• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Türkiye’nin yüzde 1 büyümesi bile büyük başarı olur

18 Haziran 2020 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Türkiye’nin yüzde 1 büyümesi bile büyük başarı olur

           KÜBRA TOPAL     
     Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi tarafından online basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) ve Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş katıldı. Üretimin artması için sadece Türkiye’nin normalleşmesinin yetmeyeceğini belirten Uğurtaş, “Üretimin artması için dünyanın normalleşmesi lazım. Bu bir süreç ve gittikçe iyileşecektir. Türkiye’nin, 2020 yılında küçülmeden yüzde 1 büyümesi bile büyük başarı olur. İşsizliği şu andaki oranda koruyabilmek bizler için başarı olur” dedi.

“Bazı OSB’lerde üretim yüzde 50 düştü”
     Koronavirüs nedeniyle ülkenin zor bir süreçten geçtiğini dile getiren Uğurtaş, “Yaşam kaygısı tüm endişelerin önüne geçti. İşçi çıkarılmasının önlenmesi, kısa çalışma ödenekleri, kredi olanakları, primlerin ertelenmesi gibi doğru kararlar alındı. Fakat eylül veya ekim gibi ödeme vakti geldiğinde ‘Acaba bunları o gün nasıl ödeyeceğiz’ diye düşünüyor. Yani bu borçlar 3 ayda mı, 6 ayda mı veya peşin mi ödenecek? İşler açılmazsa, kaynak bulunamazsa durumları ne olacak gibi sorular hala askıda duruyor. Bu konuda hükümetten bir plan bekliyoruz. Borçlar ötelendi ama silinmedi” ifadelerini kullandı. Türkiye ölçeğinde üretimin ciddi derecede gerilediğini söyleyen Uğurtaş, Hatta bazı OSB’lerde bunun yüzde 50’yi geçtiğini gördük. İAOSB’de ise yüzde 15 ila yüzde 20 arasında düşüş oldu. Çünkü burası karma OSB olduğu için otomobil, ambalaj gibi sektörler çalışmalarını sürdürürken tekstil sektörü ise çalışamadı. Diğer sektörlerin faaliyetlerine devam etmesi bizdeki düşüş oranlarının az olmasına neden oldu. Açıklanan verilere de bu durum yansıdı” diye konuştu.

“İşsizlik ve istihdam kayıpları bizi bekleyen en büyük problem”
     Uğurtaş, “Türkiye’de işsizlik ve istihdam kayıpları bizi bekleyen en büyük problem. İşçi çıkarmayı hiç birimiz istemiyoruz ama üretim yoksa ve çalışanlara ödeme yapmak zorundaysanız istihdam kaybı kaçınılmaz. Ben işsizlik oranını yüzde 20’lerin üzerinde olduğuna inanıyorum. 20 yaş üzerindeki işsizlik oranları ise yüzde 30’lar civarında. Nisan ve Mayıs rakamlarını açıklanmasıyla bunun daha da artacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin önümüzdeki süreçte bunlara odaklaması ve bunu nasıl çözeceği konusunda karar vericilerin bu konuda çalışması gerekiyor. Üretim kalemlerinin, sanayi üretiminin bir an önce normale döneceğini düşünmüyorum. Üretimin artması için sadece Türkiye’nin normalleşmesi yetmez. Üretimin artması için dünyanın normalleşmesi lazım. Bu bir süreç ve gittikçe iyileşecektir. Türkiye’nin 2020 yılında küçülmeden yüzde 1 büyümesi bile büyük başarı olur. İşsizliği şu andaki oranda koruyabilmek bizler için başarı olur” ifadelerini kullandı.

“Sanayicinin üzerine ilave yükler getirilmemeli”
     Sanayicinin bu yüklerin altından nasıl kalkacağının hesabının iyi yapılması gerektiğini vurgulayan Uğurtaş, “Sanayicinin üzerine ilave yükler getirilmemeli. Bunun yanında elektrik tüketimi azalırken, elektrik faturası ise arttı. Mart faturası ile mayıs faturası arasında yüzde 46 oranında artış var. Siz hem yeterince üretemiyorsunuz hem de enerji fiyatlarınız yüzde 46 artıyor. Önümüzdeki 3 ay, 6 ay veya bugün enerjimi kaça kullandığımı bileyim ki maliyetimi buna göre ayarlayayım. Elektrik Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) 50 TL deyip sonra 200 TL’ye fiyatı çıkarırsa olmaz. Biz 3 ay sonrası için fiyat vermekte bu nedenle zorlanıyoruz. Doğalgaz fiyatlarında da ise bir düşme yok. Bunlar sanayicinin maliyetlerini arttıran unsurlar. Türkiye olarak bizim de katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz şart. Dışa bağımlılığı azaltacak çalışmalar yapmalıyız. İhracatımız artıyor ama aynı ölçüde ithalat da artıyor. Artık bu döngüyü kırmalıyız ve inovasyona yönelmeliyiz” diye konuştu.
     Sanayi 4.0’ın güzel olduğunu fakat Türkiye’de sanayi 2.0’da dolaşırken 4.0’a atlamanın kolay olmadığını dile getiren Uğurtaş, “Bunun için ciddi teşviklere ihtiyaç var. Bu süreçte tarımın da önemi ortaya çıktı. Bugün biz eskisi gibi her çeşit ürünü artık üretemiyoruz. Özellikle pandemi gibi süreçlerde kimse kimseye ürün satmak istemiyor. Bu nedenle tarım sektörüne daha fazla destek verilmeli, çiftçiler daha fazla korunmalı ve her türlü ürünü kendimiz üretebilir hale gelmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Kıdem Tazminatı’na bizde dahil olalım”
     Kıdem Tazminatı konusunda farklı seçeneklerin tartışıldığını söyleyen Uğurtaş, tazminatın tüm çalışanların hakkı olduğunu vurguladı. Böyle bir haktan vazgeçme gibi bir şeyin söz konusu olamayacağını aktaran Uğurtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat birçok çalışan eğer büyük işletmelerde veya kamuda çalışmıyorsa kıdem tazminatı almakta sorun yaşıyor. Sendikacıların da, çalışanların geleceğiyle ilgili kaygılarını garanti altına alacak bir çözümden yana olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de siyasiler, işveren ve çalışanlar çözüm üretmek için ortak noktada buluşmalıdır. Buradan hükümete bir çağrıda bulunmak istiyorum; yapılan çalışmalara mutlaka Sanayi Odası, Ticaret Odası gibi iş dünyasını temsil eden kurumların başkanlarından da isimler dahil edilmeli.”


+ Benzer Haberler
» “Çeşme’ye yatırım yapan kazanacak”
» Orman şehitlerine hüzünlü veda
» 15 Temmuz Destanı Ege Üniversitesi’nde “15 Temmuz Demokrasi Anıtı” ile yaşatılacak
» Geleceğin mühendislerini yetiştiren okula kayıtlar başlıyor
» 15 Temmuz şehitlerini saygıyla anıyoruz
» Tunç Soyer, TARKEM Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devraldı
» Foça, yeni içme suyu hattına kavuşuyor
» Başkan Soyer Fikir Önderleri Forumu’nda projelerini anlattı
» ‘Resimli Tınılar’ Karşıyaka’da yankılandı
» Ticaret Bakanlığı bilirkişilik şartlarını açıkladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.07.2020
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni