• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye ve İran bölgenin istikrar direği”

13 Temmuz 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

“Türkiye ve İran bölgenin istikrar direği”

   ► İzmir Ticaret Odası(İZTO)’da İran bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

           FATİH ÖZKILINÇ / EZGİ ÜTKÜR     
     İzmir Ticaret Odası(İZTO)’da İran bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İZTO’da düzenlenen toplantıya İran Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, İZTO Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İran Ankara Büyükelçiliği Ticari Müsteşarı Seyd Hafez  Musevi, İran İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Müsteşarı Mahmud Ahmedi, İran İstanbul Başkonolosluğu Ticaret Müşaviri Keyvan Zadeh katıldı.

İlk altı ayda 4.6 milyar dolar
     Toplantıda konuşan İZTO Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İran ile Türkiye arasındaki ticaret potansiyelinin yıllık 30 milyar dolar olduğunu belirterek “Ancak 2017 yılında gerçekleşen ticaret hacmimiz yaklaşık 11 milyar dolar. 2018 yılının ilk altı ayında 4.6 milyar dolarlık ticaret yapmışız. Ülkemiz başlıca altın, mücevherci eşyası, otomotiv yedek parçası, ağaç ürünleri ihraç ederken, ithalatımızın çok büyük bir bölümünü ham petrol ve doğal gaz oluşturuyor. Türk ürünleri İran pazarında rağbet görüyor ve İran piyasasındaki Türk malı imajı olumlu” dedi.

İran pazarında İzmir’in payı 200 milyon dolar
     İran pazarında Ege Bölgesi’nin payının 330 milyon olduğunu ifade eden Elmasoğlu, “İzmir’in aldığı pay ise sadece 200 milyon dolar. Çok düşük seviyede olan ticaret hacmimizi artırmamız gerekiyor. Yeni dönemde gerek İran’da gerekse ülkemizde ve tabii ki İzmir’de Türk ve İranlı işadamlarının ortaklık ve işbirliği yapmasını teşvik etmeliyiz” dedi.

İranlı turist sayısı 3 milyonu aşacak
     İran ile Türkiye’nin ekonomi ve ticaretin yanısıra turizm konusunda da büyük bir işbirliği potansiyeli olduğunu dile getiren Elmasoğlu, “2014 yılında ülkemizi ziyaret eden İranlı sayısı 1.6 milyon iken, 2017 yılında, bu sayı 2.5 milyon olmuş. Yapılan değerlendirmeler 2018 yılında İranlı turist sayısının 3 milyonu aşacağı yönünde. Turizm konusunda işbirliği yapmamız son derece önemli” şeklinde konuştu.

Türkiye önemli bir iş ortağımız
     Türkiye-İran arasındaki ticari ilişkilerlin önemine değinen İran Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard ise “Türkiye, her alanda önemli bir iş ortağımız ve komşumuzdur. İki ülkenin ekonomik potansiyeli bir birini tamamlayan potansiyeldedir. Transit ticaret açısından baktığımızda İran Türkiye için, Türkiye İran için önemli bir stratejik konumdadır. Turizm konunda İranlıların en çok ziyaret ettiği ülke Türkiye’dir. Enerji alanında baktığımızda da aynı şekildi. Önümüzdeki dönemlere baktığımız İran önemli enerji rezervlerine sahip. Enerji alanında İran’ın bulunduğu her proje önemlidir” dedi.

Türkiye’de özel sektör güçlü
     Türkiye’nin özellikle İzmir’in güçlü ve tecrübeli bir özel sektöre sahip olduğunu da belirten  Fard, “Devlet politikaları özellikle yeni devlet politikaları özel sektörü teşvik ve destekleyici politikalar yürütüyor. Özel sektörü teşvik ve desteklemek için elimizden geleni her şeyi yapıyoruz. Özel sektörün önemli olduğunu biliyoruz ve bu konu üzerinde çalışıyoruz. Türkiye özellikle İzmir güçlü ve tecrübeli özel sektöre sahip. Bir takım kolay ve uygulanabilir protokollerle güçlü bir işbirliği oluşturacaktır. Para güvende olduğu yere gider. Bunun için geçtiğimiz yıllarda çalışmalar yaptık. Özel sektörün gerek Türkiye’den gerek diğer ülkelerden daha güvenli ticaret yapabilmeleri için kurallar dizisi oluşturuyoruz” diye konuştu.

“Ticari anlamda ilişkilerimizin geliştirelim”
     İki ülke arasındaki ticaret hacminin yeterli olmadığını ifade eden Fard, “Hedeflediğimiz ticaret hacmi bugünkünün iki katıdır. Şu anda yıllık 12 milyar dolarında ticaret var. Hedefimiz ise 30 milyar dolar gibi rakamdır. Bazı kaynaklar 100 milyar dolar ticaret hacmini oluşturulabileceğini inanıyor. Ticaret hacmimizi artırmak için tecrübelerimizden öğrendik ki özel sektöründe desteklenmesi gerekiyor. Devletler iyi ticaret yapmazlar. Bu nedenle ilişkileri geliştirmek için belirlenen yol özel sektörü güçlendirmek ve teşvik etmekten geçiyor. Türkiye bu konuda tecrübeli ve İzmir bu konularda başarılı çalışmalar yapan bir yer. Bazı alanda ilişkilerimiz gelişiyor. Arzumuz tüm alanlarda ilişkilerin dengeli gelişmesini sağlamak. Politika ve askeri anlamda ilişkiler gelişiyor. Ticari anlamda da ilişkilerimizin gelişmesini istiyoruz. Özel sektör temsilcilerin hizmetindeyiz. Şu an turizm alanında dengesiz bir ilişkimiz var. Öyle bir çalışma yapacağız ki tüm alanlarda karşılıklı ilişkilerimiz dengeli yürüsün. Tahran ve Ankara’nın ilişkileri oldukça parlak ve iyi seviyede. İki ülke potansiyelleri ile bölgedeki istikrarın ve gelişimin temel direkleridir” şeklinde konuştu.
     Türkiye’de kayda değer uluslararası ticaret gerçekleştiğini belirten İran Ankara Büyükelçiliği Ticari Müsteşarı Seyd Hafez Musevi, Türkiye hakkında çeşitli araştırmalar yaptıklarını ve Türkiye’deki fırsatları gözlemlediklerini kaydetti.

“İki ülke arasındaki sorunlarla ilgileneceğiz”
     İki ülke arasındaki ticari ilişkilerini etkileyen iki etmenin olduğunu söyleyen Musevi, aynı zamanda da bazı fırsatlarında olduğunu değinerek, “Bankacılık ile ilgili sorunlar. Ekonomik yaptırımlarla karşımıza çıkan sorunlar var. Uluslararası yaptırımlar nedeniyle bankacılık işlemi zorlaştı. Türkiye’den kaynaklanmayan ancak İran’daki yerli üretimin desteklenmesi için yapılan kısıtlamalar var. Aynı zamanda Türkiye’de de bazı İran ürünleri ile ilgili kısıtlamalar var. Bu alanlarda analiz yaptık. Zayıf ve güçlü yönlerimiz belirledik, rakip ve fırsatları inceledik. İki ülke arasındaki gümrük sorunları var. Bu sorunlarla ilgileneceğiz, iyileştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Bölgenin gelişimi için el ele verelim
     İran’da devrimden sonra ekonominin inişli çıkılı bir sürece girdiğini belirten İran İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Mahmud Ahmedi de “Rekabetçi bir ekonomi şartlarında özel sektörü desteklemeye çalışacağız. İran devriminden sonra ekonomi iniş çıkışlar yaşadı. Politika ekonomiyi gölgelendirmiş durumda. Politika ekonominin hizmetinde olması gerekiyor. Dost ve kardeş ülke Türkiye bu alanda tecrübelerini paylaşacağını düşünüyorum. Türkiye en çok Avrupa ülkelerinde ticaret yapıyor. El ele verirsek aynı ticareti komşu ülkelere de yaparsak bölgenin gelişimi güvenliği açısında yol açıcı olacak” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
  Ticaret 11.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni