• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’de kadının var olma sorunu var”

18 Nisan 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“Türkiye’de kadının var olma sorunu var”

   ► İzmir Sanayici ve İşinsanları Derneği olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Tepekule Kongre Merkezi’nde İzmir Sanayici ve İşinsanları Derneği (İZSİAD) olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda dernek isminde yer alan işadamları kelimesi işinsanları olarak değiştirildi. Derneğin adının İzmir Sanayici ve İşinsanları olarak değiştirmesi için toplantı yapıldığını belirten  İzmir Sanayici ve İşinsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “Kadının bu ülkede var olma sorunu var. Tüm bu sebeplerden dolayı iş derneklerinin, sivil toplum kuruluşlarının isimlerin de şeklen bulunsa da kadını yok sayan iş adamı ifadesinin iş insanı olarak değiştiğini görüyoruz. İsim değişikliğimizi yapıp, kadınların mücadelesinde erkek bireyler olarak yanlarında olalım” dedi.

“İsim değişikliğini ilk defa biz önerdik”
     Dernek isminde yer alan işadamları kelimesinin işinsanları olmasını Türkiye’de ilk defa İZSİAD önerdiğini dile getiren Küçükkurt, “Derneğimizin adını İzmir Sanayici ve İşinsanları olarak değiştirmek için toplandık. 2013 yılında bir kongremizde bunu önerdik ama o zaman markamız da değişsin deyince karşı çıkılmıştı. Türkiye’de ilk defa İZSİAD önerdi bunu ama o gün marka değişikliği önerisi olduğu için kabul edilmemişti” diye konuştu.

     Kadınların Türkiye’de birçok sorunla karşılaştığını dile getiren Küçükkurt, “Ölümlere varan kadına şiddet, taciz, eğitimden yoksun bırakma, iş yaşamına dahil edilmeme gibi temel sorunlardan oluşuyor. Kadının Durumu Raporu’na göre Türkiye’de 5 kadından 1’i okuma yazma bilmiyor. Karar alma mekanizmalarında kadın yönetici oranı Türkiye’de yüzde 6 iken, ABD’de yüzde 46, Rusya’da yüzde 30, Almanya’da yüzde 36, İngiltere’de yüzde 33, İtalya’da yüzde 29, Yunanistan’da yüzde 26. Halbuki Atatürk bir sürü Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de kadına seçme seçilme hakkını verdi. Ama maalesef şu andaki durumda o ülkelerin çok gerisinde kalmış durumdayız.

     Parlamentoya katılım oranı ise Türkiye’de yüzde 13, İsveç’te yüzde 47, İspanya’da yüzde 36, Almanya’da yüzde 32, İngiltere’de yüzde 30. İsveç’te yüzde 47 olması dikkatimi çekti, biz seçme seçilme hakkını İsveç’ten çok önce aldık. Bu rakamlar gösteriyor ki kadının bu ülkede var olma sorunu var. Tüm bu sebeplerden dolayı iş derneklerinin, sivil toplum kuruluşlarının isimlerin de şeklen de bulunan kadını yok sayan iş adamı ifadesinin iş insanı olarak değiştiğini görüyoruz. İsim değişikliğimizi yapıp, kadınların mücadelesinde erkek bireyler olarak yanlarında olalım” açıklamalarında bulundu.

“İZSİAD öncülerin derneğidir”
     Dernek isminin İzmir Sanayici ve İşinsanları şeklinde değiştirilmesinin ardından konuşma yapan Küçükkurt, “Unvanda yer alan ‘işadamları’ kelimesini ‘iş insanları’ şeklinde düzeltiyoruz. İZSİAD öncülerin derneğidir. 2013’te biz bunu söylerken Türkiye’de kimse düşünmüyordu biz düşündük. Ama bir hata yaptık onun için öz eleştiri yaptım.

     İZSİAD markasının da değişmesi gerektiğini savunan arkadaşlarımız vardı, bende o dönem yönetim kurulu üyesi olarak marka kalsın diye karşı çıktım. Genel kuruldan iyi ki geçmedi, çünkü İZSİAD gerçekten marka, sadece İzmir’de değil Türkiye’de de bir marka. 27 yıl oldu. Çok şık kadınlardan ve erkeklerden oluşan bir dernek. Kadın konusunda hakikaten çok duyarlıyım. Türk kadının hep ötelendiğini, hatta üniversite bitirip evlere kapatılan kadınları biliyorum. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapalım” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Günlük test sayısı Mayıs’ta ilk kez 20 binin altına indi
» Günlük Vaka sayısı iki gün sonra tekrar binin altına düştü
» Pire Limanı bu yıl da Avrupa’nın en büyüğü olacak
» SunExpress 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına başlıyor
» BSMV binde 2’den yüzde 1’e çıktı
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni