• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Veri kurtarmaya duyulan ihtiyaç %23 arttı

12 Şubat 2020 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

Veri kurtarmaya duyulan ihtiyaç %23 arttı

           HABER MERKEZİ     
     Son yıllarda, veri kurtarma giderek daha önemli bir sektör haline geliyor. 2012’den bu yana veri kayıplarında %400 artış olduğuna dikkat çeken Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, yalnızca son birkaç yılda, veri kurtarma hizmetine duyulan ihtiyacın dünya çapında %23’ün üzerinde arttığını belirtiyor.
     Çeşitli elektronik cihazların artması, daha çok verinin oluşmasına ve dolaylı olarak veri kayıplarının da artmasına neden oluyor. Bu durumun doğal sonucu olarak da kaybolan verilerin kurtarılması talebi gittikçe artıyor. 2012’den bu yana yaşanan veri kayıplarının %400 arttığını açıklayan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, %23’lük büyüme gerçekleştiren veri kurtarma pazarının yıllar içerisinde daha da büyük hacimlere ulaşacağını belirtiyor.

Gelişmekte Olan Ülkelerde İhtiyaç Artıyor
     Dünyanın hemen her yerinde kayıp verileri kurtarmaya ve kaydetmeye ihtiyaç duyuluyor. Ancak, bazı bölgelerde talep hala diğerlerine göre daha yüksek. Araştırmalar, veri kurtarma ihtiyacının Hindistan, Japonya, Avrupa, Çin ve ABD’de yüksek rakamlarda olmasına rağmen, kötü güvenlik önlemleri, kusurlu elektronik cihazlar ve insan hatası nedeniyle veri kaybının yüksek olduğu gelişmekte olan ülkelerde de talebin yüksek oranlarda olduğunu gösteriyor. Küresel bir endişe kaynağı olan bilgisayar korsanlığına da dikkat çeken Serap Günal, özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyük miktarda veri kayıplarına neden olan bu durumun veri kurtarmaya duyulan ihtiyacı arttırdığını belirtiyor.

Her Yıl 10 Binden Fazla Şirket Veri Kurtarma Hizmeti Alıyor
     Veri kaybı bireysel kullanıcılardan, büyük şirketlere kadar herkesi etkiliyor. Bireysel kullanıcıların zaman zaman veri kurtarma hizmeti aldığını aktaran Serap Günal, şirketlerin ise veri kurtarma hizmetleri sektörü için en büyük müşterilerden olduğunu belirtiyor. Dünya çapında ise çeşitli boyutlarda 10.000’den fazla şirket, her yıl veri kurtarma hizmetlerinden faydalanıyor. Daha fazla insan ve şirket, bilgilerini kaydetme ve koruma ihtiyacıyla karşılaştıkça, bu pazarın da büyümesi durmayacak gibi görülüyor.

Kaybolan Verilerin Şirketlere Maliyeti Yaklaşık 100 Bin Dolar
     Veri kaybı, birçok insanın başlangıçta fark ettiğinden daha geniş bir etkiye sahiptir. Örneğin, verisini kaybeden küçük bir şirket, tüketicilerinin önemli fotoğraflarını, belgelerini ve elektronik siparişlerini kaybedebilir ya da daha büyük bir işletme finansal bilgileri, gizli belgeleri ve diğer hassas bilgileri kaybedebilir. Bu veriler kaybolduktan sonra şirket içerisinde yaşanan kesinti süresinin maliyeti ise yaklaşık 100.000 dolara kadar çıkabiliyor. Şirketlerin yarısının veri kurtarma planlarının olmadığına dikkat çeken Serap Günal, verisi kaybolan bireysel kullanıcıların ya da şirketlerin profesyonel destekler alarak ciddi zararların eşiğinden dönebileceğini hatırlatıyor.


+ Benzer Haberler
» İşçi sağlığına ‘bonus’lu destek
» Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2019 yılında %0,9 arttı
» İdlib’de 33 Türk askeri şehit oldu
» Ocak ayında 94 bin 540 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» Yücel’den 33 şehit için başsağlığı mesajı
» CHP’li Polat’tan Kaya’ya tepki
» “Madde kullanımıyla ilgili yol haritası belirlenecek”
» 2019’da 70 bin ton kestane üretildi
» MAN Lion’s Coach yolcu taşımacılığının firmaların gözdesi: Fulya Turizm’e 2, Keşan Birlik 1 adet yeni Lion’s Coach aldı
» Panasonıc Life Solutıons Türkiye, üniversite iş birliğinde örnek olmaya devam ediyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.02.2020
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni