• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TÜSİAD: Ülke risk primini düşürmek için öngörülebilirliği arttırmalıyız

23 Ekim 2021 Cumartesi 17:00
12
14
16
18

TÜSİAD: Ülke risk primini düşürmek için öngörülebilirliği arttırmalıyız


   ► Kaslowski, enflasyon görünümünün daha da bozulduğunu ve TL’nin yine değer kaybetmeye devam ettiğini ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Koç Üniversitesi ile Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen “FED Tahvil Alımlarını Azaltırken Gelişmekte Olan Ülkeler ve Türkiye’yi Bekleyen Riskler” başlıklı toplantı çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Bu dalgalı sürece yüksek bir enflasyon ve olumsuz global koşullarla girildiğini ifade eden TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Üzülerek söylemeliyim ki yaptığımız tercihler sonucunda, enflasyon görünümünün daha da bozulduğunu ve TL’nin yine değer kaybetmeye devam ettiğini görüyoruz. Tahvil faizleri ve ülke risk priminin yükseldiği bir dönemdeyiz. Reel kesim olarak birinci ihtiyacımız öngörülebilirlik. Öngörülebilirliği ve güveni artırmadığımız müddetçe ne ülke risk primini düşürebilir ne reel kesimin maliyetlerini azaltabilir ne de üretimi destekleyebiliriz” dedi.

“HATA YAPMA RİSKİNİN ARTTIĞI BİR DÖNEME GİRİYORUZ”
     Global ekonominin, bundan sonraki süreçte muhtemelen yüksek enflasyon ve yavaşlayan ekonomi döngüsü ile mücadele etmek zorunda kalacağını aktaran Kaslowski, “2022 yılına girerken, bir taraftan global enflasyonun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu tartışıyoruz. Diğer taraftan ise bazı öncü göstergelere baktığımızda, özellikle Asya’dan hızlı bir yavaşlamanın gündemimize girdiğini görüyoruz. Bu kapsamda 2022 yılının global para politikaları açısından zor kararların olduğu, hata yapma riskinin arttığı son derece baş ağrılı bir dönem olacağını tahmin ediyorum. Unutmayalım ki bugün dünyanın geldiği noktada küresel enflasyona dair baskılar sadece COVID süreci kaynaklı arz ve talep dengesizliğinden kaynaklanmamakta” diye konuştu.

“GLOBAL PARA POLİTİKASI YÖNÜNÜN DEĞİŞMEYE BAŞLADIĞI BİR EVREDEYİZ”
     Bu dengesizliklere ek olarak  yeşil dönüşüme dair atılan ve atılacak olan adımların üretim maliyetlerini artırmakta olduğunu belirten Kaslowski, “ Ayrıca kuraklık ve iklim değişikliği gibi bir takım dışsal şoklar ilerleyen dönemde global enflasyona dair risk oluşturmakta.  Sizlere bu noktada kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum. 9 Mart tarihinde yine EAF ile gerçekleştirdiğimiz konferansta aşı dağılımının eşitsizliğine dikkat çekmiş ve kapsayıcı bir toparlanmanın önemine vurgu yapmıştık. Geldiğimiz noktada küresel ekonomide henüz senkronize bir iyileşme yakalanabilmiş değil. Bu ortamda global para politikasının yönünün de net şekilde değişmeye başladığı bir evredeyiz” ifadelerinde bulundu.

“GLOBAL ŞOKLARA HAZIRLIKLI OLUNMALI”
     Para politikalarındaki değişim sinyallerinin gelişmekte olan ülkelerin de olası global şoklara hazırlıklı olması gerektiğini söyleyen Kaslowski,  “Akranımız olan ülkelerde, para politikalarında atılan adımlara baktığımızda bu değişime eşlik eden tedbirlerin alınmaya başladığını görüyoruz. Emsallerimiz para politikalarında kademeli olarak faiz artırım sürecine girmiş durumdalar. Bu dalgalı sürece yüksek bir enflasyon ve olumsuz global koşullarla girmekteyiz.” sözlerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Haftanın son iş gününde 24.002 vak’a ve 201 vefat
» “Türkiye tarımsal üretimde avantajlı”
» Gıda Etiketleme Mevzuatı’nda düzenleme
» MB: Ticari kredi büyümesinde toparlanma var
» “Enflasyonda kalıcı düşüşe kadar elimizdeki araçları kullanacağız”
» Hisarcıklıoğlu: Asgari ücret enflasyon oranı üzerinde artırılmalı
» Krea ve 48 bayisinin soruşturma toplantısı 4 Ocak’ta
» Doğalgazda kapasite rezervasyonu 10 Aralık’a uzatıldı
» Linyit üretimi Eylül ayında 6 milyon 516 bin 119 ton oldu
» İBB Meclisinden gazetelere büyük destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
  Ticaret 22.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni