• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Vergi indirimleri iş dünyasını memnun etti

01 Kasım 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Vergi indirimleri iş dünyasını memnun etti

   ► Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde ÖTV ve KDV ile ilgili indirim açıklamalsı başta TOBB olmak üzere iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılandı.

           ANKARA TİCARET     
     Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde ÖTV ve KDV ile ilgili indirim açıklamaları başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) olmak üzere iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılandı.
     Yapılan indirimlerden dolayı devlet yetkililerine teşekkür eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, devleti özel sektörün yanında görmekten dolayı mutlu olduklarını söylerken, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da ATO 28. Dönem meclis üyeleri ekonomik istişare toplantısında alınan kararları ve dile getirilen talepleri ilgili bakanlara ilettikleri hatırlatmasında bulunarak, reel sektörün sesine kulak veren cumhurbaşkanı ve Hazine ve Maliye Bakanı’na teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu: “Devletimizi özel sektörün yanında görmekten mutluyuz”
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan belirli sektörlere ilişkin vergi indirimlerini değerlendirdiği açıklamasında “Bu yaklaşımdan ötürü çok teşekkür ediyoruz. Devletimizi özel sektörün yanında görmekten çok mutluyuz” dedi.
     Son 3 aylık dönemde Türkiye ekonomisinin önemli bir sınavdan geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Döviz kurlarında ve faizlerde son dönemde yaşadıklarımız bize Türkiye ekonomisinin ve Türk özel sektörünün dirayetini ve gücünü bir kez daha kanıtladı. Bu süreçte kamu-özel sektör birlikte sorunları tespit edip, çözüm geliştirmekten çok mutluyuz. Piyasalardaki durgunluktan öncelikli olarak etkilenen otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konut gibi sektörlerin desteklenmesine ilişkin taleplerimizin bugün karşılık bulduğunu gördük. Bu yaklaşımları için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz TOBB camiası olarak özel sektörümüzün sorunlarını ilgili mercilere aktarmaya ve birlikte çözüm önerileri geliştirmeye devam edeceğiz. Tüm sektörlerimize bu vergi indirimlerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Taleplerimiz karşılık buldu”
     Ankara Ticaret Odası (ATO) 28. Dönem meclis üyeleri ekonomik istişare toplantısında alınan kararları ve dile getirilen talepleri ilgili bakanlara ilettiklerini hatırlatan Baran, “Reel sektörün sesine kulak veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile hazine ve maliye bakanımız sayın Berat Albayrak’a ATO üyeleri adına teşekkür ediyorum” dedi.
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV ve ÖTV indirimi kararı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a teşekkür etti. Döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle özellikle otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve gayrimenkul sektörlerinde durgunluk yaşandığını söyleyen Baran, Ankara Ticaret Odası Yönetimi olarak, ATO 28.Dönem Meclis Üyeleri Ekonomik İstişare Toplantısı’nda alınan kararları ve vergi indirimi taleplerini ilgili bakanlara ilettiklerini hatırlattı.

     Söz konusu sektörleri ATO’da  temsil eden  24 No’lu Elektrikli Ev Aletleri, 27 No’lu Halı Mobilya İmalat Dekorasyon ve Satıcıları, 35 No’lu İkamet Amaçlı İnşaat Müteahhitliği, 47 No’lu Gayrimenkul Yatırımcıları, 50 No’lu Motorlu Kara Taşıtı Satıcıları ve 62 No’lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitelerinin piyasadaki durgunluğa çözüm olarak KDV ve ÖTV indirimine ilişkin taleplerinin bulunduğunu hatırlatan Baran, “Reel sektörün sesine kulak veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a ATO üyeleri adına teşekkür ediyorum” dedi. 
     Yılsonuna kadar geçerli olacak KDV ve ÖTV indirimi sayesinde piyasanın canlanacağını belirten Baran, “Gayrimenkul sektörü, ekonominin lokomotif sektörlerinden biri. Konut satışında KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesi sayesinde hem gayrimenkul sektöründe, hem de onunla ilişkili diğer sektörlerde ciddi bir hareketlilik göreceğiz. Otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektörü de canlanacak. Reel sektör olarak can suyu niteliğindeki bu kararı sevinçle karşıladık” diye konuştu.

Palandöken, “Vergi indirimleri ekonomiye can suyu olacak”
     Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu olarak uzun zamandan beri talep ettikleri vergi indirimlerinin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan ÖTV ve KDV indirim açıklanmasının sevindirici olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Uzun zamandır talep ettiğimiz vergi indirimi müjdesini Bakan Albayrak verdi. Bu vergi indirimleri ekonomiye cansuyu olacak. Ekonomideki çarklar yeniden dönecek, herkes ekonomik daralma beklerken vergi indirimleri büyümeye katkı sağlayacak. En önemlisi bu indirimler net indirim olarak fiyatlara yansıyacak” dedi.

“Enflasyon ciddi oranda düşecek”
     Vergi gelirlerinin dörtte biri otomotiv ve yan sektörlerinden geldiğinin altını da çizen Palandöken, “Bu indirimler ile yükselen enflasyon ciddi oranda düşecek. Bu vergi indirimleri başta mobilya, beyaz eşa olmak üzere canlılık oluşturacak. Otomotivdeki durgunluk ise vergi indirimi ile sektörde büyük bir canlılık sağlayacak. En önemlisi vergi indirimleri vergi gelirlerini azaltmayacak tam tersine artıracak. Satılmayan malın vergisi olmadığı için ekonomi canlandıkça vergi gelirleri de artacak.
     İndirimin yapıldığı sektörlerde üretimin hızla artmasını bekliyoruz. Dolayısıyla vergi indirimleri işsizliğin azaltılmasına da büyük katkı sağlayacak. Ancak sadece belirli sektörlerde değil tüm sektörlerde SGK primlerinde de indirim yapılarak istihdam da teşvik edilmeli” diye konuştu.

“Araçlarda 21.500 TL’ye kadar indirim olacak ”
     Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu 1600 CC altı motorlu binek araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirimini mutlulukla karşıladıklarını söyledi. ÖTV düzenlemesi sonucu ilgili araçlara yaklaşık olarak 10.000 TL’den 21.500 TL’ye kadar indirim yansıyacağını ifade eden Şahsuvaroğlu, “2018 yılı otomotiv sektöründe Pazar hiç beklenmedik bir şekilde ilk 10 ayda yüzde 30 civarında daraldı, oysa yıl başlarken beklentimiz bir önceki yıla yakın rakamlarda 900-950 bin seviyelerinde gerçekleşeceği yönündeydi. Özellikle Eylül ayında daralma yüzde 68’i bulmuştu, Ekim ayında ise daralma yüzde 70’in üstüne çıktı.

     Ekonomimizin en büyük sektörlerinden bir tanesi olan otomotiv sektöründe uygulanan bu ÖTV indirimini çok olumlu buluyoruz. Otomobil fiyatlarında artan kur baskısının azaltılmasında da etkisi olacaktır. ÖTV düzenlemesi sonucu ilgili araçlara yaklaşık olarak 10.000 TL’den 21.500 TL’ye kadar indirim yansıyacaktır.  Özellikle pazarda satışların yoğunlaştığı Kasım-Aralık ayında gerçekleşecek bu indirimin son derece olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Yeni araç almak isteyenler için de önemli bir teşvik olacaktır. Markalar da şu anda çok iyi kampanyalar düzenlemiş durumdalar, ÖTV indirimi ile yıl sonu satış rakamlarında 600-650 bin bandının yakalanmasına vesile olacaktır.  Sektörümüzün taleplerini dinleyen ve desteklerini esirgemeyen Hazine ve Maliye Bakanımız Sn.Dr. Berat Albayrak ve çok değerli ekibine meslektaşlarımız adına bu değerli destek için çok teşekkür ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Uygun Adım Geleceğe: Ar-Ge ve İnovasyon
» Başkan Batur; 100 günde yüz güldürdü
» Akıllı asansör entegrasyonu ile verimlilik, güvenlik ve yönetim kolaylığı bir arada
» Palandöken, “Sosyal güvenlikte eşitlik şart”
» Nisan ayı işsizliği yüzde 13
» MB: Tüm göstergeleri dikkate alacağız
» Yenilenebilir enerji artışında Avrupa’da üçüncü sıradayız
» İzmir turizmi Haziran’da rekor kırdı
» Şekersiz üzümde ihracat başlıyor
» TÜSİAD, ABD’yi ziyaret ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
  Ticaret 11.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni