• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye, yüksek insani gelişmişlik sıralamasında 54’üncü”

02 Ocak 2021 Cumartesi 17:00
12
14
16
18

“Türkiye, yüksek insani gelişmişlik sıralamasında 54’üncü”

   ► Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, 2020 yılı ‘İnsani Gelişme Raporu’nu yayınlandı

           HABER MERKEZİ      
     Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 1990 yılından itibaren her yıl yayımlanan İnsani Gelişme Raporu yayınlandı. Rapor, Önümüzdeki Sınır: İnsani Gelişme ve Antroposen başlığı ile tanıtıldı. 2020 İnsani Gelişme Raporu bulgularına göre Yüksek İnsani Gelişmişlik sergileyen ülkeler arasında yer alan Türkiye, 189 ülke arasında 54’üncü sırada yer aldı. İnsani Gelişme Raporu (2020) bulgularını ve güncel gelişmeleri değerlendiren uzmanlar, Covid-19 salgınının insanlık için yarattığı fırsatlara, zorluklara ve doğayla barışık politikalar geliştirmenin önemine vurgu yaptı.

“Gezegensel baskıları azaltabilmek için küresel çalışmaya ihtiyaç var”
     Raporu değerlendirirken Covid-19 küresel salgını ile birlikte dünyada yaşanan iklim krizi, çeşitli doğal afetler ve tüketim alışkanlıklarının dünya üzerinde oluşturduğu sorunlara dikkat çeken UNDP Türkiye temsilcisi Claudio Tomasi, özellikle 2020 yılı raporunda sunulan bulgular ışığında yüksek insani gelişim için yüksek oranda dünya kaynaklarının tüketildiğini ve bu çağa insan çağı demek gerektiğini ifade etti. Bunun gerektirdiği yüksek doğal kaynak tüketim miktarlarının önüne geçmek için 2020 raporunun sunduğu gerekli revizyonlar hakkında bilgiler veren Tomasi, insani gelişmeyi genişletme ve gezegensel baskıları azaltma ortak hedefi için uluslararası toplumun üstlenmesi gereken rolleri sosyal normlar ve değerler, teşvikler ve düzenlemeler ve doğa temelli çözümler olarak üç ana başlık altında paylaştı. Türkiye’nin 2019 yılı İnsani Gelişme Raporunda kazanmış olduğu yüksek insani gelişim düzeyinin bu yıl da gerçekleştiğinin altını çizen Tomasi, şu ana kadar dünyanın hiçbir yerinde yüksek insani gelişmişlik düzeyi ile düşük düzeyde gezegensel baskının bir arada olmadığını hatırlattı. Gezegensel baskıları yeniden azaltabilmek adına yeni yaptırımlar ve düzenlemeler için küresel bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu da sözlerine ekledi.
     2020 İnsani Gelişme Raporu bulgularına göre yüksek insani gelişmişlik sergileyen ülkeler arasında yer alan Türkiye, 189 ülke arasında 54’üncü sırada yer aldı. Türkiye’nin bu performansını takdir ettiğini belirten Tomasi, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda Türkiye’nin atması gereken adımlara değinerek insani gelişmişlik düzeyi ölçümlerinin bütüncül bir yaklaşımla yapıldığını ifade etti.

“İklim krizi pandemi ile birlikte daha fazla görünür hale geldi”
     Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ekosistem Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Meryem Beklioğlu ve Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politika Çalışmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye özelinde en fazla yaşanan sorunun su kaynaklarının tükenmesi ve hava kirliliği olduğunun altını çizdi. Uzmanlar, şehirleşmenin hızla arttığı günümüzde aşırı derecede arazi ve su kullanımının ilerleyen zamanlarda ekosistem ve biyoçeşitlilik sorunlarını da beraberinde getireceğini ifade etti.
     İklim krizinin pandemi süreci ile birlikte daha fazla görünür hale geldiğini belirten İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, insani gelişmişliği sürdürülebilir kılmak için kamu ve özel sektör iş birliğinin gelecekte daha da önem kazanacağını ifade etti. Bu bağlamda 2020 raporunda açıklanan teşvikler ve düzenlemelerin iş dünyası için önemine değinen Dildar, Türkiye Döngüsel Ekonomi ve İş Dünyası Plastik Girişimi gibi inisiyatifler ile özel sektörün bu konudaki çabalarını örnek gösterdi.

“Türkiye’de kadınların ekonomik faaliyetlere katılımı teşvik edilmeli”
     Covid-19 salgını ile küresel anlamda değişimler için yeni alanlar açıldığını belirten TEPAV İcra Direktörü Güven Sak, özellikle Avrupa’nın Yeşil Mutabakat üzerine inşa ettiği büyüme gündemi ile eş güdümlü olarak Türk ekonomisinde bir yeşil dönüşüm politikasına ihtiyacın artık gündemde olduğunu hatırlattı. Yeşil dönüşüm politikasını yeni teknolojiler ile uyumlu bir büyüme programı olarak düşünmek gerektiğini ifade eden Sak, bunun için Türkiye’nin ilk atması gereken adımın Paris Anlaşmasını onaylamak olacağını belirtti. Sak, 2020 yılı İnsani Gelişme Raporu’nda vurgulanan noktalardan birinin de karbon emisyonlarının azaltılmasında Türkiye’nin yeni katkısının ne olacağına dair çalışmalar yapmak olduğunu hatırlatarak, Covid-19 salgını ile birlikte dijitalleşmenin de daha fazla gündeme geldiğini belirtti. Türkiye’nin asıl mesafe alması gereken konunun, kadınların ekonomik faaliyetlere daha yoğun katılımını teşvik etmek olduğu belirten Sak, Türkiye’nin özellikle toplumsal cinsiyet eşitliğinde dijitalleşme ile yakalayacağı ivmeye dikkat çekti. Güncel olarak Türkiye’de kadın girişimcilerin toplam girişimcilere oranının yüzde 9 gibi düşük bir seviyede olduğunu fakat bu oranın dijital pazarlama ve satış platformlarında yüzde 25’e kadar yükseldiğini ifade etti. Türkiye’de ilerleyen zamanlarda dijital platformların kadın istihdamını ve girişimciliğini arttırmada nasıl kullanılması gerektiği üzerine odaklanmanın faydalı olacağını sözlerine ekledi. Sak, karbon emisyonunun azaltılması için odaklanılması gereken konunun hangi yeni teknoloji ile mevcut sanayi uygulamalarının nasıl değiştirileceğine odaklanmak gerektiğini vurguladı. Pandemi sürecinde büyüme ve kaybolan istihdamı yerine koymak için çalışmak gerektiğinin de altını çizen Sak, ek olarak dünyayı karbon emisyonundan korumak için kişisel sorumlulukların yanında kamunun da enerji dönüşümü ve verimliliği ile ilgili adımlar atması gerektiğini belirtti.

“Sürdürülebilir dönüşüm genç nesillerin kaliteli eğitilmesiyle sağlanabilir”
     Bir sivil toplum aktörü olarak harekete geçmek için yarın geç olduğunu düşündüklerini ifade eden Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, pandeminin iklim krizine dair toplumda bir algı değişikliği oluşturduğunu belirtti. Daha uzun vadeli ve sürdürülebilir değişim ve dönüşümlerin ise genç nesillerin kaliteli eğitim alması yoluyla sağlanabileceğini ifade eden Hazır, bu noktada yeni eğitim modelleri ile gençlerin yetkinliklerini arttırarak küresel ve toplumsal iş birliği ağlarını genişletmenin etkili olacağını aktardı.
     İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) Vural Çakır, insani gelişmeyi desteklemek amacıyla ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyelerinin de endekse dâhil edilmesi için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Buna ek olarak, sivil toplum ile de birlikte çalışmanın önemine değinen Çakır, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) için siyasi olmayan ve kaliteli çalışmalarla ilerlemek gerektiğini belirtti. İyi yaşam kavramının daha çok tüketim ile eşleştirildiğini vurgulayan Çakır, bu kavramın yeniden tanımlanması gerektiğini söyledi. İyi yaşamın tüketim ile ilişkisini azaltmak gerektiğinin altını çizen Çakır, pandemi sürecinin insanlara iyi yaşamın daha çok tüketmek ile ilgili olmadığını göstererek yaşamlarımıza aslında güzel bir katkı sunduğunu aktardı.


+ Benzer Haberler
» Gürer: Optisyen, odyolog ve odyometri teknikerlerinin ataması yapılacak mı?
» Keskin’den vergi erteleme tebliği listesine tepki; “Esnafın durumunu bilmiyorlar”
» Efes Selçuk’ta bozulan yollar yeniden asfaltlanıyor
» Ödüllü “Rube Goldberg Zincir Reaksiyon” yarışması başladı
» Belediye gelirleri giderleri geçti
» Shenzhen’deki ultra fütürist kule 300 bin kişiye ev sahipliği yapacak
» Bergama UNESCO çalışmaları için anket yapıldı
» CHP Konak İlçe Gençlik Kolları yeni bir sosyal projeye daha imza attı
» İBB Satınalma Dairesi Başkanlığı kırtasiye malzemesi satın alacak
» Minik öğrencilerden Egeli sağlık çalışanlarına mektup


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.01.2021
  Ticaret 26.01.2021
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni