• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Türkiye’de işçi ölümleri giderek artıyor

12 Ekim 2017 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Türkiye’de işçi ölümleri giderek artıyor

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda konuşan Başkanvekili Sırrı Aydoğan, TÜPRAŞ’ta meydana gelen patlamaya değinerek “Gerçekten Türkiye’de çok iç açıcı bir durum yok. Dünyada her saniyede bir işçi ölüyor. Türkiye’de de giderek artıyor bu sayı. Bu ihmalleri önlemek lazım” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleşti. Oturumda Ak Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı ile ilgili açıklamalarda bulunurken Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise TÜPRAŞ’ta meydana gelen patlamaya değindi.

     Oturumun dilek ve temenniler kısmında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi önündeki kesimde yapımı devam eden “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı” ile ilgili açıklamalarda bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bölgedeki çalışmalarını eleştiren Doğan, “Geçtiğimiz yıl burada ortak bir karar alarak 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında yaşamını kaybeden şehitlerimizin adlarını ölümsüzleştirmek için Mithatpaşa’da yapılacak projede destek sunmuştuk. Ama ne yazık ki hayal kırıklığına uğradık. Ne zaman biteceği meçhul, ulaşıma getireceği katkıdan çok kent içi trafiğe verdiği zarar ve inşaatı su basmasıyla ile halk arasındaki adı ‘Kanal İzmir’ olan alt geçit ile ilgili eleştirilerimizi sıkça dile getirmiştik. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi yine bildiğini okumaya devam ediyor. Bunlar yetmezmiş gibi söz konusu proje alanını gezen Sayın Başkan Aziz Kocaoğlu geçtiğimiz günlerde, ‘İnşaat çok hızlı ilerliyor; Ekim ayında açarız’ şeklinde açıklamalarda bulundu. Bu açıklamanın ardında ne vardı? Yine bürokratlar mı başkanı yanlış yönlendirdi?” ifadelerini kullandı.

“İnşaatın yarısı bitmedi”
     23 Kasım 2016 tarihinde tamamlanması planlanan projenin bitiş tarihinin sürekli ertelendiğini dile getiren Doğan, “Önce 18 Ağustos 2017’ye ertelendi ama ne yazık ki bu süre zarfında da tamamlanamadı. 450 metrelik yol için 3 kez ihaleye çıkıldığını ve oluşan kamu zararının katlanarak arttığını sizlere hatırlatmak isterim. Şantiye alanında yaptığımız incelemede bırakın hizmete açmayı daha inşaatın yarısının bitmemiş olduğunu sizlere hatırlatmak isterim. Defalarca ertelenen bu proje yine vaktinde tamamlanamayacak.

     Belediyenin her projesi gibi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Projesi için 11 Ağustos’ta çıkılan ihalede 7 teklif gelirken kritik süreç hale sonuçlandırılamamış, 2 aydır yüklenici firma ile sözleşme imzalanıp yer teslimi yapılamamıştır. Daha altını bitiremediğiniz işin üstünü nasıl ihale ediyorsunuz? Bu nasıl ihale mantığıdır. Alt geçit bitmeden meydan nasıl yapılacak? Siz önce elinizdeki işi doğru düzgün bitirin. İnşaat yapılacak alan şuanda yok hükmündedir. Usul hatası söz konusudur. Bizim dileğimiz bu projenin de diğer çalışmalar gibi belirsizliğe dönüşmemesidir. Diğer birçok kentte 15 Temmuz şehitlerimiz için görkemli anıtlar inşa edilirken İzmir bu konuda yine geri kalmıştır. Bu eserin 2019 Temmuz ayına yetişmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

İş kazalarına dikkat çekti
     Doğan’ın ardından konuşan Başkanvekili Sırrı Aydoğan, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde tüm işler yasalara uygun açık ve rahat yapılmaktadır” demekle yetindi. TÜPRAŞ’ta meydana gelen patlamanın ardından hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet dileyen Aydoğan, “İş güvenliği çok önemli bir konu. Cuma günü önemli bir toplantı var. Ben de sunum yapacağım. Gerçekten Türkiye’de çok iç açıcı bir durum yok. Dünyada her saniyede bir işçi ölüyor. Türkiye’de de giderek artıyor bu sayı. Bu ihmalleri önlemek lazım” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Tarım Kredi, katılım bankası kuruyor
» Türk vatandaşlığına geçişte kolaylık
» BEYMEN Özel Dikim Günleri İzmir’de
» Resmî Gazete Dergilik’te
» Egepen Deceuninck enerji maliyetlerini düşürüyor
» Rüzgâr Sörfü Türkiye Şampiyonası Çeşme’de başlıyor
» ‘Turkcell-Sanatta İletişim’ Sergisi perdelerini açtı
» Körfez’de yelkenler yine imbatla doluyor
» TBB’den ‘Finansal Yeniden Yapılandırma’
» ‘LÖSEV İyilikler Tırı’ İzmir’de


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.09.2018
  Ticaret 19.09.2018
  Ticaret 18.09.2018
  Ticaret 17.09.2018
  Ticaret 15.09.2018
  Ticaret 14.09.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni