• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Vali Köşger: Kadın istihdamı ivmelendirilmeli

08 Temmuz 2021 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Vali Köşger: Kadın istihdamı ivmelendirilmeli


   ► ‘İzmir Birlikte Tasarım ve Üretim Merkezi’ Projesi ile eğitim alan 20 kadından 13’ü işbaşı yapacak

           KÜBRA TOPAL      
     İzmir İş Kadınları Derneği’nin (İZİKAD) Konak Belediyesi işbirliği, Yaman Tekstil katkısı ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün hibe desteği ile hayata geçirdiği “İzmir Birlikte Tasarım ve Üretim Merkezi Projesi”nin kapanış toplantısı Konak Belediyesi Araştırma ve Geliştirme (ARGE) Merkezinde gerçekleştirildi. 15 Mart’ta başlayıp 30 Haziran’da sona eren eğitimlere katılan 30 kadın kursiyer sertifikalarını törenle aldı. Törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger,  Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Kaymakamı Mehmet Eriş, İçişleri Bakanlığı İzmir Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Turgay Esen, İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, Konak Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yasin Öztürk, İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı ve CHP Grup Sözcüsü Avukat Nilay Kökkılınç ile Konak Belediye Meclisi üyeleri ve kursiyerler katıldı.  Kadınların kabiliyetlerinin geliştirilmesine, istihdama katkı sağlamaya yönelik bütün projelere destek verdiğini vurgulayan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “İzmir’de de bu potansiyel, bu ortam zaten kendiliğinden var. Biz de bunun biraz ivmelendirilmesi noktasında, motive edilmesi noktasında ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

“Kadınımız her zaman güçlüdür”
     Türk kadının her zaman güçlü olduğunu vurgulayan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Biz ne zaman büyük Türkiye ideali peşinde her bir vatandaşımızı, her bir bireyimizi kendi kabiliyeti neyse, yeteneği neyse, bilgisi becerisi neyse, yapabileceği neyse o noktada istihdam edebilirsek, Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesini o zaman geçebileceğiz. O zaman büyük Türkiye idealini yakalayacağız, çağdaş muasır medeniyetler seviyesinin ötesine o zaman geçeceğiz, dünyadaki saygın devletler arasındaki yerimizi pekiştireceğiz. Tabii bu büyük ülke ideali peşinde erkekler çalışırken kadınların ihmal edilmesi söz konusu bile olamaz. Bir elmanın iki yarısı diyoruz. Hem bizim kadınımız, her zaman güçlüdür. Her zaman fedakârdır, azimlidir, çalışkandır, beceriklidir, her şeyin üstesinden gelir” diye konuştu. Kadınların kabiliyetlerinin geliştirilmesine, istihdama katkı sağlamaya yönelik bütün projelere destek verdiğini vurgulayan Köşger, “İzmir’de de bu potansiyel, bu ortam zaten kendiliğinden var. Biz de bunun biraz ivmelendirilmesi noktasında, motive edilmesi noktasında ne gerekiyorsa yapacağız. Bir mesleğinizin olması iş bulmada büyük katkı sağlıyor. Ne iş olsa yaparım, diyeni hiçbir işe sokamıyorsunuz. Dolayısıyla bir meslek edindirilmesi, bir kabiliyet kazandırılması lazım. Bu kurs da ona yönelik, kadınlarımıza meslek edindirme noktasında bir çalışma” ifadelerini kullandı.

“Sürdürülebilirlik önemli”
     Projenin sürdürülebilirliğinin çok önemli olduğunu ve 13 kursiyer kadının çeşitli firmalarda işe yerleştirildiğini söyleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Özellikle kadınlarımızın meslek sahibi olması, onların ev ekonomisine girdi sağlayabilmeleri ülkenin kalkınması açısından da çok önemli. Kadınlar ne kadar güçlü olursa ülke de o kadar güçlü olur. Konak Belediyesi olarak sivil toplum örgütleriyle birlikte iyi projeler yapıyoruz. ARGE Müdürlüğümüzü sırf bu iş için kurduk. Sadece sivil toplum örgütleri değil, Avrupa Birliği projelerinde de gerek kamu kurumlarımızla gerekse sivil inisiyatifle gayet güzel projeler hazırlıyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Konak Belediyesi himayesinde kadın kooperatifimizi de kurduk.  14 semt merkezimizde kadınlarımız üretiyor. Ürettiklerinin değerlendirilmesi ve onların ev ekonomisine katkı sunması lazım. Bu üretilen ürünlerin pazarlanabilmesi noktasında Konak’ın belirli yerlerinde kooperatifimize yer vereceğiz. Onlara markaladığımız bu ürünlerin karşılığı, onların hesaplarına yatırılacak. Onlar da ev ekonomilerine katkı sağlamış olacak” diye konuştu.

“Özellikle kadınlara dönük her projeye açığız”
     Projenin örnek bir proje olarak hayata geçtiğini vurgulayan Batur, sivil inisiyatife de çağrı yaptı. Özellikle kadınlara dönük her projeye açık olduklarını söyleyen Batur, “Kadın dostu bir belediye olmaktan gurur duyuyoruz. Kadınlarımız ne kadar yükselirse, ne kadar kendi çabalarıyla ev ekonomilerine katkı sağlar, ne kadar ayakta dururlarsa bu çok önemli. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. İZİKAD devamlı proje ürettiğimiz bir kurum. Bundan sonra da en güzel şekilde projelerimizi yine yürüteceğiz” ifadelerini kullandı. Sertifikalarını aldıktan sonra kursiyerlerin çalışmalarını takip edeceklerini de belirten Batur, “Sizden ricam bu yaptığınız çalışmayı çevrenizdeki kadınlara da anlatmanız ve onları da teşvik etmeniz. Yapacağımız yeni projeye onlar da katılırsa bu çemberi büyütürüz” dedi.  

“Türkiye için örnek bir proje”
     İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Başkanı Betül Sezgin ise kursiyerlerin heyecanlarının kendisini de heyecanlandırdığını dile getirerek, “İlk geldiklerinde böyle değillerdi ama şu anda özgüvenleri çok yüksek. Bundan gurur duyuyorum. Projemizin hedefine ulaşması bizi gururlandırıyor. 10 işsiz kadına istihdam sözü vermiştik. 13 kursiyerimiz Temmuz ortasında, üstelik tasarım odaklı düşünce biçimiyle işe başlayacak” dedi. Tüm kurumların dayanışma halinde gerçekleştirdiği, İzmir için normal ama Türkiye için örnek bütüncül bir proje olduğunu söyleyen Sezgin, “Bugünün sonucu, 5 ay önce işsiz ve mesleği olmayan hatta iş hayatı için özgüveni olmayan kadınlar bugünün ayakları yere basan, ne istediğini bilen iş kadınları olarak karşımızda. Biz onlarla birlikte yol almaya devam ederken, onlar kendilerini ve çevrelerini dönüştürmeye devam edecek. Sevgili iş kadını arkadaşlarım bugün sertifikanızı alacaksınız. Kendine güvenen, ne istediğini bilen iş kadınları olarak buradan ayrılacaksınız. Giderken yanınızda üç şeyi de cebinize koymanızı isterim. Öğrenmekten, yanlışlarınızdan ders almaktan, değişime ayak uydurmaktan ve farklı açılardan bakmaktan asla vazgeçmeyin. Siz istedikçe biz yanınızda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

13 kadın 12 Temmuz’da işbaşı yapacak
     İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkileri Genel Müdürlüğü’nün açtığı hibe programı doğrultusunda hazırlanan ve yapılan değerlendirme sonucunda 71 bin 415 TL hibe almaya hak kazanan İzmir Birlikte Tasarım ve Üretim Merkezi projesi, İzmir İş Kadınları Derneği’nin başvuruculuğunda, Konak Belediyesi ve Yaman Tekstil’in ortaklığında gerçekleşti. İlk önce proje kapsamında kullanılacak makine ve teçhizatlar alındı, daha sonra eğitim süreci başladı. 25-45 yaş aralığındaki 20 kadın, üç buçuk ay boyunca, günde 8 saat düz dikiş makinesi, overlok makinesi ve reçme makinesi operatörlüğü eğitimi, 22-32 yaş aralığındaki 10 üniversite mezunu kadın kursiyer de 10 günlük tasarım eğitimi aldı. İzmir Konak Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından, Konak Belediyesi’nin Aziziye Semt Merkezi’nde verilen eğitimler, 15 Mart’ta başladı, 30 Haziran’da sona erdi. İzmir İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından sigortaları ödenen kursiyerlere günlük 35 TL maaş verildi. Düz dikiş, overlok ve reçme makinesi operatörlüğü eğitimi alan 20 kadından 13’ü başta Yaman Tekstil, Narkon Tekstil, Kulser Tekstil ve BRN Teknoloji’de işe yerleştirildi. Kursiyerler, 12 Temmuz’da işbaşı yapacak.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 12.381’e yükseldi
» Tekstil ihracatı 2021’in ilk yarısında %126 arttı
» Ege Bölgesi’nden Güney Kore’ye yapılan ihracat ikiye katlandı
» 81 ilin kütüphaneleri Türk Telekom ile dijitalleşiyor
» Kuru meyvecilerden yılın ilk yarısında 685 milyon $ ihracat
» İzmir’in en uzun tüneli için ihale tarihi belli oldu
» Başkan Soyer: Suyumuz temiz ve güvenilir
» “Biz müziği parklarda, sokaklarda yaşatırız”
» APİKAM, Lozan Antlaşması’nı iki etkinlikle anacak
» Kasalı: İzmir, yüksek teknolojinin merkezi olmalı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.07.2021
  Ticaret 19.07.2021
  Ticaret 17.07.2021
  Ticaret 16.07.2021
  Ticaret 15.07.2021
  Ticaret 14.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni