• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Vatandaş, bayramdan bayrama et yiyor

05 Ekim 2017 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Vatandaş, bayramdan bayrama et yiyor

           TUĞÇE OTUK     
     Hükümet vatandaşa ucuz et yedirmek için zincir marketlerde yeni bir uygulamaya hazırlanıyor. Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından büyük market zincirlerine kurulacak reyonlarda halka ucuz ve sağlıklı et sunacaklarını duyurdu. Et fiyatlarını Ticaret  Gazetesi'ne değerlendiren vatandaş bu uygulama hakkında ne düşünüyor?

     Et fiyatlarının çok yüksek olduğunu dile getiren Ali Kocagöncü, "Ülkemizde bir türlü tarımcılık gelişmedi. Yanlış devlet politikaları nedeniyle böyle oluyor. Devletin hayvancılığa daha fazla destek olması gerekiyor.  Evimize et girse bile az az almak durumunda kalıyoruz. ESK'nın marketlerde ucuz et sunmasını içeren uygulama vatandaş açısından iyi olur. Vatandaşın bütçesine katkı olur. Ama üretici için iyi olmayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Et fiyatları çok yüksek"
     Et fiyatları çok pahalı olması nedeniyle vatandaşın et yiyemediğini aktaran Hüseyin Top, "Kurbandan kurbana vatandaş et yiyebiliyor. Bu durum mutlaka çözülmesi gereken Türkiye'nin bir yarası. Asgari ücret ve emekli maaşı ile geçinen bir ailenin kırmızı et tüketme konusunda sıkıntı yaşadığını düşünüyorum. Et ve Süt Kurumu ile ilgili bu uygulamaya benzer uygulamalar geçmişte de oldu fakat paketli ürünleri satın almaktansa kasaptan et almayı tercih ederim. Ayrıca bu durumun üreticiyi kötü etkileyeceğini düşünüyorum" dedi.

     Kırmızı et fiyatları hakkımda bilgisi olmadığını belirten Bayram Ören, Kurbandan kurbana et yiyebildiğimiz için takip etme gereği bile duymuyorum. Biz ekmek bulamazken kırmızı et satın almak mümkün değil" diye belirtti.
     "Et fiyatları çok yüksek olduğu için herkes satın alamıyor" diye aktaran Nihal Çetinsoy sözlerine şöyle devam etti; "Ekonomik durum çok kötü herkes kan ağlıyor. Vatandaşın daha ucuza et almasına imkan tanıyacak bu uygulama umarım uygulanır ve lafta kalmaz." 

     Kırmızı et fiyatlarının aşağı çekilmesi gerektiğini söyleyen Mustafa Yavuz, "Daha ucuza et satın alabilmemizi sağlayacak çalışmalar gerçekleştirilmeli" dedi. 
     Asgari ücretle ev geçindirmeye çalışan birinin et satın almasının çok zor olduğunu ifade eden Yaşar Güler, "Şuanda kırmızı et fiyatları çok pahalı. Vatandaş zor durumda umarım et fiyatları düşer. ESK ile gerçekleşecek olan bu uygulama ile daha ucuza et alınabilirse iyi olur. Şimdi sadece zenginler et alabiliyor. Et fiyatları ucuzlarsa belki herkes satın alabilir" şeklinde konuştu.

"Üretici de zor durumda"
     "Bizim gibi orta gelirli aileler bile et yiyemiyorlar ve daha da dar gelirli aileler var, bizim içimiz sızlıyor." diye konuşan Hülya Kınık sözlerine şöyle devam etti; "Et fiyatları zirve yapmış durumda. En son kurban bayramında et girdi evimize. Et ve Süt Kurumundan da her zaman et satın alamıyoruz. Sürekli kuyruk oluyor. Bu güzelim vatanımızda her şey yetişiyor ama üretici zor durumda."

 


+ Benzer Haberler
» Tarım Kredi, katılım bankası kuruyor
» Türk vatandaşlığına geçişte kolaylık
» BEYMEN Özel Dikim Günleri İzmir’de
» Resmî Gazete Dergilik’te
» Egepen Deceuninck enerji maliyetlerini düşürüyor
» Rüzgâr Sörfü Türkiye Şampiyonası Çeşme’de başlıyor
» ‘Turkcell-Sanatta İletişim’ Sergisi perdelerini açtı
» Körfez’de yelkenler yine imbatla doluyor
» TBB’den ‘Finansal Yeniden Yapılandırma’
» ‘LÖSEV İyilikler Tırı’ İzmir’de


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.09.2018
  Ticaret 19.09.2018
  Ticaret 18.09.2018
  Ticaret 17.09.2018
  Ticaret 15.09.2018
  Ticaret 14.09.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni