• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Varank: İzmir’de model fabrika kuracağız

29 Mayıs 2020 Cuma 19:00
12
14
16
18

Varank: İzmir’de model fabrika kuracağız

           HABER MERKEZ     
      Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Toplantısı’nı online gerçekleştirdi. Online olarak yapılan toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Varank, Ankara ve Bursa’da olduğu gibi, İzmir’de de bir model fabrikanın kurulacağının müjdesini verdi. Varank, katma değerli yerli üretimi Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programıyla; Yalın üretim ve dijital dönüşümü Model Fabrikalarla desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Varank, “Bu manada İzmir sanayisinden beklentimiz çok yüksek” dedi.

“Kocaeli’nden İzmir’e teknoloji koridoru kuruyoruz”
     Bakanlık olarak, üretimde istikrarı ve rekabeti artıracak politikalarla reel sektörün yanında olacaklarını belirten Varank, “Katma değerli yerli üretimi Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programıyla; Yalın üretim ve dijital dönüşümü Model Fabrikalarla, inovatif fikirleri ve yeni girişimleri Ar-Ge desteklerimizle, üretken yatırımları teşvik belgelerimizle ve yerel kalkınmayı da bölgesel desteklerimizle hızlandırmaya devam edeceğiz. Bu manada İzmir sanayisinden beklentimiz çok yüksek. Potansiyelinizin ne denli güçlü olduğunu gayet iyi biliyorum” ifadelerini kullandı.
     Bu senenin ilk dört ayında İzmir’e verdikleri yatırım teşviklerinin, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 93 arttığını söyleyen Varank, “Bakın bu teşvikler sayesinde; 3 milyar liralık sabit yatırım hayata geçecek ve 4 bin vatandaşımıza yeni iş imkânları doğacak. Yatırım iştahınızın önümüzdeki süreçte de katlanarak artmasını bekliyoruz. İzmir sadece yatırımla değil inovasyonla da gelişsin, kabiliyetlerini artırsın istiyoruz. İzmir Teknoloji Üssü projesini, Bilişim Vadisinin kurumsal gücüyle birleştirdik. Böylece; Kocaeli’nden İzmir’e teknoloji koridoru kuruyoruz. Bu koridorda oluşacak bilgi birikimiyle, küresel arenada rekabetçi bir teknoloji üssü oluşturmanın peşindeyiz. Ülkemizin üretken gençleri, tüm enerjilerini burada somut projelere dökecek ve kritik teknolojilerin geliştirilmesinde öncü rol oynayacak” diye konuştu.

“Bölgesel Sürdürülebilir Üretim Merkezi planlıyoruz”
     Ankara ve Bursa’da olduğu gibi, İzmir’de de bir model fabrika kuracaklarını dile getiren Varank, “EBSO ve İzmir Ticaret Odasıyla birlikte çalışıyoruz. Bu fabrikada; hem kesikli hem de sürekli üretime ilişkin teorik ve pratik eğitimler verilecek. Hali hazırda eğiticilerin eğitimi tamamlandı. Fabrikanın tadilatı Eylül’de bitecek. Ekim ayında da model fabrika işletmelerimize hizmet vermeye başlayacak” dedi. İzmir’de ayrıca Yenilik Merkezi kuracaklarını belirten Varank, “Bu merkezde de ürün bazlı yenilikçilik kapasitesini geliştirecek adımlara odaklanacağız. Teknolojiyi odağına alan start-up’lara ve ürün gamını çeşitlendirecek firmalara mentörlük desteği vereceğiz. Bu merkezi de kasım ayında açacağız. Model Fabrika ve Yenilik Merkezi’nin faaliyete geçmesiyle; Ege Bölgesi sanayicilerinin verimliliği ve rekabet gücü artacak. Dijital dönüşümleri hız kazanacak” ifadelerini kullandı.
     Varank, “İzmir’de temel mottomuz; çevresel hassasiyetleri gözeten yeşil ve mavi büyümenin bir arada gerçekleşmesi. Buradan hareketle, 25 Milyon liralık bütçeyle sanayide sürdürülebilir üretim tekniklerini yaygınlaştırmak için çağrıya çıkacağız. Bu konuda sanayicinin bilinç düzeyini artırmak ve yönlendirmek üzere ‘Bölgesel Sürdürülebilir Üretim Merkezi’nin kurulmasını planlıyoruz. EBSO’nun da bu işi sahiplenmesini bekliyorum” diye konuştu.

“TEKNOFEST İzmir’in yapım çalışmaları sürüyor”
     AB Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında 3 Milyon Avro bütçeli “Best For Energy” projesinin temmuz ayında başlayacağını vurgulayan Varank, “Proje İzmir’deki temiz enerji kümesinin, hem yeni firmaların katılımı hem de mevcut firmaların desteklenmesi yoluyla güçlendirilmesini amaçlıyor. Ajansımızın yürüteceği bu projeye de EBSO’nun katkısını bekliyoruz” dedi.
     TEKNOTEST İzmir’in yapım çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Varank, “Bu test merkezi, İzmir ve bölgede elektrik, elektronik ve elektromekanik sektörlerinde üretim yapan firmaların CE sertifikası almalarını kolaylaştıracak. Böylece firmalarımız kaynak tasarrufu sağlarken, ihracat kapasitelerini de artıracak. 11 milyon liralık bu yatırımın, 2021’in ilk çeyreğinde hizmete alınmasını planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Covid-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi vereceğiz”
     En temel önceliğin çalışanların sağlığını güvence altına almak olduğunu belirten Varank, “Yeni normalin kodları, güvenli üretim, güvenli ticaret, güvenli turizm gibi tanımlamalar üzerinden şekillenecek. Buradan hareketle, Bakanlık olarak sanayimiz için kritik bir adım attık. Türk Standartları Enstitüsü ile birlikte, normalleşme sürecinde, almanız gereken önlemlere yönelik bir kılavuz hazırladık. Tedbirleri yerine getiren firmalara, Covid-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi vereceğiz” dedi. Varank, “Kılavuzu açıklayalı 1 hafta olmasına ve araya bayram tatili girmesine rağmen, şimdiden 45 sanayi kuruluşu bu belgeyi almak için başvurdu. Biz bu sayının katlanarak artmasını bekliyoruz. İzmir’deki fabrikaların bu belgeye sahip olması çok önemli. Böylece; hem salgına karşı dayanıklılığınız artacak hem de iç ve dış piyasalarda rakiplerinize karşı üstünlük sağlayacaksınız” diye konuştu.

“İzmir güçlü sanayisi ile en önemli yol arkadaşlarımızdan biri olacak”
     Turizm alanında da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı’ başlattığını dile getiren Varank sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda; konaklama ve yeme-içme tesisleri uluslararası standartlara göre değerlendiriliyor. İlk belgeyi TSE Antalya’daki bir otele verdi. Böylece ilgili tesis, güvenilir olduğunu da kanıtlamış oldu. Böyle belgelere sahip tesisler, turistler açısından daha yoğun tercih edilecek. Turizmin başkentlerinden olan İzmir de bu fırsatı mutlaka değerlendirmeli. Normalleşme süreciyle birlikte ekonomik göstergelerimiz hızla toparlanacak ve kaldığımız yerden yolumuza devam edeceğiz. Bu süreçte İzmir, güçlü sanayisi ve Ar-Ge ekosistemiyle en önemli yol arkadaşlarımızdan biri olacak.”


+ Benzer Haberler
» Ova ve Gediz’deki olaylara daha hızlı müdahale
» İzmir sıcaklarında Buca Belediyesi’nde mama ve su seferberliği
» AKUT, arama kurtarmanın Avrupa Birliği’ne girdi
» Kırsalın kaderini değiştiren kalkınma hamlesi
» Alt yapı ile gelen başarı
» Başkan İduğ’dan AK Parti’ye hayırlı olsun ziyareti
» Güzelbahçe’de Havai fişek artık ‘Yasak’
» Buca’nın ‘Eşya Bankası’ yüzleri güldürüyor
» Proje tamam, sıra ihalede
» Bayraklı’da yan yatan bina onayın ardından yıkılacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni