• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye’nin pandemi sınavı, gayrimenkulde yatırıma dönüştü

19 Ekim 2020 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

Pandemi döneminde, Türkiye sağlık sisteminde yakaladığı başarı ile yabancı yatırımcının ilgisini çekerek, gayrimenkul sektöründe kazanım sağladı

Türkiye’nin pandemi sınavı, gayrimenkulde yatırıma dönüştü

   ► Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 azalarak 136 bin 744, ipotekli konut satışları ise yüzde 38,5 azalarak 35 bin 576 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,1 artarak 5 bin 269 oldu.

           DUYGU GÖKSU / ÖZEL    
     Türkiye genelinde yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 34,2 artış gösterdi, bu dönemde toplamda 1 milyon 161 bin 278 konut satışı gerçekleştirildi. Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 azalarak 136 bin 744, ipotekli konut satışları ise yüzde 38,5 azalarak 35 bin 576 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,1 artarak 5 bin 269 oldu.
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık ve  Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Faruk Akbal 2020 yılı konut satışları ile ilgili gelişmeleri değerlendirmelerini paylaştı.
     Türkiye’nin pandemi döneminde özellikle sağlık sisteminin yakaladığı başarı ile yabancı yatırımcıları çektiğinin altını çizen sektör temsilcileri, gayrimenkul sektöründeki gelişmelerin pandeminin kazanımı olduğunu ve konut satışlarının yükselişini sürdüreceğini belitti.

Özyurt: Satışlar hız kazanacak
     Yabancı yatırımcı oranındaki artışın, oldukça dikkat çekici bir oranda ilerlediğine vurgu yapan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, “Ağustosta yüzde 8’lik artışla yükselişe başlayan yabancı yatırımcı oranı eylülde yüzde 26.1’e ulaştı. Bu artışta elbette normalleşmeye yönelik atılan adımların, havalimanlarının uçuşa açılmasının ve turizm sektöründeki mevsimsel hareketliliğin katkısı oldukça büyük. Ancak genel olarak baktığımızda Türkiye’nin başarılı pandemi yönetimi karşısında yabancı yatırımcı, uygun şartlar da sağlandığında bekleyen yatırımlarını gerçekleştirmeye başladı. Bekleyen talep hızla sıcak satışa dönüşüyor. Pandemi döneminde de teknolojik imkânlarımızı devreye alarak yabancı yatırımcılara çok büyük satışlar gerçekleştirmiştik. Ancak normalleşme süreci, yabancı yatırımcı ilgisini daha da artırdı. Yabancı yatırımcı açısından pandeminin kazanımlarını yaşadığımız bir sürecin başlangıcındayız” diye konuştu.

“Yılı 1 milyon 300 bin  satış üzerinde kapatabiliriz”
     Mevcut projelere yabancı yatırımcı ilgisinin ağırlık kazandığını belirten Özyurt sözlerini şöyle tamamladı: “Kurdaki artışın etkisiyle de yabancı yatırımcı, Türk gayrimenkul sektöründe aradığı güveni buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, çok doğru zamanda Türklerin en çok yaşadığı 12 ülkede temsilcilikler açma kararı aldı. Böylece Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika, Katar, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde yaşayan potansiyel yatırımcılar, Türkiye’ye gelmek zorunda kalmadan konut alıp satabilecekler. Dolayısıyla yabancı yatırımcıdaki artışın sene sonuna kadar daha da yükseleceğini söylemek mümkün. Konutta ortalama bir seviyede ilerleyen satışlar, yabancı yatırımcının etkisiyle daha da hız kazanacak. Yılı bir milyon 300 bin rakamının üstünde bir rakamla kapatabiliriz. Bu dönem 2021 senaryolarının yazıldığı bir dönem olacak.”

Akkuş: Yabancı yatırımcı talebi artıyor
     Eylül satış rakamlarında, Ağustos’ta başlayan yabancı yatırımcı taleplerindeki artışın giderek hız kazandığını ifade eden  Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, “Geçtiğimiz ay yüzde 8 ile başlayan artış, Eylül’de yüzde 26.1’e ulaştı. Pandeminin sarsıcı etkilerinin görüldüğü dönemde beklemeye geçen yatırımcılar, bu dönemde Türkiye’nin sergilediği başarılı pandemi yönetiminin de etkisiyle sektörümüze yöneldi. Bu da yabancı yatırımcıların sektörümüze yatırım kararı almasını tetikledi. Sağlık, turizm ve gayrimenkul sektörü birbirini destekleyen, birbirinden beslenen sektörler. Pandemi ile birlikte bu 3 sektör arasındaki doğrudan ilişki bir kez daha gözler önüne serildi” ifadelerini kullandı.

“Yıl sonu hedefimizin üzerine çıkabiliriz”
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yabancı yatırımcıların konuta kolaylıkla ulaşabilmesi yönünde 12 ülkede temsilcilik açma girişiminin, talepteki yükselişe hız kazandıracağını aktaran Akkuş, “Satışlardaki artışın yerli tarafındaki talebin korunması, yabancı yatırımcı oranındaki artışın hız kazanmasıyla yıl sonuna kadar artış yönlü bir grafik sunacağını söyleyebiliriz. Böylece yıl sonu hedefimizin üzerine çıkabiliriz. 2021’in temellerini attığımız bir dönemdeyiz. Sadece Ocak - Ağustos döneminde 1 milyon 25 bin adet konut satıldı. Yıl sonunda ise başta pandemi olmak üzere tüm olumsuz gelişmelere rağmen 1,4 milyon adet konut satışı bekliyoruz” dedi.

Bahadır: Başarılı sağlık sistemimiz, sektöre yabancı yatırımcı getirdi
     Her kesimden yatırımcıyı bankalarla işbirliğine çağıran destek paketiyle rekor kıran satışların, yüzde 1’in altında faiz oranının devamlılığı sağlanarak, dengeli bir artış trendi yakalayacağına dikkat çeken  Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Düşük kredi kampanyası devam ederse ipotekli satışlar da tekrar artışa geçebilir. Geçtiğimiz ay yüzde 8 ile artışa geçen yabancı yatırımcı oranı eylülde ciddi bir ivme kazandı. Uluslararası ticaretin kaldığı yerden devam etmesi, uçuşların başlamasıyla eylülde yabancı yatırımcı oranında yüzde 26.1’lik bir atış yaşandı. Mart ayından bu yana çok iyi organize edilmiş, topluma fayda sağlama esasına göre şekillenmiş sağlık sistemimiz, çok başarılı bir sınavdan geçti. Buradaki başarı, inşaat sektörüne yabancı yatırımcı getirdi. Uçuşların açılmasıyla birlikte planlanan yatırımlar gerçeğe dönüşüyor” diye konuştu.

“Türk inşaat sektörünü güvenilir yatırım aracı olarak görülüyor”
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yurt dışından yabancı yatırımcıların sektöre yönelik yatırımlarında, bulundukları ülkelerden işlem yapabilmelerini sağlayarak yabancı sermaye akışını hızlandıracağını aktaran Bahadır, “Türklerin yoğun yaşadığı ve Türkiye’den en fazla konut alan yabancıların ülkelerinde temsilcilik açılarak çok önemli bir adım atılacak. Dövizdeki hareketliliğin de etkisiyle yabancı yatırımcı, Türk inşaat sektörünü güvenilir ve katma değerli yatırım aracı olarak görüyor. Yılın kalan döneminde artışa geçen yabancı yatırımcı oranları, en çok konuştuğumuz konular arasında yer alacak. Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği olarak yabancı yatırımcıların sektörümüze yatırım yapmalarını kolaylaştıran her adımı destekliyoruz. Derneğin kurucu üyelerinden biri olarak ifade etmeliyim ki, yurt dışından Türkiye’ye nakit akışı sağlama konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bu konunun çözüme ulaştırılması yabancı yatırımcı oranını daha da yukarılara taşıyabilir. Öte yandan azalan stoklar, yeniden masaya yatırılan proje planları da şirketlerin gündeminde olacak. Önümüzdeki yılı hedeflenen rakamlarla kapatarak yeni projelerle dolu bir yıla merhaba diyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Çulhalık: Yabancı yatırımcı profili gelişiyor
     Haziran ayından bu yana geçen 3 ayda rekor kıran satışların, Eylül’de artışa geçen faiz oranından etkilendiğini ifade eden İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, “Geldiğimiz son aşamada, faiz oranlarının yüzde 1’in altında seyretmesinin, satışlardaki ortalama artış hızını koruyacağını düşünüyoruz. TÜİK’in açıkladığı eylül rakamları, yabancı yatırımcı iştahının beklediğimiz şekilde arttığını gösteriyor. Geçtiğimiz ay yüzde 8 ile yükselişe geçen satışlar, eylülde yüzde 26.1 ile hız kazandı. Ülkemizden konut alan yabancı yatırımcı profili de gelişiyor. Türk inşaat sektörü, yabancı yatırımcı için işlerini geliştirebilecekleri, yaşamlarını taşıyabilecekleri bir kapı olarak değerlendiriliyor” ifadelerini kullandı.

“12 ülkede temsilcilik, yatırımları daha da artıracak”
     Yabancı yatırımcının son dönemde Türkiye’nin pandemi döneminde sergilediği örnek mücadeleden çok etkilendiğini belirten Çulhalık, sözlerini şöyle tamamladı: “Buradan hareketle ülkemizi güvenli bölge, sektörümüzü de güvenli yatırım aracı olarak tanımlıyorlar. Türkiye’nin pandemi döneminde verdiği sınav, sektörümüzde yatırıma dönüşüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Türklerin en çok yaşadığı 12 ülkede temsilcilik açma kararı, yatırımları daha da artıracak. Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika, Katar, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri çok önemli pazarlar. Yılın kalan döneminde giderek yükselen yabancı yatırımcı oranlarını konuşacağız. İçerisinde bulunduğumuz dönemde sektörümüzde yabancı şirketler de girebilir, yabancı ortaklıkları da konuşabiliriz. Bu dönem, 2021 için çok önemli gelişmelere ışık tutacak.”

Akbal: Sağlıktaki başarı gayrimenkule güç kazandırıyor
     Hem bu yılın en yüksek, hem de tarihin en fazla satış yapılan ikinci Eylül ayı verisinin sektörün geleceğine umut verdiğini söyleyen Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Faruk Akbal, Türkiye’nin gayrimenkul ihracatında yükselişini sürdüreceğini dile getirdi. Uluslararası yatırımcının Türkiye’ye ilişkin konut talebinin giderek arttığına dikkat çeken Akbal, “Eylül 2019’da Türkiye’nin uluslararası yatırımcıya konut satışı 4 bin 217 olurken, Eylül 2020’de 5 bin 349 oldu. Geçtiğimiz yıl Eylül ayına göre, yüzde 26,8 oranında artış yaşandı. Uluslararası yatırımcıya bu yılın ilk 9 ayında 26 bin 446 konut satıldı. Türkiye’nin pandemiyle mücadelede başarısı muazzam ilerliyor. Sağlıktaki bu başarı gayrimenkule güç kazandırıyor. Avrupa ve Amerika ülkelerinin pandemi ile mücadeledeki başarısızlığı da etkisini göstermeye başladı. Uluslararası konut satışındaki yükseliş sürecek. Türkiye’nin her geçen gün etkisi artan liderliği, uluslararası yatırımcıya güven veriyor” diye konuştu.

“İlk sırayı İranlılar aldı”
     Uluslararası yatırımcıya yapılan konut satışlarında, Eylül 2020’de ilk sırayı 908 konut ile İranlıların aldığını belirten Akbal, “Geçen ay 826 konutla Iraklılar ve 448 konutla Ruslar takip etti. Türkiye’den en çok konut alan uluslararası yatırımcıların uyruğuna bakıldığında İran, Irak ve Rusya’yı Kuveyt, Kazakistan, İngiltere, Azerbaycan, Afganistan, Almanya ve Yemen takip ediyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”
» Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor
» Aliağa, İzmir limanını 3’e katladı
» Zeytinde desteklemelerle yerli çeşitlerin arttırılması öneriliyor
» Kuru tarım yapılan zeytinlik alanların %85’ini kaybedebiliriz
» Gelinlikçi umudunu 2021’e bağladı
» Müzik sektörü yok olma endişesinde
» Mağaracılık tecrübeleri enkazda ışık oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
  Ticaret 20.11.2020
  Ticaret 19.11.2020
  Ticaret 18.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni