• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Üzümcü ‘numaralandırma’ya takıldı

22 Eylül 2021 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Sektör temsilcileri, TMO ve TARİŞ’in üzümü bir numara düşük değerlendirdiğini, bu nedenle fiyatın 13 TL’nin de altına indiğini dile getirdi

Üzümcü ‘numaralandırma’ya takıldı


   ► Sektör temsilcileri, üzümde rekolte ve fiyat düşüklüğünün yanı sıra numaralandırmada yapılan haksızlık nedeniyle Salihli ve bölge için zor bir yıl geçireceğini dile getirdiler.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Türkiye’nin lokomotif üründen biri olan çekirdeksiz kuru üzümün en önemli üretim noktalarından Manisa Salihli’de numaralandırılma konusunda sıkıntı yaşanıyor. Kilogram başına 16 TL fiyat beklenirken, en büyük alıcı olan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Tariş 9 numara üzümde alım fiyatı geçtiğimiz günlerde 13 TL olarak açıklandı. Ticaret Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Salihli Ticaret Odası Başkanı İbrahim Yüksel, çiftçinin açıklanan 13 TL üzerinden üzüm satamadığını söyledi. Yüksel, “Üzümde satışlar 10,5 TL’ye kadar düşüyor. TMO 9 numara üzüme 13’TL belirledi. Ama üzüm değerlendirirken en az bir numara düşük veriliyor. Hem TMO hem de TARİŞ üzümleri 1 numara düşük değerlendiriyor. Bu durum da direkt fiyata etki ediyor. Üzüm 8 numara olarak kabul edildiğinde fiyat 12 TL’ye düşüyor” dedi. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç da üzümde çiftçinin hak ettiği numaralandırmanın verilmediğini söyledi.

“ÜZÜMÜ 13 TL’DEN SATABİLENLERİN ORANI YÜZDE 5’İ GEÇMEZ”
     Kuru üzümde yüzde 30 rekolte kaybı yaşandığını dile getiren Yüksel, “Normalde Salihli’de yılda 60 bin ton civarında kuru üzüm üretirken, bu sene 45 bin ton civarında. Üzümün 16 TL’ye satılması beklenirken 12 TL’den üzüm satılınca oluşan fiyat farkı ve üründeki kayıp, 400 milyon civarında gelir kaybına yol açacak. Salihli’ye 900 milyon TL civarında para girecekken bu yıl 500 milyon TL’de kalacak. 400 milyon TL ciddi bir rakam, sadece Salihli’deki üzüm üreticilerini değil bütün sektörleri etkileyecek. Salihli ve bölge için zor bir yıl olacak” ifadelerinde bulundu. Çiftçinin 13 TL’den üzüm satamadığını söyleyen Yüksel, “Üzüm satışları 10 buçuğa kadar düşüyor. TMO’nun 9 numara üzüme 13’TL belirledi. Ama üzüm değerlendirirken en az bir numara düşük veriliyor. Hem TMO hem de TARİŞ üzümleri 1 numara düşük değerlendiriyor. O da direkt fiyata etki ediyor. Üzümler 8 numara olduğunda fiyat 12 TL’ye düşüyor. Tüccarın alım rakamı 11 TL. Fiyatlar 10,5 TL’ye kadar düşüyor” diye konuştu. Gübre, ilaç, tohum girdileri yüzde 100 artarken, üzümün yüzde 4 arttığını ifade eden Yüksel, “Üzümde yüzde 4 artışa rağmen o fiyatı bulamıyoruz, 13 TL’den üzüm satsak mutlu olacağız. 13 TL’den satabilenlerin oranı yüzde 5’i geçmez” dedi.

“ÜRETİCİ, DEVLETİN KURUMU OLDU”
     Çiftçilerin üzümünü bağdan tamamen kaldıramadan TARİŞ’in 12 Eylül tarihi itibariyle üzüm alımını durdurduğunu vurgulayan Yüksel, “Binlerce insan TARİŞ’e üzümünü verdi. Birden üzüm alımını durduracağız dediler. 2 saat sonra TMO fiyat açıkladı. Kapatma kararını aldılar, fiyatı sonra açıkladılar. Eskiden Kasım sonu üzüm alımını kapatırlardı. Sezon yeni başlarken kapattılar. Üretici devletin kurumu gibi oldu” diye konuştu.
     Salihli’nin gelirlerinin yüzde 60’ının tarımdan sağlandığını hatırlatan yüksel tarımsal gelirde üzümün payının yüzde 40 olduğunu belirtti.

“ÜZÜM BAĞLARI SÖKÜLÜYOR”
     Üzümde bu yıl yaşanan zarar sonucunda üzüm bağını söken üreticilerin olduğunu belirten Yüksel, “Üzüm bağı en az 6 yılda ürün veriyor. Sökülenlerin yerine ne dikilecek? Meyve diktiğinde 5 yıl beklemesi lazım. Çiftçiler ya bağcılığa devam edecek ya da üretimden çıkacak. İstanbul’daki finans çevreleri, holdingler Salihli’den büyük araziler alarak ceviz, badem ve üzüm bağları dikiyor. Ekonomik güçleri olduğu için su çıkartma imkanları var. Üreticilerin bunu yapma şansı yok. Dolayısıyla köylüler üretimden yavaş yavaş çıkacak büyük sermaye grupları üretmeye başlayacak” ifadelerinde bulundu.

“TMO BİR NUMARA AŞAĞI NUMARALANDIRMA YAPIYOR”
     TMO ve TARİŞ’in üzümü bir numara aşağı aldığını belirten Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç ise “Çiftçilerimizin ortak kanısı TMO’nun ve TARİŞ’in, işletme veya tüccarların verdiği numaradan bir numaradan aşağı verdiği. 9 numara üzüme 8 numara olarak değerlendirildiğinde fiyat 12 TL’ye iniyor. Stopajdan sonra çiftçiye 11,5 TL fiyat kesiliyor. Bu sene hem rekolte az hem de fiyat düşük. TMO bir numara aşağı numaralandırma yapıyor. Fiyat konusunda çiftçi üzgün, fiyatların yanı sıra çiftçinin hak ettiği numaralandırma verilmiyor” ifadelerinde bulundu.
     Üzümde en çok kullanılan DAP gübresinin fiyatının da bir yılda yüzde 200 arttığını belirten Yalvaç, “Yevmiyeler arttı. Elektriğe zam geldi. Girdilere en az yüzde 60-70 zam geldi. Bu zammı üzüme uygulasak 20 TL’ye kadar çıkar. Fakat biz 17 TL’ye razıydık. Maalesef 13 TL üreticiler için kötü oldu. Ağustos’ta tarımsal girdi enflasyonu yüzde 21. Onu bile verselerdi 15 TL yapıyordu. Ama yüzde 4 zamla 13 TL oldu, bir numara da TMO kesiyor iniyor” diye konuştu. Yalvaç, “TMO’nun aldığı kararı değiştirmek mümkün değil. Ama 2-3 TL kilo başına prim verirse ancak çiftçi rahatlar” dedi. Bazı çiftçilerin bağları köklemeye başladığını belirten Yalvaç, bağı kökleyenlerin üzüm yerine yazlık meyve sebze dikmeyi düşündüğünü söyledi.


+ Benzer Haberler
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek
» Tekstilde zam dalgası kapıda
» Pahalı ilaca göç uyarısı
» Pamukçunun gözü dünya piyasalarında


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni