• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Türkiye’nin tek iklimlendirme laboratuvarı Ege Üniversitesinde

09 Ocak 2018 Salı 14:00
12
14
16
18

Türkiye’nin tek iklimlendirme laboratuvarı Ege Üniversitesinde

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’de tek olan Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi İklimlendirme Laboratuvarı, sporcuların performanslarını ölçmek ve maksimum düzeye çıkartmak amacıyla hizmet veriyor.
     Dış ortamdan tamamen izole bir şekilde, ortam şartlarının araştırmacı tarafından otomasyon sistemiyle belirlendiği ve sporcuların performans çıktılarının değerlendirildiği laboratuvar, bilimsel faaliyetlerin yanı sıra çeşitli amaçlar için de kullanılıyor.
     Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Muzaffer Çolakoğlu öncülüğünde kurulan “İklimlendirme Laboratuvarı”nda sporcuların bütün iklim koşullarına adaptasyon süreçleri test edilerek performanslarını hangi düzeyde değişkenlik gösterdiği ölçülüyor. Performans düşüklüğü tespit edilen sporculara detaylandırılmış kişisel antrenman programları uygulamasına olacak eğitimler antrenör ve sporculara sağlanıyor.

“Yalnızca sporculara hizmet vermiyor”
     Prof. Dr. Bekir Muzaffer Çolakoğlu “Laboratuvarımızı yalnız Spor Bilimleri Fakültemiz kullanmıyor. Laboratuvarda Sanayi Bakanlığı ile işbirliği içerisinde bulunan Tekstil Mühendisliği Bölümümüz ile sanayi üniversite işbirliği gerektiren TÜBİTAK San Tez projeleri de geliştiriyor. Termal kıyafet üreticileri, ürünlerini sporcuların her koşulda rahatça kullanımını sağlamak için test edip hizmete sunuyor. Ekibimiz, 2017 yılı içerinde 8 proje tamamladı. Tekstil konusunda kayak içlikleri, bisiklet kıyafetleri gibi sporcu ekipmanlarının maksimum uyumlulukla kullanılabilir düzeye çıkmaları için projeler yapıldı” diye konuştu.
     Günümüzde bilimden uzak hiçbir şeyin olamayacağını ifade eden  Prof. Dr. Çolakoğlu “Teknolojiden kaçmak yerine onu kovalamak hatta üretmek herkes için daha verimli olur’’ dedi.

“Birçok donanım kullanılıyor”
     İklimlendirme Laboratuvarı içerinde birçok donanımın kullanıldığını ifade eden Doç. Dr. Özgür Özkaya ise  “Innocor Inno500 Kardiyak Çıktı Ölçer ile solunum gazlarının analizi yapılıyor. Laboratuvarda  eksi 5 derece  ile artı 50 derece arasında ortam sıcaklığı ve yüzde yirmi ile yüzde doksan arasında nisbi nem koşulları sabitlenerek çevre koşullarının sportif performans üzerine etkileri araştırılıyor. Ayrıca sporcuların gidecekleri yerdeki çevre koşullarına uyum programları düzenlenerek uygulaması gerçekleştiriliyor. Hokkanson Oklüzyon Pletismografı ile   egzersiz ve çevre koşullarının ekstremite kanlanma düzeyinde yarattığı değişiklikler belirleniyor. Ayrıca laboratuvarımızda, Monark 814 E Bisiklet Ergometresi, Trotec IC080L Termal Kamera, Trotec DL 200-300 Sıcaklık ve Nem Ölçerler, Lode Excalibur Sport Manyetik Frenli Bisiklet Ergometresi, TFA Dostmann Barometre, Polar RS-400 Telemetrik Nabız Ölçer, Star Track 4000 Koşu Bandı, Precor EFX576i Manyetik Frenli Eliptik Bisiklet, Nan 150kg Mekanik Baskül gibi donanımlar yer alıyor” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Kurulan şirket sayısı yüzde 20 azaldı
» İzmir Körfez Festivali, hem canlı hem heyecanlı
» ‘Yedek işçi’ye kadro yolu açıldı
» TMO yıl sonuna kadar fındık stoklarını satışa açmayaca
» Fitch, küresel büyüme tahminini düşürdü
» Geçen ay 105 bin 154 konut satın aldık
» Yaşam kalitesi en yüksek şehirler belli oldu
» “Coğrafi işaretli ürünler bölgeleri kalkındırıyor”
» “Korumacılık için yerli üretim gerek”
» Tatil sezonu bitti, işyeri ihtiyaçları ikiye katlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.09.2018
  Ticaret 21.09.2018
  Ticaret 20.09.2018
  Ticaret 19.09.2018
  Ticaret 18.09.2018
  Ticaret 17.09.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni