• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Üreticiye 60 milyon Euro’luk yeni hibe

09 Mayıs 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Üreticiye 60 milyon Euro’luk yeni hibe

   ► IPARD II- 6’ncı Başvuru Çağrısı İlanı Tanıtım Programı kapsamında düzenlenen tanıtım toplantısı yıpıldı.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     IPARD II- 6’ncı Başvuru Çağrısı İlanı Tanıtım Programı kapsamında düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kırsalı daha çok desteklemek amacında olduklarını söyledi.  Bu hibe paketini kırsaldaki yatırımları artırmak, üretime katkı sağlamak, istihdama destek olmak için açıkladıklarını belirten Bakan Pakdemirli, yatırım yapan, yeni istihdam oluşturan, ülkeye katma değer sağlayan her girişimcinin yanında olacaklarını kaydetti.

     Avrupa Birliği’nin Kırsal Kalkınma Hibesi IPARD’ı uygulayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun 42 ilde kırsal kalkınma hibelerini yatırımcılara sunduğunu belirten Pakdemirli, “IPARD Programı kapsamında bugüne kadar 14 binden fazla projeye, yaklaşık 4 milyar TL hibe desteği sağladık. Bu hibeler sayesinde kırsal alanlarımızda 10 milyar TL tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu” dedi.
     Bakan Pakdemirli, IPARD-II kapsamındaki 5. Başvuru Çağrısı’nı şubat ayında açıkladıklarını hatırlatarak, “250 milyon Euro hibe bütçeli 5. çağrıda, hayvancılık ve işletme pazarlama yatırımlarını destekliyoruz. Bu çağrının başvuru süreci devam ediyor” dedi.

     IPARD-II 6’ncı Başvuru Çağrısı ile toplam 60 milyon Euro(400 milyon TL) hibeyi üretici ve yatırımcıya sunduklarını ifade eden Pakdemirli, bütçesinin yüzde 75’inin AB, yüzde 25’inin ise ulusal kaynaktan oluştuğunu söyledi. Pakdemirli, bu konuda şunları söyledi: “Daha çok küçük yatırımcıların desteklenmesinin ön planda olacağı bu hibe paketinde 7 alt sektörü destekleyeceğiz. Bu hibe paketinde, kırsaldaki istihdama doğrudan katkı sağlayacak gençlerimize ve kadınlarımıza önemli avantajlar sağlayacak konular bulunuyor. Desteklenecek alanlar arasında süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan ile çiçek soğanı üretim yatırımları, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi yatırımları yer alıyor. Zanaatkarlık, yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimini, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetlerini, kültür balıkçılığını, yenilebilir enerji tesisleri ile kooperatif ve üretici örgütleri için makine parkları kurulumunu bu çağrı kapsamında destekliyoruz.”

     IPARD kapsamında kredi ve borç değil, hibe verdiklerine değinen Bakan Pakdemirli, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Geri ödemesi olmayan yatırım desteği veriyoruz. 42 ilimizdeki tüm üreticilerimize söylüyorum, ‘Durmayın, beklemeyin, bize gelin, yüzde 65’e kadar olan bu hibeyi kaçırmayın.’ Bugün itibarıyla proje hazırlama süresi başladı. Projelerini hazırlayıp sunmak için üreticimize 3 ay süre veriyoruz. Başvuruların TKDK il koordinatörlüklerine teslim tarihleri 8 Temmuz ile 23 Ağustos arasında olacak. Durmayın, beklemeyin, projelerinizi hazırlamaya başlayın.”


+ Benzer Haberler
» Ağustos’ta kurulan şirket sayısı % 26,34 azaldı
» Finans dünyasının yıldızları Sardis için toplandı
» Kruvaziyer gemiler İzmir’e geri dönüyor
» Çinliler, Türk kuru meyvelerini çok sevdi
» İzmir’de bulunan sürücü kurslarına eğitim
» Temizlik ve hijyen rekabette fark yaratıyor
» Tedavide ‘ameliyathane’ muamması
» ZES sıfır emisyon için yatırımlarını sürdürüyor
» Kışın artan faturaların çözümü Multipor’da
» Pastacılar İzmir’de buluşacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.09.2019
  Ticaret 20.09.2019
  Ticaret 19.09.2019
  Ticaret 18.09.2019
  Ticaret 17.09.2019
  Ticaret 16.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni