza dönmeli, çiftçiyi bilgiyle buluşturmalı ve üretir vaziyette kalmasını sağlamalıyız”

           DUYGU GÖKSU      
     Kırsaldan kopan nüfusla birlikte kentlerde sağlıksız yapılaşma olurken, kırsalda üretim azalıyor. Sorunlar büyüdükçe çözüm için ayrılan kaynaklar da artıyor. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Eski Şube Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, tarımsal desteklemeleri ve gündemdeki sorunları değerlendirdi. Verilen desteklerin üreticiyi koruyacak düzeyde olmadığını hatırlatan Çiftçi, “Kendi kaynaklarımıza dönmeli, çiftçiyi bilgiyle buluşturmalı, üretir vaziyette kalmasını sağlamalıyız. Sahip olduğumuz tarım topraklarımızı kaybediyoruz ve ortaya çıkan sorunlara daha büyük kaynaklar ayırıyoruz. Bu topraklar ithalatı hak etmiyor, çiftçi ve tüketici de bunları hak etmiyor. Herkes yeri geldiğinde tarımdan bahsediyor ama samimi davranıldığını düşünmüyorum” dedi.

“Desteklemeler kapasitemize göre yetersiz”
     Desteklemelerle ilgili olarak sadece rakamlara bakıldığında büyük görünse de Türkiye’nin kapasitesi açısından küçük kaldığını ifade eden Çiftçi, “Tarımsal desteklemeler 24 milyar TL olarak bütçeden geçse de yeterli değildir. Türkiye olarak öncelikle kendi kaynaklarımıza dönmeliyiz. Küçük üreticiyi korumalıyız, meralarımıza sahip çıkmalıyız, çiftçiyi bilgi ile buluşturmalıyız. Bunlar halkın sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşması için önemlidir.  Bu nedenle üreticinin üretir vaziyette kalması ülkemiz açısından son derece kıymetli. Üretici korunmaya devam ederse hem kentteki hem de kırsaldaki sorunlarımız azalacaktır. Sorunun kaynağını halletmediğimiz sürece bunları çözmek için daha büyük sorunlarla daha büyük kaynaklar ayırıyoruz ve sömürü düzenini derinleştirmiş oluyoruz. Eğer milletimizi çoğunluğu çiftçi olmasaydı yeryüzünde olmayacağımızı hatırlamalıyız” ifadelerini kullandı.

“Türkiye çiftçisi ithalatı hak etmiyor”
     Birçok tarım ürününün Türkiye topraklarında yetiştiğini ve toprağa sahip çıkılmasının altını çizen Çiftçi, “Bu topraklar ithalatı hak etmiyor, çiftçi ve tüketici de bunları hak etmiyor. Herkes yeri geldiğinde tarımdan bahsediyor ama samimi davranıldığını düşünmüyorum. Tarım alanlarının imarab açıldığını görüyoruz. Samimi olanlar meralara da sahip çıkmalıdır. Bir balkon seracılığını önemsiyoruz ama balkon seracılığı çatılarda üretim yapmak da güzel ancak kendi toprağımızı kaybettikten sonra toprak aramaya gitmeyelim. Toprakları kaybettikten sonra öneriler geliştirmeye çalışmak oldukça ironik” diye konuştu.

“Bayraklı’ya bakıp İnciraltı’nı düşünelim”
     Bayraklı bölgesinin sulak alan olduğunun depremden sonra akıllara geldiğini hatırlatan Çiftçi, “Bornova meselesi önemli bir mesele herkes depremden sonra herkesin sulak alan olduğu aklına geldi. Bu yaşanılandan ders çıkararak diğer taraflara da bakmamız gerekiyor. Hala tarım alanlarını imara açma gayretleri görüyoruz. Bayraklı’ya bakıp İnciraltı’nı, Yarım Ada’yı düşünmek gerekiyor” dedi.

“Yağmur suları denizlere boşalıp gidiyor”
     Küresel iklim değişikliğinden, susuzluktan bahsedilirken; açılan altın madenleri ve turizm planlarının devam ettiğine dikkat çeken Çiftçi, “Elimizdekileri önce3 kaybedip sonra aramayalım. En maliyetsiz iş sahip çıkmaktır. Bu yıl kurak bir dönem yaşıyoruz, belli dönemde yağışlar alıyoruz ama kuraklık dönemleri artık daha da sık olacak. Aynı miktar yağışı alsak bile yağış rejimi tarımsal üretim açısından son derece önemli. Yağmur yağdığı döneme ve kısa sürede az veya çok yağış aldığımız döneme göre fayda ve zararı da ortaya çıkıyor. Yapılması gereken projeleri de geliştiremediğimiz için sular denizlere boşalıp gidiyor. Yağmur sularının ayrıştırılarak ve depolanarak kullanılması çok önemli. Yıllardır yer altı barajları yapılmasını önemsiyoruz. Damlama sulama sisteminin denetlenerek zorunlu hale getirilmesi gerekiyor. Bedelsiz hibe şeklinde verilmesi ve yerinde uygulanıp uygulanmadığının denetlenerek hayata geçirilmesi gerekiyor” değerlendirmelerinde bulundu. Çiftçi, “Ümidimizi kaybetmeden çabalamaya devam etmeliyiz” diyerek sözlerini tamamladı.


+ Benzer Haberler
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor
» Gelinlikçiler hükümetten düğün tarihi bekliyor
» “Turistleri ‘işaret dili’ ile ağırlayacağız”
» “Kur düzelmezse ihracatta zor günler gelecek”
» Kuruyemişte ‘ev dışı tüketim’ azaldı
» Kısıtlamalar mahpusların ruh sağlığını hapsediyor
» STK’ların geleceğini Z kuşağı belirleyecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni