• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

TÜSİAD’dan İzmir’e girişimcilik övgüsü

21 Nisan 2017 Cuma 21:00
12
14
16
18

TÜSİAD’dan İzmir’e girişimcilik övgüsü

   ► TÜSİAD’ın Kurum İçi Girişimcilik Buluşmaları, EGİAD'ın ev sahipliğinde İzmir'de gerçekleştirildi

           KENAN YEŞİL     
     TÜSİAD tarafından gerçekleştirilen Kurum İçi Girişimcilik Buluşmaları, İzmir’de Ege Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İzmir ve çeşitli illerden gelen işadamlarının yoğun ilgi gösterdiği etkinliğin açılış konuşmaları EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter ile TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Girişimcilik Yuvarlak Masa Lideri Murat Özyeğin tarafından yapıldı. Etkinlikte ‘Kurum İçi Girişimciliğin ABC’si’ ve ‘Nereden Başlamalı? Nelere Hazırlıklı Olmalı’ başlıklı iki ayrı panel düzenlendi.

     Şirket yönetimlerinde yeni bir yaklaşım
     EGİAD'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter yaptı. İş modellerinin temelinde yer alan verimlilik ve etkinlik gibi kilit başarı faktörlerin üzerine - girişimcilik, sürdürülebilirlik, yenilik ve yaratıcılık gibi kavramların eklenmesiyle şirket yönetimlerinde yeni bir yaklaşım ihtiyacı ortaya çıktığını belirten EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, “Şirketlerin, devamlılık ve kurumsal dayanıklılığını artırabilmesi için, inovasyon ve girişimcilik ruhunu organizasyonların katmanlarına yayması ve iş yapış biçimlerinin daha dinamik bir yapıya kavuşturması gerekiyor.

     Değişim mühendisliği ya da yeniden yapılanma süreci, şirketlerde önce kabuk değişimi ve daha sonra da kan değişimi yoluyla organizasyonun temel yeteneklerinin güçlendirilmesini amaçlıyor. Bir kültür yenilenmesini de kapsayan bu süreç, her düzeyde çalışanların projelerinin sahiplenildiği, şirketlerin çalışanlarını hem süreç iyileştirme hem de yeni fikirler geliştirme konusunda cesaretlendirdiği ve buna altyapı sağladığı bir ortamın oluşturulmasına ihtiyaç duyuyor. Dünyanın önde gelen şirketlerinde bu yönde yeni bir örgüt kültürünün yerleşmeye başlaması ile yeni ürün fikirlerinin, yenilikçi süreç iyileştirmelerinin ve yeni girişimlerin önü açılıyor” dedi.

     Değişimi ayak uydurmayanlar yok olmaya mahkum
     50 yıl önce Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin yaklaşık yüzde 90’ının bugün faaliyet göstermediğini dikkat çeken İlter, “Değişim yönetimini planlamayan, girişimcilik ve inovasyon ruhunu kurum içinde desteklemeyen, iş yapış biçimlerini kurumsal ve dinamik bir yapıya kavuşturamayan şirketlerin, çağın gerisinde kalarak yok olma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Şirketlerin değişim yönetimini gerçekleştirebilmek için yeni jenerasyonların kendine has özelliklerini de göz önünde bulundurarak artık daha insan odaklı ve yenilikçi yönetim stratejileri ile hareket etmeleri gerekiyor.

     Sürekli değişen ve gelişen dünya şartlarında rekabet üstünlüğü yakalayabilmenin yolu, yeni iş fikirleri bularak bunlara hayat vermekten geçiyor. Şirketlerin rekabet edebilmeleri için bütün iş süreçlerinde inovatif olmaları bir zorunluluk haline geldi. İnovasyona dayalı gerçek rekabetçi üstünlük ise, tüketici ve kullanıcı için fayda yaratan yeni ürünlerin ve hizmetlerin pazara sunumu ile mümkün olabiliyor.  EGİAD olarak, genç girişimcilerin desteklenmesi yanında, kurumiçi girişimciliği de çok önemsiyor ve derneğimiz bünyesinde düzenlediğimiz çeşitli etkinliklerle, bu konuda üyelerimizi bilinçlendirmeye ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

     Girişimcilikte İzmir ön planda
     TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Girişimcilik Yuvarlak Masa Lideri Murat Özyeğin ise girişimcilikte İzmir’in son yıllarda ön plana çıktığını söyledi. Özyeğin, “Girişimciliğe dayalı kalkınmayı adeta olmasa olmaz olarak gördüğümüz noktada kalkınma ve gelişim için İzmir’i temel bir yerde görüyoruz. Gençler için düzenlediğimiz “Bu Gençlikte İş Var” yarışmasında son üç yıldır en çok başvuruyu İzmir’den aldık. TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı’nı 3 yıldır İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde göndere çekiyoruz. İzmir Ekonomi Üniversitesi, üç yıldır İzmirli girişimcilik ruhu ile ilgili çok şey söylüyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde çok önemli ve verimli toplantılar geliştirdik” dedi.

     Girişimcilik konusunda önemli şirketler araştırıldı
     Toplantının hazırlık sürecinde ülkenin en önemli şirketlerindeki girişimcilik örneklerini bir süzgeçten geçirdiklerini dile getiren Özyeğin, “Türkiye’nin önde gelen yerli ve yabancı şirketlerin kendi içinde 11-12 sunum yaparak kendi içlerinde girişimcilik ruhunu nasıl artırabileceklerini ve gündemlerinden düşürmeyeceklerini örneklerle anlatarak yardımcı olduk. Bu örnekleri ele alarak bugünkü toplantının temelini oluşturduk. Elde ettiğimiz örneklerle EGİAD ve ülkedeki diğer önemli paydaşlarımızla bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Bu panelleri devam ettireceğiz. Burada amaç, şirketler için gelişimden yana başka bir seçeneğin olmamasıdır. ABD’deki istihdamın yüzde 90’ı son 5 yılda kurulan şirketlerin sayesinde oluşturuldu. Bu çok önemli.

     Yeni jenerasyon yöneticileri, 1. Kuşak jenerasyon yöneticilerini birçok noktada ikna etmeye, bu değişimi tetiklemeye çalışıyor. Bu değişimi bazı zamanlar içerideki kültürel çalışmadan dolayı da sağlayamıyor. Buradaki örneklerden alarak bol bol kullanın diye arzu ediyoruz. İçimizdeki en güzel örnekleri bugün buraya toplamaya çalıştık” diye konuştu.
     Konuşmaların ardından “Kurum İçi Girişimciliğin ABC’si” ve “Nerden Başlamalı Nelere Hazırlıklı Olmalı?” başlıklı paneller düzenlendi. Accenture Türkiye Genel Müdürü Dilnişin Bayel’in moderatörlüğünde “Kurum İçi Girişimciliğin ABC’si” paneline, INGBank Operasyon ve Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Görkem Köseoğlu, Koç Holding İnovasyon Programından Sorumlu Koordinatörü Murat Peksavaş, Maxion Türkiye Operasyonları Genel Müdürü Hakan Ünlü konuşmacı olarak katıldı.

     Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin moderatörlüğünde “Nerden Başlamalı Nelere Hazırlıklı Olmalı?” paneline ise EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkanı ve Barçın Spor A.Ş E-Ticaret Direktörü Ali Barçın, COQUI, Allianz Türkiye Genel Müdürü Aylin Somersan Doğuş Grubu Müşteri Sistemleri Genel Müdürü Hakan Kaplan ve TÜSİAD Kurum İçi Girişimcillik Çalışma Grubu Başkanı ve ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay konuşmacı olarak katıldı.

 


+ Benzer Haberler
» Bornova’da çocuklara özel dünyalar kuruluyor
» Genç kaşifler mezun oldu
» Bornova’da bayramlaşma zamanı
» Bornova Belediyesi’nden muhtarlara tam destek
» Pınarbaşı ve Çamdibi’nde çocuklar için mini golf
» Trampolin Cimnastik’te Bornova damgası
» BBŞT yaz dönemi kurs başvuruları başlıyor
» 8500 yıllık tarihi alanda iftar buluşması
» Bornova Belediyesi’ne milli gurur
» Çamdibi’nden coşku dolu gece


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.06.2018
  Ticaret 14.06.2018
  Ticaret 13.06.2018
  Ticaret 12.06.2018
  Ticaret 11.06.2018
  Ticaret 09.06.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni