• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye’de her iki genç kadından biri işsiz

15 Şubat 2021 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Türkiye’de her iki genç kadından biri işsiz

   ► SPM: Gençlerde geniş tanımlı işsizlik yüzde 40,5, genç kadınlarda yüzde 49,8

           SEDA GÖK      
     Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), aylık bazda geniş tanımlı genç işsizlik oranı açıklamaya başladı. Bu kapsamda ilk olarak Şubat 2021’den itibaren “İşgücü Piyasalarında Genç Nüfusun Görünümü” başlığıyla değerlendirme notunu kamuoyu ile paylaştı. SPM bünyesinde hazırlanan çalışmada geniş tanımlı genç işsizlik oranı yanında, “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Genç Nüfus (NEET)”a dair göstergeler de verilecek. SPM, gençlerde geniş tanımlı işsizlik oranını hesaplarken ‘işsizim’ diyenlere ek olarak ‘ümidi kırılanlar ve herhangi başka bir sebepten dolayı iş aramaktan vazgeçtikleri için işgücünden çıkan kişileri’ de dikkate aldı.

     SPM bünyesinde Dr. Pınar Kaynak ve Aylin İngenç tarafından yapılan “İşgücü Piyasalarında Genç Nüfusun Görünümü Şubat 2021” çalışmasında, Kasım 2020 dönemi işgücü verilerine göre yüzde 25,4 olan resmi genç işsizlik oranı, geniş tanımlı olarak hesaplandığında yüzde 40,5’e yükseldiği tespit edildi. Ayrıca çalışmaya göre iki genç kadından biri işsiz durumda.
     Cinsiyete göre veriler incelendiğinde Kasım 2020 dönemi geniş tanımlı işsizlik kadınlarda yüzde 49,8, erkeklerde yüzde 34,8 olarak kayda geçti. Çalışmanın ayrıntıları incelendiğinde, geniş tanımlı işsizlik oranı tanımı ve bulgular hakkında şu değerlendirmelere yer veriliyor: “Pandemi koşullarının geleneksel istihdam verilerini anlamsız kılması sebebiyle bu oran, 2019 Kasım dönemindeki genç işsizlik oranından 0,9 puan daha yüksekti.”

     Önceki yılın aynı döneminde genç işsizlik oranı yüzde 24,5 olarak açıklanmıştı. Bu açıklamaya karşın SPM araştırmacıları, pandemi koşullarını daha iyi yansıtabilen geniş tanımlı genç işsizlik oranının yüzde 40,5 olduğunu belirledi. Bu istihdam verisi, pandeminin yaşanmadığı önceki yılın aynı döneminde yüzde 31,5 idi.
Çalışmaya göre iki genç kadından biri işsiz durumda. Araştırmada genç kadınların salgın döneminde en olumsuz etkilenen kesimlerden biri olduğu sonucu ortaya çıktı. Genç kadınlarda Kasım-2020 döneminde geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 49,8’e yükseldi. Bir önceki yıl aynı dönemde bu oran yüzde 40,2 olarak kayda geçmişti.

     SPM çalışmasında Kasım 2020’de NEET oranının yüzde 27,1 olduğu ve bu seviye ile OECD içinde üçüncü sırada bulunulduğu tespit edildi. Kasım 2020 dönemi itibariyle “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Genç Nüfus (NEET)” bir önceki döneme göre 62 bin kişi azaldı ve 3 milyon 187 bin oldu. NEET oranı ise yüzde 27,1 olarak açıklandı. Bu oranın Ekim dönemine göre 0,5 puan azalırken, yıllık olarak 1,9 puan arttığı görüldü.
     NEET oranının alt kırılımlarına bakıldığında, lise altı eğitimlilerin en fazla etkilenen grup olduğu, bu grubu mesleki veya teknik lise eğitimine sahip olanlar ve yüksek öğretimli olanların takip ettiği belirtildi. Çalışmada, çoğu eğitim grubunda son iki dönemdir NEET oranının ciddi oranda düşmesi dikkat çekti.


+ Benzer Haberler
» Büyükşehir larva mücadelesine devam ediyor
» Ege Orman Vakfı’ndan 26 yılda 10 milyon fidan
» Gençler, sürdürülebilir bir dünya için “su”yu çalıştı
» Karşıyaka Belediyesi bank ve çöp kovası satın alacak
» Balıkesir OSB yeni yatırımcılar için hazır
» Gürer: Karayolları, PTT ve TCDD’de binlerce taşeron çalışan var
» Piri Reisli miniklere NASA’dan teşekkür belgesi
» Başkan Soyer’e teşekkür ziyareti
» İnternetle ilgili şikayetler yüzde 117 arttı
» Şubat ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri bugün yapılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.03.2021
  Ticaret 08.03.2021
  Ticaret 06.03.2021
  Ticaret 05.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni