• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Urla Sakız Enginarı tescillendi

29 Kasım 2017 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Urla Sakız Enginarı tescillendi

   ► Işınsu Kestelli, ”Urla Sakız Enginarı coğrafi işaretinin borsamız adına tescili için yaptığımız başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylandı” dedi.

           SELDA AK     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB) Kasım ayı meclis toplantısında konuşan  İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Urla Sakız Enginarı coğrafi işaretinin borsa adına tescili için yapılan başvurunun Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylandığını söyledi.
     Urla Sakız Enginarı coğrafi işaretinin borsamız adına tescili için yaptığımız başvuru Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylandığını belirten Kestelli, “Böylece  “Urla Sakız Enginarı”, Ege Pamuğu, Ege İnciri ve Ege Sultani Üzümünden sonra borsamızca alınan dördüncü coğrafi işaret olarak tescil edilmiş oldu. Bu tescilin, sakız enginarının yüzde 21’inin üretildiği Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerine büyük katma değer yaratacağına, İzmir’in gastronomi kenti olma çabalarına önemli bir destek vereceğine inancımız tam.” dedi.

Sanayi üretiminin büyümede etkisi
     Yılın son ayı itibariyle herkesin 2018 bütçesine son şeklini vermekle meşgul olduğunu söyleyen Kestelli, “Böyle bir dönemde 2017 yılını nasıl geçirdiğimizi ve 2018 yılına ne tür risk ve fırsatların taşındığını analiz etmekte yarar var. 2017 yılı, bütün dünya için jeopolitik risklerin alabildiğine yükseldiği, buna karşılık küresel ekonomideki iyileşmenin belirginleştiği bir yıl oldu. Dünya ekonomisinin 2015 yılındaki yüzde 2.7 ve 2016 yılındaki yüzde 2.5’lik büyümeden sonra bu yılı yüzde 3’ün üzerinde bir büyüme ile kapatacağı öngörülüyor. Beklenen büyümenin ülke gruplarına dağılımına baktığımız zaman gelişmiş ülkelerin yüzde 2.2, gelişen ülkelerin ise yüzde 4.6 büyüyeceğini görüyoruz. Gelişen ülkelerin büyümesini, yüzde 6.5 ile Asya ülkeleri sırtlıyor. Beklentiler, 2018 yılında dünya ekonomisinde yüzde 3.1 büyüme yaşanacağı yönünde. Bu büyümede, Çin ve Hindistan liderliğinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişen ülkelerin yüzde 4.9’u bulacağı tahmin edilen büyüme oranı etkili olacak. Büyümenin arkasında sanayi üretimindeki güçlenmenin etkisi var. Küresel mal ticaretinde değer bazında artışın bu yıl yüzde 7’yi, gelecek yıl ise yüzde 8’i bulması bekleniyor. Miktar bazında artış ise sırasıyla yüzde 3.6 ve 3.2 olarak öngörülüyor. Özetle, 2008 küresel krizinin ardından iki kez büyüme dalgası yakalamaya çalışan ancak başaramayan dünya ekonomisinde üçüncü atağın kalıcı büyüme sağlayabileceğine dair inanç güçlenmiş durumda.” şeklinde konuştu.

Radikal ve güçlü adımlar hızla atılmalı
     Türkiye ekonomisine baktığımız zaman ekonomide büyüme temposunun yüzde 5-6 bandında sürdüğünü belirten Kestelli, “Nispeten enflasyonist bir büyüme politikası izlendiğini, piyasaların canlı tutulması için çaba harcandığını, genişletici para ve maliye politikaları uygulandığını, cari açık ve bütçe açığının genişlediğini, büyümenin finansmanı için borçlanmanın kullanıldığını, iç ve dış borçların yükseldiğini, daha yüksek bir enflasyon ve faiz dengesi oluştuğunu, Türk Lirası’nın değer kaybettiğini ve jeopolitik risklerin sürdüğünü görüyoruz. Bu şartlar altında 2018 yılında Türkiye ekonomisi için, sıkılaştırıcı para ve maliye politikalarının geçerli hale geleceğini, iç talepte bir daralma yaşanacağını, büyümenin ihracattan geleceğini öngörmek mümkün. Ülke olarak 2023 yılına kadar çok iddialı büyüme hedefleri ortaya koymuş durumdayız. Hedefimiz dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak. Ekonomide 2001 krizinden bu yana nicelik anlamında çok ciddi bir büyüme kat ettik. Bugün artık sahip olduğumuz ekonomik büyüklüğü nitelik olarak da büyütmek zorundayız. Türkiye’nin akıllı büyümesi için gerekli radikal ve güçlü adımlar hızla atılmalı. Bu doğrultuda da tarımdan sanayiye, finanstan hizmetlere kadar her alanda bugünkünden farklı yeni bir anlayışa, yeni bir eylem planına ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Verimliliği artırmak için ar-ge şart
     Tarımın insanoğlu için olan öneminin her geçen gün daha fazla konuşulduğunu ifade eden Kestelli, “2050 yılında dünya nüfusunun 9.7 milyar olacağı tahminleri tarımsal üretimin önemli gündem maddesi olmasına neden oluyor. Bu durum ülkeler açısından gıda güvencesinin temini için uzun vadeli çalışma yapılmasını zorunlu kılıyor. Toprak ve su kaynaklarını bırakın arttırmayı, korumanın bile zor olduğu bir ortamda yeterli gıda için üretimde verimliliği arttırmak ve tarladan sofraya her aşamadaki kayıp ve israfı önlemekten başka çare yok. Kayıp ve israfı önlemek için insanları bilinçlendirmeye ve iyi bir arz zinciri organizasyonuna ihtiyacımız var. Verimliliği arttırmak içinse kaçınılmaz olarak ar-ge yapmak zorundayız. Ancak, vereceğim bazı rakamlardan burada da durumumuzun pek parlak olmadığına siz de kanaat getireceksiniz. 2016 yılında ülke olarak yaklaşık 7.3 milyar Euro ar-ge harcaması yapmışız.

     Başlangıçta çok büyük bir kaynak olarak görülebilir. Aynı yıl sadece Volkswagen firması 13.6 milyar Euro, tarım sektöründen de tanıdığımız Bayer firması 4.4 milyar Euro ar-ge harcaması yapmış. Tarım, gıda ve içecek sektörlerinde yaptığımız ar-ge harcaması ise yaklaşık 310 milyon Euro. Kısacası toplam ar-ge harcamalarımızın ancak yüzde dördü kadar. Bu tutarın da yüzde 82’si üniversiteler dahil olmak üzere kamu tarafından yapılmış. Türk özel sektörünün gıda ve içecek sektörü dahil edilmeden tarım için yaptığı ar-ge harcaması ise sadece 5 milyon euro. Bunun anlamı, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise dokuzuncu büyük tarım ekonomisine sahip ülkemizde özel sektörün ar-ge harcaması yok anlamındadır. Böyle bir ortamda verimlilik artışını sağlamak ve adına tarım 4.0 dediğimiz teknolojik dönüşümü gerçekleştirmek, ancak kaliteli girdilerin ve teknolojik ürünlerin ithalatı ile mümkün olabilecektir. Ülkemizin tarım ve gıda ürünleri üretiminde rekabetçi olabilmesi, orta ve uzun dönemde bu yapıyı değiştirecek politikaları hayata geçirmesine bağlı olacaktır.” diye konuştu.

İzmir’i turuncuya boya çağrısı
     Meclis toplantısında destek çağrısı yapan Kestelli, “Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 25 Kasım-10 Aralık tarihlerini dünyada toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önleme ve bu konuda farkındalık yaratma günleri olarak değerlendiriyor. Türkiye, kadına şiddet konusunda ne yazık ki çok sorunlu bir ülke. Kadını toplumsal kalkınmanın merkezine yerleştiremediğimiz gibi, bu değeri ziyan etme konusunda da karnemiz kırıklarla dolu. Ülkede 5 yılda 1500 kadın cinayete kurban gitti.

     Kadınların fiziki ya da manevi şiddete uğrama istatistikleri korkunç. Bu gidişe bir son vermeliyiz.  Benim de içinde bulunduğum bir grup gönüllü, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına şiddete karşı, İzmir’in sesini duyurmak amacıyla bir sivil inisiyatif oluşturdu. Bu inisiyatif örnekleri daha önce dünyanın çeşitli kentlerinde görülen bir “İzmir’i turuncuya boya” kampanyası başlattı. Kampanya boyunca, tüm İzmirlilere, balkonlarını, binalarını, dükkanlarını, restoranlarını ve kafelerini turuncu ışıklandırmaları, turuncu bayraklar ve balonlar ile süslemeleri, kampanyayı sosyal medya hesaplarında paylaşmaları, arabalarına turuncu kurdele takmaları ve 10 Aralık’ta saat 14.00’te, Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak yürüyüşe katılmaları için çağrıda bulunuluyor. Borsamız başından bu yana destek veren kurumlar arasında yer alıyor. Afişimizi binamıza astık. Sizlerden de 10 Aralık’a kadar İzmir’i turuncuya boyama ve yürüyüşe katılma konusunda destek rica ediyorum.” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik çift haneyi bırakmıyor
» Pamuk primi en az enflasyon oranı kadar arttırılmalı
» Boeing ve ODTÜ’den İHA tasarım yarışması
» Plastik sektörü 19.4 milyar dolar üretim yaptı
» Tarım-ÜFE’deki artış, yurt içi ÜFE’nin üçte birinde kaldı
» “AB, İngiltere ve Türkiye iş birliğine gitmek zorunda”
» Turkcell Gelibolu Maratonu yine ‘Barış’ın buluşma noktası oldu
» İAOSB Sanayicileri ‘dayanışma gecesi’nde buluştu
» LG’den ev ekonomisine destek
» “Tarımın yükü kadınların sırtında”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni