• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Üniversite, sanayi ele ele

08 Kasım 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Üniversite, sanayi ele ele

   ► ÜSKK protokolü EBSO ile İzmir’deki 8 üniversite arasında imzalandı.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO), üniversite ve sanayi işbirliğini günümüz teknolojik koşullarının gerektirdiği düzeye çıkarmak amacıyla Üniversite-Sanayi İşbirliği Koordinasyon Kurulu(ÜSKK) protokolü yenilendi. Her yıl yeni eğitim-öğretim yılında EBSO ile İzmir’deki üniversiteler arasındaki ilişki alanlarını genişletilmesine, gerçekleştirilecek ortak çalışmaların somut ve sürdürülebilir bir temele oturmak ve üniversite sanayi işbirliği ekosisteminin iyileştirilmesine olanak sağlayacak protokol EBSO’da imzalandı. EBSO ile İzmir’deki 8 üniversite arasında imzalanan ÜSKK Protokolü töreninde konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, “Sanayi 4.0 farkındalığını yaratan ülkemizde EBSO’dur. Biz sanayi 4.0’ı İzmir’de net ileri götürebilecek çalışmaları yapacağız” derken Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise “Bütün amacımız İzmir’e Türkiye’ye hizmet. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak. Araziye çıkmak, çalışmak zorundayız. Hizmet etmek zorundayız. Bunun tek yolu sahaya çıkmak. Üretmek, ihracat yapmak zorundayız” dedi.

Birlik olalım
     İmza protokol töreninin açılışında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, EBSO’nun bilim alanındaki birikimini sanayiye aktarmak üzere Ege Üniversitesi ile 1986 yılında protokolü imzaladığını belirterek üniversite ve sanayi işbirliğini kurumsallaştıran ilk oda olduklarını ifade söyledi. 1986 yılında imzalanan ilk protokolün ardından 2000 yılında işbirliğinin kapsamının genişletilerek Ege Bölgesi’ne yayıldığını anlatan Gökçüoğlu, “2006 ile 2014 yıllarında yenilenen protokollerle özel üniversiteler de işbirliğine dahil edilerek EBSO bünyesinde Üniversite Sanayi Koordinasyon Kurulu (ÜSSK) oluşturuldu. ÜSKK’nın çalışmaları sonucunda günümüze kadar İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki sanayi kuruluşları ile bölge üniversiteleri arasında birçok proje ve işbirlikleri gerçekleştirildi. Endüstri 4.0, üretim ve tarımda güncel gelişmeleri dünya nezdinde yakalayabilmek için bu örnek protokolü yeni üniversitelerle devam ettiriyoruz.  Bu kurulla bu platformun imzasından sonra aktif çalışmalar yapmaya başlayacağız” dedi.

Büyük hedeflere yürüyeceğiz
     Gökçüoğlu  konuşmasının devamında ise “Başarı hikayeleri yazdık tecrübe edindik. Bu dönem çok net başarı hikayeleri yazacağız hep beraber göreceksiniz. Üniversitelerimizin hepsinin uzman olduğu alanlar var. O konularda çalışmalarımız olacak. Sanayi 4.0 farkındalığını yaratan ülkemizde EBSO’dur. Biz sanayi 4.0’ı İzmir’de net ileri götürebilecek çalışmaları yapacağız. Meslek yüksek okulları da bunu tamamlayacak. Daha tecrübeli bir süreç geçireceğiz. Kendi içimizde bölünüp uzmanlık alanlarımız belirleyip büyük hedefe yürüyeceğiz. Yeter ki hedefe odaklanalım başaramayacağımız hiçbir şey yok. Sadece yazılım olarak algılanmaması lazım bunun. Endüstri 4.0 sadece yazılıma yönelik bakıldığı zaman diğer parçaları yapamazsınız, olmaz” ifadelerini kullandı.

İzmir’e hizmet Türkiye’ye hizmet
     Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise üniversite sanayi işbirliğinin önemine değinerek “Yerelden genele kalkınma önemli. Bu üniversiteler ülkeye hizmet vermek için kurulan üniversiteler. Köklü bir üniversite olarak ciddi bir tecrübeye sahibiz. Biz OSB’lerle ciddi bir işbirliği içindeyiz. Yaptığımız protokoller var. Sanayi anlamında Aliağa’da yaklaşık 1200 dönüm sıfır bedelli arazi edindik. Amacımız oradaki sanayiye kaliteli insan üretmek. Oradaki görüşmeleri sürdürüyoruz. Bütün amacımız İzmir’e Türkiye’ye hizmet. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak. Araziye çıkmak, çalışmak zorundayız. Hizmet etmek zorundayız. Bunun tek yolu sahaya çıkmak. Üretmek, ihracat yapmak zorundayız” diye konuştu.

Sanayi ile işbirliği içinde olmalıyız
     İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse de üniversite olarak üretilen bilginin pratikte değer kazanması ve teknolojiye dönüşmesi için sanayiciyle yakın işbirliği içinde olmayı arzuladıklarını kaydetti. Köse, sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları karşılamak üzere şimdiden planlamaları yaptıklarını söyleyerek bu birlikteliğin planlarına ivme kazandıracağını sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» STAR Rafineri Entegre Yönetim Sistemi’nin uygunluğu belgelendi
» THY 5 aylık dönemde 28,5 milyon yolcu taşıdı
» Soda Sanayii ABD’de üretim için ortaklık imzası attı
» İzmir’e bir metro hattı daha geliyor
» Köy Akademileri Selçuk Efes’te açılıyor
» Karşıyaka’da ay-yıldızlı şölen
» Kursiyerlerin fotoğrafları sergide
» 50 kadın daha yönetim kurullarına hazır
» Kanser tedavisinde doğru beslenme maliyet avantajı sağlıyor
» İSTAHED Başkanı Dr. Demir: “Aile hekiminize randevu alarak gidin”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2019
  Ticaret 24.06.2019
  Ticaret 22.06.2019
  Ticaret 21.06.2019
  Ticaret 20.06.2019
  Ticaret 19.06.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni