• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Vaka sayısında İzmir ikinci sırada

02 Nisan 2020 Perşembe 08:00
12
14
16
18

Vaka sayısında İzmir ikinci sırada

   ► Koronavirüs vakası 81 ilde görüldü, 39 ilde can kaybı yaşandı.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyerek sürece ilişkin son verileri paylaştı.  Koca, toplantıda ilk defa il bazında verileri kamuoyuna aktardı.
     İl bazında vaka sayısında ilk sırada İstanbul yer aldığını ifade eden Bakan Koca, “Burada görülen ön planda daha çok vakanın İstanbul olduğunu görüyoruz. İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 852, yüzde 60’lara yakın. Onu İzmir izliyor, 853 vaka, onu 712 vakayla Ankara, 584 vakayla Konya, 410 vakayla Kocaeli izliyor. En çok vaka görülen iller, İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Kocaeli, Isparta, Sakarya, Adana, Bursa ve Samsun.  Toplam 39 ilimizde can kaybımız var” dedi.

     Hayatını kaybeden kişilerin yüzde 80’inin 60 yaş üstündekilerden oluştuğunu anlatan Bakan Koca, “Yoğun bakımda olanların yaklaşık yüzde 75’i de 60 yaşın üzerinde. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 68,8’i yani yüzde 69’u gibi tansiyon hastası olan. Yoğun bakımda olanların yüzde 63,3’ü tansiyon hastası olduğunu görüyoruz. Yani, hayatını kaybedenlerin yüzde 80’i, 60 yaşın üstü. Bu dönemde kronik ve alt hastalığı olan ve 60 yaş üstü olan her vatandaşımızın daha riskli olduğunu görüyoruz. Yüzde 80 oranında kaybettiklerimizin bu grupta olduğunu görüyoruz” dedi.
     Son 24 saatte 2 bin 148 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu,  63 kişi hayatını kaybettiğini ifade eden Koca, “Vaka sayısı 15 bin 679’a, can kaybı 277’ye ulaştı. Kovid-19 tedavisi tamamlanarak taburcu edilen toplam kişi sayısı 333 oldu” dedi. Koca, bugünkü koronavirüs testi sayısının 14 bin 396, toplam test sayısının 106 bin 799 olduğunu bildirdi.

“HAFTAYA 20-25 BİN ARALIĞINA ÇIKACAK”
     Günlük test sayısında 15 bine yaklaşıldığını anlatan Koca, “Haftaya 20-25 bin aralığına çok rahat çıkacağımızı düşünüyorum. Önümüzdeki bir hafta 10 gün içinde ise 30 binli rakamları göreceğimizi söylemek istiyorum” dedi.
     Koca, sahayı çok taramak istediklerine dikkati çekerek, “Filyasyonu çok yaygın yapmak istiyoruz, yaygın yapınca da test sayımız daha çok artacak ve daha çok arttığı bu dönemde pozitif vaka sayısı da artmış olacak. Önemli olan burada hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısını minimalize edebilir olmak. Bunun için de testi daha çok Bilim Kurulu’nda yeni algoritma olarak geliştirdiği hastalık bulgusu olan ve şüpheli olan kişilere bu testin yapılabilir olması” dedi.

“ÖLÜM ORANIMIZ ŞU AN YÜZDE 1,58”
     Vakalar içindeki ölüm oranın şu an yüzde 1,58 olduğunu belirten Bakan Koca, “Bu anlamda birçok ülkeden aşağıda olduğumuzu, bunu eğer daha aşağı düşürme noktasında bir başarı gösterebilirsek, bu son derece bizim için önemli olur” dedi.

601 SAĞLIK ÇALIŞANIN DA VİRÜS TESPİT EDİLDİ
     Türkiye’de sağlık çalışanları içinde 601 kişide test sonucunun pozitif çıktığını ifade eden Koca, “Özellikle koruyucu malzeme noktasında, eksiklik oluşturmama noktasında her türlü gayret içerisinde olduğumuzdan emin olun. Eğer bu anlamda herhangi birileri ‘ben malzemeye ulaşamıyorum’ diyorsa, lütfen bize ulaşsın. Bütün birimleri aşarak bize ulaşsın. Bu anlamda hiçbir eksiklik oluşturmayacağız. Sadece son bir haftada bizim dağıttığımız N-95 maske yaklaşık 4 milyon oldu. Daha fazlasını veririz. Bu anlamda hiçbir kısıtlamaya gitmek istemiyoruz. Onun için yurt dışında ihracatı kestik. Öncelikli olarak sağlık çalışanlarımızın ihtiyacını gidermek için çalışıyoruz” dedi.

TEMAS, MESAFE, İZOLASYON…
     Temas, mesafe, izolasyon kelimelerinin hayati önemde olduğunu ifade eden Bakan Koca, “Temas içinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız, kendimizi izole edeceğiz. Bütün dünyada bilim insanları hastalık üzerinde çalışıyor. Bilgi sürekli gelişiyor. İzolasyon konusu, her gün daha fazla önem kazanıyor” dedi.

“BİR VAKA EN AZ 30 KİŞİYE BULAŞTIRIYOR”
     Virüsün, bütün dünyaya yayılımı 3 ayda olduğunu ve bir vakanın en az 30 kişiye bulaştırdığını ifade eden Bakan Koca, “Virüs bu kadar kolay yayılıyor. Herkesin şu dönemde kendisini şüpheli gibi görüp, kendisini özellikle evinde izole etmesini son derece önemsiyoruz. Daha önce bunu böyle bilmiyorduk, ortalama 2,6-2,7 kişiye bulaştırır diye düşünüyorduk. Bu nedenle izolasyonun ve hareketsizliğin son derece önemli olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yeni vaka sayısı 900’ün altında
» Günlük vaka sayısı tekrar binin altına düştü
» Açılan ve kapanan şirket sayısı nisanda geriledi
» 22 milyon ev tüketicisi elektrik tedarikçisinden memnun değil
» Moda Gelişim Akademisi eğitimleri girişimcilere rehber oluyor
» Görünmeyen İnciraltı’ndan Turizm Bakanına davet var
» Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinde mutfaklarda silverline teknolojisi
» Konak’ta dayanışma halkasına yenisi eklendi
» Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı
» Turkcell Gönüllüleri’nden çocuklara mutlu masallar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni