• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu: Doğru bilgi ve şeffaflık istiyoruz

03 Aralık 2020 Perşembe 16:00
12
14
16
18

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu: Doğru bilgi ve şeffaflık istiyoruz

           KÜBRA TOPAL      
     Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı çevrimiçi olarak gerçekleşti. Toplantıya, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski katıldı. Açılış konuşması yapan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, “Ekonomik verilerin sağlıklı analiziyle uzun vadeli tahmin ve planlama yapılabilmesi için doğru bilgi ve bu bilginin şeffafça paylaşılmasına ihtiyaç var” dedi.
     Pandeminin, ekonomi ve toplum üzerinde büyük değişiklikler yarattığını dile getiren Özilhan, “Pandemi sonrasında da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ülke olarak değer zincirlerinde meydana gelecek değişimlerden olumlu etkilenme olasılığımız yüksek. Çünkü coğrafya açısından çok şanslıyız. Geçmişten gelen gelişkin bir üretim yapımız, yetişmiş, kalifiye işgücümüz ve iyi bir altyapımız var. Eğer teknolojiye ve insana yatırım yapar, ekonomik istikrarı sağlar, iş ve yatırım ortamında uzun süredir beklenen hukuki reformları bir an önce tamamlarsak önümüze açılan bu fırsattan yararlanabiliriz” diye konuştu.

“Üretimde yurt dışına bağımlılık büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor”
     Pandeminin, tarım sektörünün, gıda üretiminin stratejik önemini de tekrar hatırlatmasına vesile olduğunu söyleyen Özilhan, “Aslında, dışarıyla ticaret kanallarında sıkıntı yaşanması durumunda, sadece tarım değil genel olarak yurt içi üretim kapasitesinin ne kadar hayati olduğu da ortaya çıktı. Üretimde yurt dışına bağımlılık, salgın sırasında olduğu gibi nihai ürün ve ara girdi temini açısından büyük sorun yaratıyor. Bu nedenle, stratejik ürünlerin yurt içi üretim imkanlarını geliştirecek, ama bunu kaynak dağılımını bozmadan, piyasa sinyallerini engellemeden yapabilecek bir model üzerinde düşünmemiz gerekiyor. Üretim olmazsa ihracat da, istihdam da, katma değer de, vergi de olmaz. Yeni bir üretim seferberliğine hemen başlamazsak, yarın çok geç kalmış olmaktan korkarım” ifadelerini kullandı. Faiz oranlarının kalıcı olarak düşürülmesi isteniyorsa enflasyonun düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Özilhan, “Ekonomik reformları yapmamız, siyasi ve jeopolitik riskleri hafifletmemiz ve öngörülebilirliği sağlayacak olan hukuk reformlarını tamamlamamız gerekiyor. Aksi takdirde, faizler asansör gibi bir iner bir çıkar” dedi.

“AB’nin ortak stratejik hedeflere hizmet etmeyen girişimleri bırakması gerekiyor”
     Dünyada kural temelli uluslararası düzenin güçlenme beklentilerinin Türkiye’yi de olumlu yönde etkileyeceğini belirten Özilhan, “Bunun içinde bulunduğumuz coğrafyaya da olumlu yansımaları olacak. İran’la nükleer anlaşmaya geri dönülmesi, Suriye’de güvenlik ve istikrarın, Türkiye’nin çıkarlarını da gözetecek biçimde tesis edilmesi gibi gelişmeler, ülkemizin bölgesel potansiyelinin hayat bulmasını sağlayacak. Türkiye’nin AB üyelik sürecini önemli görüyorum. AB üyelik hedefi, geçmişte olduğu gibi bugün de, yarın da Türkiye’nin küresel sistemdeki saygın yeri açısından önemli bir parametre” diye konuştu. Özilhan, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik perspektifi, geçmişte olduğu gibi bugün de hukuk, ekonomi ve demokrasi başlıklarında ihtiyacımız olan reformlar için kuvvetli bir referans ve bir çıpa işlevi görecek. Avrupa Birliği’nin siyasi liderleri geçmişte Türkiye’ye taraflı davranmış, çifte standart uygulamış, haksızlık yaptı. Bugün de durum çok farklı değil. Daha geçen hafta, AB savaş gemilerinin Libya’ya giden bir Türk gemisini haksız, hukuksuz biçimde durdurup izinsiz aramaya kalkışması bu yanlı politikaların son örneği. Avrupa Birliği’nin bu tür ortak stratejik hedeflere hiçbir şekilde hizmet etmeyen girişimleri bir kenara bırakması lazım” ifadelerini kullandı. Yabancı sermaye yatırımları için, iş ve yatırım ortamında hukukun üstünlüğünü tesis etmenin mutlak bir zorunluluk olduğunu söyleyen Özilhan, aksi halde hiçbir yabancının, uzun vadeli üretken bir yatırım yapmayacağını belirtti.

“Sorunlara uygun tepki verilmemesi tıkanıklara yol açtı”
     Tüm ekonomilerin pandemi krizinin şoklarına hazırlıksız yakalandığını belirten TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de iktisat biliminin gereklerinden sapma gösteren politikalar, sorunların derinleşmesine yol açtı. Büyümeyi gözeten bir yaklaşım benimsenirken, bunun yönetiminde sorunlar yaşandı. Büyüme tercihi bir ölçüde gerekli sayılabilir, ancak bu politikanın izlenmesinde çıkan sorunlara uygun tepki verilmemesi sonucu tıkanıklıklar yaşandı. Doğru zamanda araç ve güzergâh düzeltmesine gidilmemesi piyasalarda dengesizliklere, döviz rezervlerimizin erimesine yol açtı. Yeni ekonomi yönetimi ile yeni başlangıç yapma olanağı doğdu, alınan ilk tedbirler piyasada hemen rahatlamaya yol açtı” diye konuştu.

“Sert üslupla yapılan tartışmalar kimseye yarar getirmez”
     Piyasaların işleyişi ve sermaye akışlarının yönünün rasyonel yaklaşımlara, iyi yönetime, konusuna hâkim teknokrat ve bürokratlara gereksinim duyduğuna değinen Kaslowski, “Ancak bunlar hukukun üstünlüğü, güvenilir yargı sistemi olmadan sürdürülebilir büyüme ve yatırım sermayesinin ülkeye akmasını tek başlarına sağlamaya yetmiyor. Bu nedenle hukuk ve yargı reformunun da bu reform gündemi içinde olduğunu duymak memnuniyet verici oldu. AB ile ilişkilerimizde karşılıklı suçlamalarla bir yere varılmayacağını iki tarafın da anlaması gerek, sert üslupla yapılan tartışmaların kimseye yarar getireceğini sanmıyoruz. Gelecek haftaki AB zirvesi Türkiye-AB ilişkileri için kritik önemde; üslup sertliği ve diyalog eksikliği, Ekimde AB Konseyi’nde açıklanan Türkiye kararlarındaki olumlu açılımın, Aralık Zirvesi’nde önünün tıkanmasına yol açabilir” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Ağır hasta sayısı 2 binin altına indi
» Soyer çifti pazar alışverişini Bayındır üreticisinden yaptı
» İZTO ve Alman Seyahat Acenteleri Birliği arasında işbirliği
» Palandöken, “Esnafın sorunlarını ayrıntılı bir şekilde aktırdım”
» S&P Türkiye’nin notunu değiştirmedi: ‘B+’
» GSS ve Bağkur prim borcu olanlara yıl sonuna kadar sağlık hizmeti
» Rus turizm şirketleri batıyor
» TMO: Stoklar piyasa dengesi için yeterli seviyede
» Koç CEO’su Çakıroğlu’na B20’de önemli görev
» Milas OSB’de tapular 25 Ocak Pazartesi günü dağıtılacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni