• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Üzüm piyasası kilitlendi

06 Eylül 2021 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

Üzüm piyasası kilitlendi


   ► Üzümde piyasa şartlarının normal olarak çalışabilmesi için fiyatın bir an önce açıklanması isteniyor

           SEZA NUR DEMİRPARMAK / KÜBRA TOPAL      
     Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu üzümde taban fiyatının belirlenmemesi piyasada tedirginliğe sebep oluyor. Üretici, üzüm hasadının bitmesine sayılı günler kaldığı için fiyatın açıklanmasını bekliyor. Geçen yıl taban fiyatı 12,5 TL olan üzümde, bu yıl rekoltenin yüzde 25 oranında düşmesi fiyatlardaki belirsizliği beraberinde getiriyor. Piyasada artan girdi fiyatları nedeniyle de üretici fiyatın 20 TL’nin altına düşmemesi gerektiğini belirtiyor.
     Fiyatlar açıklanmadığı için piyasanın kitlendiğini dile getiren İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, “Müstahsil elindeki malın ancak ihtiyacı kadarını satıyor. Geri kalanını deposunda bekletiyor. Çünkü müstahsili beklenti içerisine soktular. Borsada üzümün fiyatı 12-12,5 TL ama müstahsilin beklentisi ise 14,5-15 TL. Üzüm için 2,5 TL büyük bir fiyat farkı. Piyasa şartlarının normal olarak çalışabilmesi için fiyatın bir an önce açıklanması lazım” dedi.

“Borsa ile beklenti arasındaki fiyat farkı fazla”
     Bu yıl borsada gerçekleşen fiyatla beklenti arasında fiyat farkının fazla olduğunu ifade eden Zincircioğlu, “Geçen sene 2,5 TL gibi büyük bir fiyat farkı yoktu. 2020’de fiyat 12,5 TL olarak açıklandığında borsa fiyatı da 11,5 TL’ydi. Müstahsil ona göre karar verip malını satıyordu. Bu yıl bazı kurumlar daha yüksek fiyat açıklansın diye açıklamalarda bulundu. Bu da müstahsilin daha fazla beklenti içine girmesine sebep oldu. Ama açıklamada bulunmak ayrı, elini taşın altına koyup o fiyata mal almak ayrı. Piyasa şu an kitlenmiş durumda. Bugüne kadar Ticaret Borsasına, üzüm salonuna dünya kadar mal gelmiş olması lazımdı. Geçtiğimiz hafta biraz mal satıldı bütün gelen sadece o” diye konuştu. Üreticinin fiyat beklentisi içinde olduğunu ama fiyatın açıklanmamasından dolayı piyasanın çalışmadığını söyleyen Zincircioğlu, “Sistem çalışmayınca mal yüklenmiyor, mal yüklenmeyince ihracat yapılamıyor, ihracat yapılamayınca Türkiye’ye döviz geç gelecek” dedi.

“Müstahsil malını satmamakta haklı”
     Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında ve üretiminde bir numara olduğunu belirten Zincircioğlu, “Üzümün yüzde 90’ı ihraç ediliyor. Fiyatların açıklanmaması ve piyasanın çalışmaması bir tek Türkiye’yi değil diğer rakip ülkeleri de ilgilendiren bir durum. Dünyada önemli bir oyuncuyuz. Mahsulün neredeyse yarısı kalktı. 15-20 gün sonra mahsul bitecek ama hala fiyatlar yok. Geçen sene Ağustos’ta Manisa’da ilk ürün töreni yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Karadeniz’de olmasına rağmen telekonferans yöntemiyle taban fiyatı açıkladı. İstedikten sonra açıklanabiliyor. Neden açıklanmadığını bilemiyorum. Taban fiyatının yanında mahsul de açıklanmadı. Bilinmezler içinde bekliyoruz. İhracatçı, müstahsil, Tariş, alıcılar bekliyor. Malların yüklenmesi lazım. Müstahsil malını satmamakta haklı. Çünkü fiyat belli değil. Satmayınca da mal yüklenmiyor. Alıcılar bekliyor. Yeni mahsul idrak edilir edilmez yüklenecek kontratlar var” ifadelerinde bulundu.

“20 TL’nin altında fiyat kabul etmiyoruz”
     Sarıgöl’ün bazı bölgelerinde üzüm hasadının bitmesine az bir zaman kaldığını vurgulayan Manisa Sarıgöl Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Sinan Gençeli ise “Hasadın tamamen bitmesine 1 hafta kaldı. Hasat biteceği için insanlar şu an ne yapacağını bilmiyor. Bir an önce üzümün taban fiyatını açıklamaları gerekiyor. Bizim fiyat beklentimiz ise 20 TL, bunun altında bir fiyatı kabul edemeyiz. Çünkü her geçen gün maliyetlerimiz artıyor. Geçen yıl gübre fiyatı 80 TL iken bu yıl 350 TL oldu. Örneğin, ben yılda üzümden 1 milyon TL kazanıyorum ama bunun 100 bin TL’si elektrik, 300 bin ilaç parası, 200 bin TL örtü parası, işçi paraları hariç. Gerçekten elimize hiçbir şey kalmıyor. Ayrıca son 8 aydır çiftçi, gübre, mazot, süt gibi destekleri alamadı. Çiftçiye üvey evlat muamelesi yapılıyor. Eğer çiftçi ile ilgili güzel bir paket hazırlanmazsa çiftçi tamamen batacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Günlük test sayısı 356.132 ile rekor kırdı
» MB politika faizini %18’e indirdi
» Fikirlerin buluşma noktası ‘Kuleizmir’ açılıyor
» “Paris Anlaşması uluslararası işbirliğinde tek araç”
» Avrupa’nın en büyük ikinci fuarı Pet İzmir başladı
» Ege İhracatçı Birlikleri’nde Gıdada Sürdürülebilirlik UR-GE Projesi başlıyor
» Bugüne kadar 2,3 milyar TL nakdi yardım yapıldı
» TİM, inovasyon projeleri ile TEKNOFEST’e damga vurdu
» Kemalpaşalı sanayici hızının kesilmemesini istiyor
» Teknoloji fonu Vinci, rüzgâr enerjisi sektörü için önleyici bakım teknolojisi geliştiren Turbit’e yatırım yaptı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni