• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Uzun süreli vize düzenlenmesinde esneklik getirilsin”

15 Mayıs 2020 Cuma 11:00
12
14
16
18

“Uzun süreli vize düzenlenmesinde esneklik getirilsin”

   ► Konsoloslukların sınırlı çalışma saatleri nedeniyle nakliyecilerin sıkıntı yaşadığını belirten Pekcan, “Sorun çözülmezse malların taşınmasında arzu ettiğimiz verimliliğe ulaşamayacağız” dedi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ile videokonferans yöntemiyle görüştü. Bakan Pekcan, buradaki konuşmasında konsoloslukların sınırlı çalışma saatleri nedeniyle nakliyecilerin vizelerle ilgili sorun yaşadığına dikkati çekti. Pekcan, “Bu süreçte kendilerine daha uzun süreli vize düzenlenmesinde esneklik getirilmesi için destek talep ediyoruz. Aksi takdirde malların taşınmasında arzu ettiğimiz verimliliğe ulaşamayacağız” dedi.

     Covid-19 tedbirleri kapsamında yürütülen temassız ticaret kapsamında demir yolu ve Ro-Ro hatlarının daha fazla kullanılmasının ön planda olacağını belirten Pekcan, temassız ticaret çerçevesinde sürücülere yönelik tedbirleri gözden geçirdiklerini, 14 günlük karantina süresini beklemeye tabi olmaksızın yurt dışından gelen transit şoförlerin belli bir sürede Türkiye’yi terk etmesi koşuluyla bu önlemlerden muaf olmasını sağladıklarını belirten Pekcan, tüm sürücülerin giriş yapmadan önce sağlık kontrolünden geçirildiğini ve araçların dezenfekte edildiğini bildirdi.
     Konsoloslukların sınırlı çalışma saatleri nedeniyle nakliyecilerin vizelerle ilgili sorun yaşadığını ifade eden Pekcan, “Bu süreçte kendilerine daha uzun süreli vize düzenlenmesinde esneklik getirilmesi için sizlerin desteğini talep ediyoruz. Aksi takdirde malların taşınmasında arzu ettiğimiz verimliliğe ulaşamayacağız” dedi.

EKONOMİK TOPARLANMA ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ İLE SAĞLANACAK
     Ekonomik toparlanmanın da yine uluslararası iş birliğiyle sağlanacağına vurgu yapan Bakan Pekcan, “Önümüzdeki dönemde Türkiye-AB ticaretini ve ekonomik ilişkilerini daha da derinleştirmek ve değer zincirlerinde daha yakın entegrasyon sağlamak üzere gayret göstermeliyiz” dedi.

MUAFİYET BEKLİYORUZ
     Avrupa Birliği’nin de kişisel koruyucu ekipmanların AB dışına satışı için ihracat izni uygulamasını 15 Mart itibarıyla başlattığına da değinen Pekcan, EFTA üyelerini ve Batı Balkanlar’daki AB’ye aday ülkeleri muafiyet kapsamına aldığını hatırlattı. Pekcan, muafiyet kapsamına bakıldığında, Türkiye’nin de AB tedbirinden muaf tutulan ülkeler arasında olmasını beklediklerini dile getirerek, ‘Böylelikle Türkiye ile dayanışma için önemli bir mesaj da verilmiş olurdu. Türkiye AB üye ülkelerinden gelen taleplere yardımcı olmak için elinden geleni yapmaktadır. Bu süreçte ortaklarımızdan da aynı dayanışma ruhunu bekliyoruz. Bu sürecin zorluklarının üstesinden birlikte gelmeliyiz” diye konuştu.

GB, E-TİCARET KAPSAMIYOR
     Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin önemine değinen Bakan Pekcan, “Covid-19 salgını sürecinde ticarette payı giderek artan e-ticaret platformlarının önemini bir kez daha görmüş bulunmaktayız. Ancak maalesef Gümrük Birliği hizmet ticaretini ve e-ticareti kapsamıyor. Bu da büyük bir eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. Üye devletlerin mevcut durumun tarafların çıkarlarına yeterince hizmet edemediğini göreceğini ve daha fazla gecikmeden Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin müzakere yetkisini Komisyona vereceğini umuyorum” dedi. 

BU AY İÇİNDE İNGİLTERE İLE GÖRÜŞME PLANI
     Ticaret gündeminde karşılıklı menfaatleri ilgilendiren konulardan birisinin de Brexit süreci olduğunu hatırlatan Bakan Pekcan, İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerini tamamlamak ve gelecek yılın başından itibaren STA’yı yürürlüğe koymanın Türkiye’nin en önemli önceliklerinden birisi olduğunu kaydetti.  Pekcan, “Bu ayın sonunda hem teknik hem de siyasi düzeyde görüşmeler yapmayı hedefliyoruz. Bu süreçte, daha yakın iş birliği sağlayarak geçiş döneminde AB ile paralel hareket etmek istiyoruz. Türkiye ve AB, Gümrük Birliği ortakları olarak, İngiltere ile yapılan görüşmelerde yakın iş birliği içinde olmaya devam etmeli “ diye konuştu.

     AB’nin çelik ürünlerindeki korunma önlemlerine yönelik süreci de değerlendiren Bakan Pekcan, şöyle dedi: “Önlemin başlangıcından bu yana AB ile iyi niyetli bir iş birliği yürütmüş olmamıza rağmen 2019 ekim ayı itibarıyla önlemin daha da kısıtlanmasından büyük rahatsızlık duyduk. Daha da kötüsü, önlemlerin en çok Türkiye’den ihracatını etkileyecek şekilde alınmış olması. Bu durum nedeniyle, önlemleri DTÖ’de anlaşmazlıkların halli sürecine taşımak zorunda bırakıldık ve yakın zaman önce danışmalarımızı gerçekleştirdik. Bununla birlikte, mevcut gözden geçirme sürecinde AB’deki çelik sektörünün Türk ihracatını önemli ölçüde etkileyecek ek kısıtlamalar talep ettiğini görüyoruz. Bu durum, sektörümüz için çok adaletsiz bir durum yaratmakta ve STA’mızın işleyişini ciddi şekilde engellemektedir. Önleme daha fazla kısıtlama getirilmesi STA’mız çerçevesinde bizim açımızdan kabul edilemez niteliktedir.”


+ Benzer Haberler
» Gürer: “Emekçileri işsiz bırakmayın”
» Bornova Belediyesi personeli bildiğiniz gibi
» Kayadibi mahallesine yeni etkinlik alanı
» Kalkınma Ajanslarından tarımda arz güvenliğine destek
» Nazım Hikmet’in unutulmaz dizeleri evlerde yankılandı
» Ofiste ve masabaşında çalışanlar için basit egzersizler
» Efes Selçuk’un bereketi kent bostanlarıyla çoğalıyor
» Buca’da kontrollü hizmet dönemi başladı
» Askıda Reçete Bornova’da
» Nikahlarda normalleşme süreci


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.06.2020
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni