• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Türkiye’nin ciddi ekonomik sorunları var”

01 Kasım 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

“Türkiye’nin ciddi ekonomik sorunları var”

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Türkiye Genç İş Adamları Derneği(TÜGİAD) Ege Şubesi tarafından ‘Dünya’da ve Türkiye’de Ekonomi ve Piyasalarla İlgili Son Gelişmeler ve Beklentiler?’ konulu toplantı düzenlendi. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Yalçın Karatepe, Türkiye’nin ciddi ekonomik sorunları olduğunu belirterek “Özel sektör ve vatandaş gırtlağına kadar borçta. Şu anda Türk bankalarının vatandaşlardan 500 milyar dolar kredi alacağı var. Herkes borçta. Bir de Türkiye olarak 460 milyar dolar yurtdışı bankalarına borcumuz var” dedi.

Aralık ayında faiz artırımı olabilir
     Yaşanan ekonomik gelişmeleri henüz kriz olarak görmediğini ancak reel sektörde borç krizi yaşandığını ifade eden Ekonomist Murat Sağman, “Türkiye’de üç tane ana konu var; büyüme, enflasyon ve kur. Türkiye borçla ve banka kredileriyle büyüyen bir ülke. İlk defa kredi büyümesi negatife çekti. Bu bir küçülme işaretidir. İki ya da üç çeyrek küçüleceğiz. Eğer doğru teşhis edersek içinden çıkmak kolay oluyor ama ‘bir şey yok’ dersek uzar. Ağustos ayında kur şoku yaşandı. Şu anda Türkiye’de yaşanan duruma ben kriz demiyorum ama reel sektörde borç krizi var. Benim açımdan ekonomik kriz, ekonomide küçülme işsizliğin artmasıdır.

     Şu an öyle bir durum yok. Rakamlar artıyor ama tam anlamıyla ekonomik krizden bahsedemeyiz. Şu an yaşanan kriz, reel sektör borç krizidir. Şirketler açısından sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Bunun ardından ekonomik kriz olma ihtimali yüksektir. Şu ana kadar hayatımda tüketici ve üretici fiyatlarının bu kadar ayrıştığını ilk defa görüyorum. Normalde 2-4 puandır şu an 22 puan. Kur biraz düzeldi ama yetmez. Türk Lirası’nın bugün olması gereken değer 4-4,5 civarındadır. Bugün kur 5,5; çok yüksek. Enflasyon açısından indirim kampanyaları etki yapar ama kısa vadede sonuç verir. Türkiye ekonomisi hala ithalata, dövize ve tüketime bağlı. Bunun yerine ihracat, üretim ve tasarruf yönünde gitmesi gerekiyor. Aralık’ta bir faiz artırımı daha görebiliriz. Rahip Brunson bırakılmasaydı, kur bugün 6,5-7 seviyelerinde olurdu” şeklinde konuştu.

“Türkiye ekonomisi yavaşlama döneminde”
     Dünyada artık krizlerin zamana yayılıp daha ağır etkiler yarattığını savunan Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Doların 5,5 seviyesine gelmesi ekonominin iyileştiğinin işareti olarak bize anlatılıyor. Türkiye şu an ekonomik krizde. Sabah kalktığımızda her şeyin acayip şekilde bozulmasını bekliyoruz ama dünyada krizlerin şekli değişti. Kriz zamana yayılıp daha ağır etkiler yaratan bir forma dönüştü. Bizim için de bu geçerli. Kriz tanımımızı değiştirelim. Şu an suyun içerisinde haşlanan kurbağa gibiyiz. Haşlandığımızın farkında değilim. Isınana kazanın ısınmasını durdurmamız lazım. Türkiye’nin ciddi ekonomik sorunları olduğunu kabul etmemiz lazım.

     Özel sektör ve vatandaş gırtlağına kadar borçta. Şu anda Türk bankalarının vatandaşlardan 500 milyar dolar kredi alacağı var. Herkes borçta. Bir de Türkiye olarak 460 milyar dolar yurtdışı bankalarına borcumuz var.  Hepimiz bu kaynayan kazanın içindeyiz. Türkiye’de kredi riski reelize olmak üzere. Şu an Türkiye ekonomisi yavaşlama döneminde. Büyüme rakamlarına bakmayın. Biz buna kriz diyoruz. Ama şanslı olduğumuz taraflar da var. Kamu borcu hala yönetilebilir seviyede. 1 trilyon civarında kamu borcundan bahsediyoruz” açıklamasında bulundu.
     Toplantıda konuşan Gazeteci Metehan Demir ise Türkiye’de dış ve iç siyaset yönelik açıklamalarda bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Boyalık Beach Otel’den örnek çevre duyarlılığı; doğa için gönüllü temizlik yaptılar
» Türk kirazı Çin Seddi’ni aştı
» CC-Link IE TSN yeni endüstriyel haberleşme teknolojisi
» “Türkiye dijital dönüşüme öncülük edecek”
» Rafineri modern DCS ile üretimi artırıyor
» Çin’e elektronik ürün satan Elektra Elektronik hedefine Amerika’yı da aldı
» İSO Haziran ayı İhracat İklimi Endeksi 51,5 oldu
» Tarım-ÜFE Haziran ayında %2,97 azaldı
» Çinliler kayısıyı keşfetti
» Uygun Adım Geleceğe: Ar-Ge ve İnovasyon


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
  Ticaret 11.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni