• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Urla Arıcılar Platformu sezonu değerlendirdi

05 Kasım 2019 Salı 14:00
12
14
16
18

Urla Arıcılar Platformu sezonu değerlendirdi

   ► Üç yıl önce Urla Halk Eğitim Merkezinde arıcılık kursuna katılarak teorik ve uygulamalı kursu başarıyla bitirip sertifikalarını alan arıcılar tarafından kurulan platform Urla’daki deneyimli arıcıların da katılımıyla genişleyerek Urla’da arıcılığın gelişimi ve verimi için çalışmalar yürütüyor.

           HABER MERKEZİ     
     Urla’da arıcılık yapanların oluşturduğu Urla Arıcılar Platformu üyeleri 3 Kasım Pazar günü  Demircili yolunda Yörük kahvaltı evinde biraya geldiler. Ailelerin de yer aldığı kahvaltıda arıcılar sezonu değerlenendiler.
     Üç yıl önce Urla Halk Eğitim Merkezinde arıcılık kursuna katılarak teorik ve uygulamalı kursu başarıyla bitirip sertifikalarını alan arıcılar tarafından kurulan platform Urla’daki deneyimli arıcıların da katılımıyla genişleyerek Urla’da arıcılığın gelişimi ve verimi için çalışmalar yürütüyor. Grup bir yandan arıcılık bilgilerini paylaşırken aynı zamanda arı kovanların bir kısmını gezginci olarak İzmir’deki daha verimli bal alanlarına taşıyor.

     Yapılan çalışmalar imece prensibiyle yürütülüyor, zamanı elverişli olanlar, araç - donanım olanağı bulunanlar değişik zamanlarda, arıların gerektirdiği farklı hizmetleri vererek Urla’da arıcılığın verimli şekilde sürdürülmesi adına katkı sunuyorlar. Avukat, pilot, mühendis, çiftçi, güvenlik görevlisi, ev hanımı, bankacı, emlak danışmanı gibi farklı mesleklerden olan arıcılar Urla’nın yerel ve köklü arıcılarıyla bir arada bulunarak onların büyük deneyiminden aldıkları katkıyı dayanışma ve emekle harmanlayarak gelişim ve yaygın üretimi teşvik ediyorlar.

     Urla Arıcılar Platformunun öncülerinden Tayyar Öztürk üç yıldır yürütülen ortak çalışma için teşekkür ederek edinilen deneyimlerle bu yıl daha başarılı sezon geçirdiklerini, zararlılarla mücadelede endemik bitkileri kullanmanın yarar sağladığına verimin artığına dikkat çekti.   Önümüzdeki yıl için çalışmaların devam edeceğini ortaklaşan emeğin herkesin yükünü hafifleteceğini vurguladı.

     Toplantıya katılan 26. Dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok kadın arıcıların çokluğunu görmekten mutlu olduğunu vurgularken ülkede tarım ve hayvancılığın ciddi bir gerileme içinde olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken şimdi tohumu, samanı, hayvan yemini bile ithal etmek zorunda kalan Türkiye’nin yeniden verimli topraklarını doğal ve sağlıklı gıda üretimi için kullanan, üretimin ülke ihtiyacına yettiği, ihracata öncülük edebildiği günlere dönmek için çiftçi ve üreticinin desteklendiği tarım politikalarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

     Gelinen noktada tarımsal kalkınma ve sürdürülebilir verimlilik için yerel yönetimlere büyük görev düştüğünü belirten Altıok Urla Belediyesi tarafından 1-2-3 Kasım tarihlerinde düzenlenen Kırsalda Üretim ve İstihdam Temelli Kalkınma Çalıştayın’a katılarak yakından izlediğini ve bu ve benzer çalışmaları çok önemsediğini aktardı.

     Yerel ürün çeşitliliği, atalık tohum üretimi, verim, güvenilir üretim koşulları ve markalaşma gibi süreçlerin başarıyla uygulanması için üretici dayanışması, kooperatifleşme çalışmalarının teşvik ve desteğinin de önemine değinen Zeynep Altıok arıcıların Urla’da başlattığı bu çalışmanın Daha ileriye taşınmasının ve yaygınlaşmasının çok önemli olduğunu söyleyerek Belediye  başkanı Burak Oğuz’un yerelde tarımsal gelişim ve kalkınma için atılacak somut adımların bilimsel ve çoğulcu katılımla planlanması için böyle bir çalıştay kararı almasının yerel üreticiye de kulak veren yaklaşımının gelecekteki çalışmalar açısından da çok kıymetli olduğunu belirtti.

     Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un Urla arıcılarına genel hizmet verecek bal sağım, stoklama, kovan ve arı peteği saklamak için soğuk ortamlı alan sağlama konusunda sıcak baktığının ifade edildiği kahvaltılı toplantıda, Urla Belediyesine diğer belediyelerin uygulamalarını ve kapsayan bir rapor hazırlanması, mümkünse bu rapora bir de proje eklenmesi  konusunda da görüş birliğine varıldı.

     Trabzon’da üretilen balların analiz sonuçlarının üretim paketlerinde yer aldığını belirten arıcılar, Urla’da ve İzmir’de de aynı yöntemin uygulanabilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e bilgi verilmesinin yararlı olacağını söylediler.
     Değişik dönemlerde farklı alanlarda üretilen çam, kekik, hayıt gibi Urla’ya özgü balın markalaşması için girişimlerde bulunulması dileğinde bulunuldu.


+ Benzer Haberler
» Çocuklarda en sık görülen kanser türleri
» “Yaralara merhem olacağız”
» Rakamlar yavaş da olsa geriliyor
» İhracat %5.7 azalırken, ithalat %20.4 arttı
» Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) yıllık %16,93 aylık %4,02 arttı
» Türk Eczacıları Birliği: Kabul etmiyoruz alışmayacağız
» İZİKAD’dan başarılı kadınlara ödül
» Vaillant İzmir’de büyümeye devam ediyor
» Demirtaşoğlu: Pandemiye rağmen üretime ve ihracata devam ediyoruz
» “Webagron Büyük Çiftçi Buluşması”nda hedef 2.7 milyon çiftçi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.10.2020
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni