• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’de istihdamı genç firmalar yaratıyor”

13 Ekim 2020 Salı 16:00
12
14
16
18

Dr. Polat, genç firmaların istihdam yaratma performanslarının yüksek olduğunu, belli bir yaş sınırından sonra bu durumun ortadan kalktığını söyledi.

“Türkiye’de istihdamı genç firmalar yaratıyor”

   ► İstihdam yaratmada öncü rol üstlenen şirketler ve istihdam arasındaki ilişkiyi anlamak çok önemli olduğunu söyleyen Balkır, şirket verilerinin güvenli şekilde toplanması, saklanması ve analiz edilmesinin istihdam oluşumunda geniş perspektiften bakılmasına imkan sağladığını belirtti.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan Rekabet Forumu Konferansları (REF)’in ikincisi ‘Türkiye’de Şirket Dinamikleri ve Yeni İstihdam Oluşumu’ konusunda gerçekleşti. Türkiye’de şirket dinamizminin istihdam oluşumuna etkilerinin değerlendirildiği etkinlikte Prof. Dr. Ümit Özlale ve Dr. Beyza Polat, ‘Türkiye’de Şirket Dinamiklerini ve İstihdam Oluşumunu Anlamak’ başlıklı çalışmayı sundu. Araştırmaları sonucunda Türkiye’de istihdam yaratan firmaların küçük firmalar değil genç firmalar olduğunu açıklayan, “Dr. Beyza Polat, istihdamda yaş etkisini kontrol etmek için farklı yaş grubundaki firmaların istihdam performanslarını karşılaştırdıklarını ve bir yaş etkisi olduğunu gözlemlediklerini belirtti. Dr. Polat, ilk yaş grubundaki firmaların istihdam yaratma performanslarının yüksek olduğunu, bu farkların belli bir yaş sınırından sonra ortadan kalktığını belirlediklerini ifade etti.  

“Şirketler ve istihdam arasındaki ilişkiyi anlamak önemli”
     Yeni istihdam yaratmanın şartları ve şirket dinamiklerinin istihdama etkilerinin hem akademik literatürde hem de pratikte dikkat çekici konular olduğunu belirten TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Başkanı Bahadır Balkır, “Bu durumu 3 temel nedene bağlayabiliriz. Bunlardan birincisi iş yapma alışkanlıklarımızı, iş yapış biçimlerimizi ve işlerimizi derinden etkileyen 4. Sanayi Devrimi. 4. Sanayi Devrimi’nin getirdiği paradigma değişikliği, artan otomasyona karşı mevcut istihdamın korunmasına ve insan onuruna yakışan yeni istihdam kanallarının yaratılmasına kafa yormamız gerektiğini önümüze koyuyor.

     Bu süreçte bazı işlerin ortadan kalkması, yeni işlerin oluşmasıyla istihdam ve buna bağlı olarak eğitim politikalarının yeniden şekillendiğini görüyoruz. 4. Sanayi Devrimi’nin değiştirdiği rekabet dinamikleri şirketleri yapısını etkilerken, bu durumun istihdama nasıl yansıdığı önemli bir konu. İkinci temel nedenimiz, Covid-19 salgını. Covid-19 yarattığı sosyal ve ekonomik sarsıntıyla şirket dinamiklerini ve bu dinamiklerin istihdama etkisini yeniden sorgulamamıza neden oldu. İstihdamı korumak için kamu ve özel sektör değerli tedbirler hayata geçirmiş olsa da salgının devam etmesi durumunda istihdam yaratmak için atılması gereken adımların vakitlice düşünülmesinin şart olduğunu görüyoruz.

     Üçüncü temel nedenimiz veri ve verinin demokratikleşmesi olarak açıklanabilir. Hızla değişen ve gelişen bir dünyada istihdam yaratmada öncü rol üstlenen şirketler ve istihdam arasındaki ilişkiyi anlamak çok önemli. Bunun için şirketlerin özelliklerine dair güncel, kaliteli ve sağlıklı veriye sahip olmak hem de analiz edecek metodolojiye sahip olmak çok kritik önemde. Şirket verilerinin güvenli şekilde toplanması, saklanması ve analiz edilmesi istihdam oluşumunda daha geniş perspektiften bakmamıza imkan sağlıyor” ifadelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Hasta sayısında artış devam ediyor
» Ticaret Bakanı Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi Toplantısına katıldı
» Irak, taze domates ithalatı yasağını kaldırdı
» “Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesindeki son gelişmeleri ele aldık”
» “Siyaseti bırakıp, ekonomiye odaklanmalıyız”
» Gürer: “KOBİ’leri hem pandemi hem döviz kurları vurdu”
» İzmir’de test yapılan her yüz kişiden 17’si pozitif
» “Kırmızı et tüketim artışını küçükbaş ile karşılayabiliriz”
» Akbank’tan Türkiye ekonomisine 2020’nin ilk dokuz ayında 322 milyar TL kredi desteği
» Türkiye’deki yabancı yatırımının metrekare bazında yüzde 36’sı vatandaşlık hakkı için


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
  Ticaret 23.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni