• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’de yurt sorunu 17 yılda çözülemedi”

22 Kasım 2019 Cuma 15:00
12
14
16
18

“Türkiye’de yurt sorunu 17 yılda çözülemedi”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi iş birliği ile yapımı ta-mamlanan Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu hizmete açıldı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi iş birliği ile yapımı tamamlanan Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvi-topu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı. Açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de 17 yılda yurt sorunu çözülemediyse bu sorunun ayıp siyaset kurumuna aittir. Bu sorunu 1 yılda çözeceğiz. Hiçbir anne ve babanın gözünün arkada kalmadığı bir imkanı sağlamak zorundayız” dedi.

“Beyefendiyi aşağıya indireceğiz”
     Konuşma yapmadan önce öğrencilerle buluştuğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Yurtta kalan öğ-renciler üniversiteyi bitirdiğimize iş bulacak mıyız diye sordular. Bunu aşmanın tek yolu üret-mek. O yüzden biz üreten Türkiye diyoruz. Üreteceğiz, yeni istihdam alanları yaratacağız. Türki-ye’nin çözülmeyecek hiçbir sorunu yoktur beraber çözeceğiz birlikte çözeceğiz. Çünkü biz genç-lerimize güveniyoruz. Onlar okudukça ürettikçe yeni nesil daha güçlü bir Türkiye’yi yukarıya taşıyacaktır. Mustafa Kemal’in gösterdiği hedefi yakalayacağız ve aşacağız bu bizim boynumuzun borcudur. Kız çocuklarının okuması çok önemli onlar bize dillerimizi öğretecekler onlar bize geleceğimizi anlatacaklar” diye konuştu.

     Öğrencilerin okurken ve mücadele ederken siyaset kurumunu yakından izlemeleri gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sizlerin ödediği vergiler kamu yöneticiler harcalarken size hesap vermek zorundalar. Hesap veren bir siyaset Türkiye’nin geleceğini sağlıklı çizen bir siyaset. Türkiye’de 17 yılda yurt sorunu çözülemediyse bu sorunun ayıp siyaset kurumuna aittir. Bu sorunu 1 yılda çözeceğiz. Hiçbir anne ve babanın gözünün arkada kalmadığı bir imkanı sağlamak zorundayız. Bu görevimizi yaparken hiçbir ayrım yapmayacağız ister doğu batı güneyden kuzeyden kimliği inancı ne olursa olsun bütün insanlarımızı kucaklayacağız. Yeni bir siyaseti başlatıyoruz herkesi kucak-layan, kavgadan uzak bir siyaset. Yerel yönetimde bir başarı sağladık sıra geldi ikinci etaba orada da göreceksiniz beyefendiyi aşağıya indireceğiz. Bunu çocuklarımız gençlerimiz için yapacağız” açıklamalarında bulundu.

Soyer: YSK yurt ihtiyacını karşılayamıyor
     Öğrenim hayatını sürdüren öğrenciler için barınma en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi olduğunu vurgulayan Soyer, “Son 10 yılda yurt ihtiyacı büyük bir soruna dönüştü. Üniversite öğrencileri başta olmak üzere bu ihtiyacın kamu tarafında karşılanmaması nedeniyle siy amaçla kurulan belli ideolojilere hizmet eden vakıf ve derneklere muhtaç olmuştur. Kredi ve Yurtlar Kurumu bu yük-sek ihtiyacı ne yazık ki karşılayamıyor. YSK’ya bağlı yurtların kapasitesi bu sayının 5 katı olan öğrencilere cevap veremez hale gelmiştir. Devlet yurtlarının yetersizliği iyi biliniyor. Bunun so-nucu olarak öğrenciler öğrenim hayatına devam etmek için depreme dayanıklı olmayan yasal olmayan yurtlarda barınmak durumunda kalıyor. Barınmanın bu kadar önemli olduğu günlerde bu yurdun yapılması İzmir için büyük bir kazanım” diye konuştu.

Selvitopu: Derman belediyeciliği Karabağlara yayacağız
     Karabağlar İzmir’in en fazla düzensiz dokusuna sahip, kentsel dönüşümün yoğun tartışıldığı bir ilçe olduğunu söyleyen Selvitopu, “Toplumuzun ihtiyaç sahiplerinin oturduğu bir kentiz. O yüz-den sosyal belediyeciliğe önem vermeye çalışıyoruz. Bu kapsamda yapılan projelerden birisi yurt binası. Göreve başladığımda 4 olan semt merkezi binasını 16’ya çıkardık. Temel hedef 58 mahal-lenin tamamında bu merkezleri hayata geçirmek. Eğitime destek olmaya çalışıyoruz Karabağlar Belediyesi dershanesinde bin 500 öğrenciye ders veriyoruz. Karabağlarda faal olan bütün okulla-rın bakım onarım çalışmalarına katkı koymaya çalışıyoruz.

     Karabağlarda bulunan bin 800 yoksul ailemize sosyal destek kartımızla yaşamlarına destek olmaya gayret ediyoruz. Hedefimiz Kara-bağları daha modern hale getirirken kültür merkezleriyle, modern pazar yerleri, parkları, spor alanlarıyla ileri hedefe doğru geliştirmeye gayret ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de aynı anla-yışla devam edeceğiz. Yoksul semtlerimize ulaşacağız onlarla birlikte olacağız doğrudan iletişime geçeceğiz. Dertlere derman olacağız. Derman belediyeciliği bütün Karabağlara yaymak boynumu-zun borcu” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» 1.016 yeni vak’a ya karşı 1.334 iyileşme
» İnşaat malzemeleri ihracatında miktar arttı değer düştü
» Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış
» Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday
» Gençlere ve Kadınlara pozitif ayrımcılık
» Siber güvenliğin geleceği Türk Telekom’a emanet
» Uzay Kampı Türkiye, yaz kamplarına 20. yılına özel programla başlıyor
» Akkol: Şirketler arasında paylaşımlı ortak ofis dönemi başlıyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi “Girişimcilik Merkezi” kuruyor
» E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni