• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ulaştırma ve haberleşmenin geleceği tasarlanıyor

09 Temmuz 2021 Cuma 15:00
12
14
16
18

Ulaştırma ve haberleşmenin geleceği tasarlanıyor


           HABER MERKEZİ      
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye’nin ulaşım ve haberleşme çalışmalarına yön vermesi amacıyla bir dizi toplantı düzenliyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 8-9 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve kamu kurum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler, sektör paydaşları ile Bakanlık uzmanlarını bir araya getiren programın ‘Ulaşım ve Lojistik Ana Plan Çalıştayı’ ile başladığı bildirildi.
     İlk gün ulusal Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı için esas alınacak Vizyon, Amaçlar, Hedefler ve Stratejileri ele alındı.
     Dün başlayan ve Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından düzenlenen çalıştayda, yatırım ve hizmetlerinde ‘dünyayı Türkiye’ye bağlamayı’ ilke edinen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, ‘bütünsel kalkınma’ ana hedefine uygun olarak lojistik, mobilite ve dijitalleşme alanlarında vizyon, hedef ve stratejilerin değerlendirdiği ifade edildi.
     ‘Ulaştırma ve Lojistik Arka Plan Çalıştayı’nın ilk gününde Ulusal Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı için esas alınacak Vizyon, Amaçlar, Hedefler ve Stratejilerin ele alındığı dile getirilirken, çalıştayın açılış oturumda, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umut Rıfat Tuzkaya, Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Yunus Emre Ayözen, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuşmalar gerçekleştirdiği kaydedildi.
 
2053’ün Türkiye’sine hazırlanılıyor
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bakanlık için olduğu kadar diğer kurum ve kuruluşlar için de önemli bir rehber doküman olacak, “Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı”nın hazırlanması amacıyla düzenlenen çalışmada ana hedefler şöyle belirlendiği ifade edildi:
     “Ulaştırma ve Lojistik Talep Tahmin Modeli’nin güncellenmesi; planlama, izleme ve değerlendirme süreçlerinde hızlı ve ekonomik analizler yapabilmek için Ulusal Ulaşım Veri Tabanı altyapısının oluşturulması ve ulaştırma sistemin lojistik alanıyla bütünleşik işleyişinin 2023, 2029, 2035 ve 2053 hedefleri ekseninde analiz edilmesi.
     Çalıştayda; ulusal, bölgesel ve kent ölçekli sosyo-ekonomik beklentiler de dikkate alınarak mevcut durumun değerlendirilmesi ile hedef yıllara uygun politika, tedbir ve altyapı proje önerilerinin kapsamlı eylem programlarına dönüştürülmesi de planlanıyor.”
     Açıklamada, Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’nın çıktılarının, yük, insan ve veri ulaştırmada değişen ihtiyaçlara cevap vermenin ötesinde, Türkiye’nin küresel lojistik süper güç olma yolunda da bir rehberlik yapmasının da amaçlandığının altı çizildi.
 
Bakan Karaismailoğlu Ortak Akıl Konferansı Vizyon Oturumu’na katılacak
     Çalıştayın hemen ardından ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılacağı Ortak Akıl Konferansının gerçekleştirileceği açıklandı. 10-11 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirileceği açıklanan Ortak Akıl Konferasının ilk gününde Ulaştırma ve Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme ilişkisi kapsamında, Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme ile ilgili Dünyada ve Türkiye’deki Değişimler ve Trendlerin ele alınacağı ifade edildi.
     Bakan Karaismailoğlu konferansın birinci gününde saat 13.00’da gerçekleştirilecek olan “Vizyon Oturumu”nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının altyapı yatırımları ve çalışmaları hakkında sunum yapacak ve Bakanlığın Ulaştırma ve Haberleşme vizyonunu anlatacak.


+ Benzer Haberler
» Gen İlaç halka arzına yoğun talep
» Kuraklığa karşı bir hamle daha
» Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü renkli doppler ekokardiyografi cihazı satın alacak
» Vak’a sayısı azaldı, vefat eden sayısı arttı
» Afet bölgelerine 50 milyon TL destek
» Aktif vak’a sayısı 221.339’a yükseldi
» Bu hasatta iyilik var
» 36 ilaç daha geri ödeme listesinde
» “İhracatta kazanılan müşteriyi kaybetmemeliyiz”
» Devam eden yangınlarda can kaybı 6’ya yükseldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni