• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Vatandaşa aşı verdiği için eczacılara ceza yağıyor!

11 Mart 2019 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

Vatandaşa aşı verdiği için eczacılara ceza yağıyor!

           ANKARA TİCARET     
     Vatandaşların ücretlerini kendi ödeyerek bebeklerini korumak için aldıkları rota aşıları için, İl Sağlık Müdürlükleri eczacılara kutu başına 600 lira ceza tahakkuk ettiriyor.
     Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Rota aşısı devletin geri ödeme sisteminde ödenmediği için eczanelerimizden, hekim tavsiyesi ile çocuklara sağlık kuruluşlarında uygulanmak üzere ücretli olarak verilmektedir. Geri ödemesi olmayan aşıları eczaneler sisteme reçeteli satış olarak kayıt etmedikleri için   son günlerde yüzlerce eczanemizi mağdur eden denetimler yaşanıyor” dedi.

     Saydan konuyla ilgili şunları söyledi: “Bebeğini aile hekimine götüren anne ve babalar ücretini ödeyip aldıkları aşıyı doktora götürmekte ve uygulatmaktadır. Bu satışları sisteme reçeteli satış olarak kayıt etmedikleri için eczanelere denetimler yapılmaya başlandı ve adeta vatandaşlara doktorların istediği aşıları verdiğimiz için suçlu olduk.” dedi.
     Özellikle bebeklerde ve çocuklarda aşılanmanın önemine değinen Saydan, “Sayın Sağlık Bakanımızın da basına verdiği demeçte belirttiği gibi çocuklarımızı hastalıklardan korumanın en güzel ve kolay yolu aşılamadır.” diyerek, rota aşısını hastalara verdikleri için eczacılara yapılan haksızlık hakkında şunları söyledi:
     “Vatandaşlarımızın ücretlerini kendi ödeyerek bebeklerini korumak için aldıkları aşılar yüzünden, il sağlık müdürlükleri eczacılara kutu başına 600 lira gibi orantısız ve haksız cezalar yazmaktadır.

     Bu aşıların hastaya verilmesinde İlaç Takip Sistemine perakende satış olarak kayıt edilmesi nedeniyle ceza uygulanmasının gerekçesini anlayabilmiş değiliz.  Bu aşıların kayıtları zaten aşıyı uygulayan sağlık birimlerinde bulunmaktadır.  Bir taraftan bebek aşılamasını yaygınlaştırmaya çalışırken diğer taraftan bu aşıların yegane temin yeri olan eczanelerin cezalandırılması haksız bir yaptırımdır.   Biz eczane eczacıları olarak sayın Bakanımızın bu haksız uygulamaları durdurmasını talep ediyoruz.” dedi
 
BEBEK ÖLÜMLERİNİN YÜZDE 85’İNİN NEDENİ ROTA VİRÜSÜ
     Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde 0-1 yaş grubundaki bebek ölümlerinin yüzde 85’inden Rota virüsünün sorumlu olduğunu söyleyen Saydan, hastalık hakkında şu bilgileri verdi:
     “Rota virüsü özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda barsak iltihabına yol açan bir virüstür. Tüm dünyada 5 yaş altındaki çocuklar en az bir kez hastalığa yakalanmaktadır. Hastalık şiddetli ateş, ishal ve kusma ile kendini gösterir. Küçük çocuk ve bebeklerde sıvı kaybı dengelenmezse hayati tehlike oluşur. Yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler de risk altındadır. Bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılanmadır. Bu aşı bebeklik döneminde 2. aydan itibaren ağızdan uygulanır. Aşılama 6. aya kadar yapılmalıdır.”
 
ECZANELERİ MAĞDUR EDEN UYGULAMADAN VAZGEÇİLMELİ
     Saydan, AB ülkelerinde eczanelere aşı yapma yetkisi dahi verildiğini, ancak ülkemizin eczacılarına “reçetesiz rota aşısı verdin” diyerek ceza yazıldığını belirterek, şunları kaydetti:
     “Bizler 26 bin eczane eczacısı olarak Türkiye’nin dört bir yanında, en ücra noktalara kadar 7 gün 24 saat hizmet vermeye çalışan meslek grubuyuz. Doktor talebiyle alınan ve doktor gözetiminde yapılan aşılar için reçetesiz verilmiş gibi işlem yapılmasını kabul etmiyoruz. TEİS olarak yetkililerden eczanelerimizi mağdur eden bu uygulamadan bir an evvel vazgeçerek oluşan mağduriyetleri gidermelerini talep ediyoruz. “

 


+ Benzer Haberler
» Eximbank’ta hedef 48.4 milyar $
» EPDK katkılı akaryakıt ile ilgili düzenlemeye gitti
» Kısa vadeli dış borç, Mayıs’ta 120,4 milyar dolar
» İhracatçılara teminat mektubu kolaylığı
» Torba yasa meclisten geçti
» Başkan Sengel kadınlar için harekete geçti
» Karşıyaka’da ‘dayanışma’ ziyaretleri
» Bergama’dan Ankara’ya çam fıstığı seferberliği
» Radikal’den dereceye giren öğrencilere eğitim bursu
» “İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni